Дослідники постійно стикаються з обмеженням доступу до архівної інформації

00:00,
1 Березня 2012
1212

Дослідники постійно стикаються з обмеженням доступу до архівної інформації

00:00,
1 Березня 2012
1212
Дослідники постійно стикаються з обмеженням доступу до архівної інформації
86,2% експертів особисто стикалися з обмеженням доступу до інформації в архівах. Про це свідчать дані опитування, яке провів Центр досліджень визвольного руху (ЦДВР) за підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження». Результати опитування було представлено 1 березня на прес-конференції у Києві. 

72,4% дослідників впевнені, що всі архіви з документами до 1991 року мають бути відкритими, а ще 27,6% допускають лише незначні обмеження в доступі.


Ірина Когут, соціолог ЦДВР, навела дані про перепони в доступі до архівів: «Закритість, обмеження в доступі до окремих справ назвали найвагомішою перепоною 57,1% експертів.

Невідповідність архівів сучасним стандартам роботи з користувачами (графік, комфортність, довідковий апарат, видача документів) є проблемою для 46,4% опитаних.

Для 32,1% експертів перешкодою є обмеження можливостей копіювання документів. 17,9% вказали на необізнаність громадян про їхні права на доступ до архівної інформації. 14,3% експертів визнали вадою бюрократичні перепони, а 10,7% підкреслили недосконалість і двозначність законодавства».

Додатково ЦДВР надіслав 33 інформаційні запити до архівів. Моніторинг виявив, що ціна копіювання документа коливається від 5,43 грн. до 43,92 грн., тобто відрізняється у 8 разів. Крім того, за сам дозвіл на копіювання в деяких архівах дослідник повинен доплатити від 10,86 до 92,36 грн. за кожен документ.

Чимало архівів стягують плату з дослідників за самостійне фотокопіювання документа і не дозволяють підключати ноутбуки до електромережі.

«Найбільш закритим архівом виявився Архів Служби зовнішньої розвідки, який зберігає, зокрема, документи про спецоперації КГБ проти діаспори: жоден із наших експертів не зміг попрацювати в цьому архіві», – розповіла Ірина Когут.

«Найпозитивніше історики оцінюють роботу Центрального державного архіву вищих органів влади та Центрального державного архіву громадських об’єднань», – додає вона.

«Закон про Національний архівний фонд містить абсолютно застарілу й невиправдану норму, яка дає можливість обмежити доступ до будь-яких документів на 75 років під приводом наявності в них «конфіденційної інформації». Архівні установи довільно тлумачать поняття «конфіденційна інформація», невиправдано розширюючи його зміст, тож вони мають інструмент, який дає змогу повністю закрити будь-які документи. Цей інструмент потрібно скасувати», – відзначає історик та публіцист Володимир В’ятрович.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
The Heat Warps
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду