Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Таїланд: за образу монарха – у в’язницю
55-річний Джо Ґордон, який народився в Південно-Східній Азії та понад три десятиліття жив у США, переклав критичну біографію «Король ніколи не посміхається» (The King Never Smiles) про таїландського монарха Пумипона Адульядета (Bhumibol Adulyadej). Це сталося п’ять років тому, коли він мешкав у штаті Колорадо.
Коли ж у травні цього року Ґордон відвідав країну, де народився, щоб вилікувати артрит і високий кров’яний тиск, його арештували та, згідно з суворими законами Таїланду, звинуватили в образі його Величності.
Після неодноразових відмов випустити його під заставу, у жовтні Гордон визнав себе винним у наклепі на монарха, марно сподіваючись на м’який вирок.
Виступаючи у Банґкоку після винесення вердикту, Ґордон сказав: «Я американський громадянин, і те, що сталося зі мною, сталося в Америці. Так діє система в Таїланді. Вони кидають людей до в’язниць, якщо навіть не мають доказів».
Вашингтон засудив вирок Ґордону як «жорсткий», оскільки його «покарали за право на свободу висловлювання поглядів».
У Нью-Йорку правозахисна організація Human Rights Watch звернулася з наполегливим закликом до таїландської влади внести поправки до законів, бо дотеперішні покарання викликали шок.
Ґордона, колишнього ділера з продажу автівок, звинуватили в перекладі тайською мовою уривків із несанкціонованої біографії тайського короля, опублікованої у видавництві Єльського університету, та в публікації їх у блозі. Як заявило обвинувачення, посилання на переклад містилося на двох інших сайтах.
Таїландські закони стосовно образи його Величності найжорсткіші у світі. Згідно з ними, тим, кого визнають винними в наклепі на монархію – на короля, королеву і спадкоємця престолу, загрожує покарання до 15 років за ґратами. Минулого місяця 61-річного Амфона Танґноппаккула (Amphon Tangnoppakul) засудили до 20 років тюремного ув’язнення за те, що він надіслав чотири текстові повідомлення, визнані образливими щодо корони.
Опоненти чинних законів стверджують: тимчасом як королівська родина має бути захищеною від дифамацій, ними часто зловживали для покарання політичних противників. Це особливо стосується періоду, відколи 2006 року у державі відбувся військовий переворот.
Таїланд зазнає чимраз більшого тиску стосовно реформування чинного законодавства. Критики розцінюють його як зазіхання на свободу слова. Справа Ґордона порушила питання про те, чи правомірно застосовувати тайські закони щодо діянь, учинених іноземцями за межами Таїланду.
Питання залишається надзвичайно делікатним. Багато хто сподівався, що уряд прем’єр-міністра Їнґлак Чінават (Yingluck Shinawatra), який спирався на підтримку видатних осіб, обвинувачених в образі його Величності, реформує законодавство. Однак теперішній уряд виявив таку ж агресивність у розгляді подібних справ, як і попередні.
Розвиток інтернету в останні роки дав тайській владі багато інших об’єктів для переслідувань. Минулого місяця міністр інформації Аннудіт Накорнтхап (Anudith Nakornthap) заявив користувачам Facebook: ті, хто поділяє чи кому подобаються матеріали, що містять образу тайської монархії, скоюють злочини. Влада Таїланду попросила Facebook вилучити з серпня по листопад 86 000 сторінок, що нібито містять образи його Величності.
Король, який щойно відсвяткував свій 84-й ювілей, є монархом, що сидить на престолі найдовше в світі. Його глибоко шанують у Таїланді.
На запитання про те, чи залишиться Ґордон у Таїланді після того, як відбуде тюремний термін, він сказав: «Мені хотілося б це зробити й побачити деякі позитивні зміни в країні. Мені хотілося б побачити справжній, дивовижний, а не безладний Таїланд».
Джерело: Mail Online
Автор: Гарет Фініган (Gareth Finighan)
Переклад: Аркадій Сидорук