Незалежні видання Азербайджану банкрутують під фінансовим тиском влади
Незалежні видання Азербайджану банкрутують під фінансовим тиском влади
У той час, як держава повністю контролює в Азербайджані аудіо-візуальний сектор, економічний зашморг ще дужче затягується на незалежній пресі, зазначає організація. Щоденне російськомовне «Зеркало» у квітні перейшло на тижневий випуск, а потім через фінансові збитки припинило друкований вихід.
Інтернет-видання «Зеркало» продовжує існувати, однак його співробітники вже не отримують заробітної платні.
Незалежні ЗМІ мають дуже обмежений доступ до рекламодавців. В останні роки постійні реформи мереж розповсюдження преси жорстко обмежували його, а отже, й доходи від продажів, аналізують становище на ринку друкованих медіа «Репортери».
2011 року вуличним торгівцям було заборонено займатися своєю працею, щоб «не заважати транспортному руху». 2012-го мережу громадських газетних кіосків GasID поетапно закрили чи замінили новою мережею, до якої більшість незалежних газет не отримала доступу. Зрештою, 2013 року було заборонено торгувати газетами у метро.
«Економічні проблеми, з якими зіштовхується “Зеркало”, - наслідок згубної стратегії цензури, яку здійснює влада, - вважає менеджер бюро Східної Європи та Центральній Азії RSF Йоганн Бір (Johann Bihr). – Ці маневри призводять до того, що плюралізм у медійній сфері в Азербайджані майже повністю викоренений».
Директор бакинського Інституту свободи й безпеки репортерів Емін Хуссейнов (Emin Housseïnov) зазначає, що в Азербайджані фінансових проблем зазнають чимало незалежних медіа. Головна з них – опозиційна газета Azadlig, руйнується під тягарем астрономічних штрафів. У листопаді 2013 року це видання змушене було тимчасово призупинити вихід. «У країні з 9-мільйонним населенням кількість незалежних ЗМІ можна перелічити на пальцях однієї руки», - пише RSF.
На тлі оркестрованого владою знищення плюралізму медіа президент Ільхам Алієв удається до актів помилування, які «нікого не повинні вводити в оману».
26 травня був амністований 171 в'язень. Серед них двоє журналістів – Фуад Хуссейнов (Fouad Housseïnov) і Фарамаз Аллахвердієв (Faramaz Allakhverdiev).
Однак принаймні 8 інших репортерів перебувають у в'язницях за свою професійну діяльність, тривають. арешти й судові процеси проти новинарів.
На лаві підсудних за сфабрикованим звинуваченням у шпигунстві опинився депортований із Туреччини кореспондент опозиційної російськомовної газети «Айна-Зеркало» Рауф Міркадиров.
За глобальним Індексом свободи преси RSF Азербайджан посів 2014 року 160 місце серед 180 країн світу. Країна, яка у травні перебрала на себе головування у Раді Європи, - найрепресивніша серед 47 держав-членів цієї міжнародної організації.