У Туреччині за образу пророка Мухаммеда засуджено блогера вірменського походження

00:00,
27 Травня 2013
1382

У Туреччині за образу пророка Мухаммеда засуджено блогера вірменського походження

00:00,
27 Травня 2013
1382
У Туреччині за образу пророка Мухаммеда засуджено блогера вірменського походження
Блогер Севан Нішаньян проведе 13,5 місяців у в’язниці за «публічне приниження релігійних цінностей частини населення». Про вирок у своєму журналі повідомив сам Нішаньян.

Причиною судового розгляду справи стала публікація Севана Нішаньяна (Sevan Nişanyan) від вересня 2012 року. Приниження релігійних цінностей, згідно зі статтєю 216/3  турецького Кримінального кодексу, карається позбавленням волі терміном до 9 місяців, однак суд збільшив термін ув’язнення, підкресливши, що свої погляди Нішаньян оприлюднював «через пресу».

Заступник прем’єр-міністра Туреччини Бекір Боздаг (Bekir Bozdağ), пише Hürriyet Daily News, особисто різко засудив висловлювання Нішаньяна, назвавши їх «типовим, визначеним кримінальним кодексом, злочином із розпалювання ненависті». Боздаг також заявив, що прокуратурі вже давно слід було «звернути увагу» на цю проблему.

У своїй публікації Нішаньян відзначав, що зі злочинами, які пропагують ненависть, слід боротися незалежно від того стосуються вони мусульман, або інших релігійних груп. Блогер згадував ситуацію навколо відео американського походження Innocence of Muslims («Невинність мусульман»), в якому постать пророка Мухаммеда демонструвалася в іронічному ракурсі. І хоча суперечливий кліп спровокував хвилю насильства у Бенгазі і Каїрі, створення і оприлюднення на YouTube цього відео, на думку Нішаньяна, не є подією, яка розпалює міжрелігійну ворожнечу.

«Знущатися з арабського провідника, котрий багато сотень років тому стверджував, що спілкувався з Аллахом і нажив собі на цьому політичну, економічну і сексуальну вигоду це – не злочин на грунті розпалювання ненависті. Ця справа була дитячим тестом для того, що ми називаємо свободою слова», – підкреслював Севан Нішаньян.

У інтерв’ю CNN Нішаньян звинуватив турецький уряд, який «має ісламське коріння», у тому, що його судять з політичних міркувань. Блогер визнав, що зайняв на суді конфронтаційну позицію. У день винесення вердикту він написав у Twitter: «Давайте поділимося статтею, якій 10-й окружний суд Стамбула виніс тюремний вирок за образу релігійного бла-бла-бла».

«Сподіваюся, що я роблю внесок у дискусії про свободу вираження поглядів та свободу віросповідання, які тривають у цій країні, – наголосив у бесіді з CNN Нішаньян. – Думаю, що ця справа корисна для суспільства».

Свої погляди Нішаньян згодом пояснив і у власному блозі: «Я писав у розпал суперечок довкола дурного фільму про Мухаммеда, який викликав міжнародний фурор. Я доводив, що пропаганду ненависті можна вважати злочином тільки у тому разі, коли вона ставить під загрозу права чи безпеку вразливої групи людей. Недоречна словесна атака проти потужної більшості не є злочином».

Справа проти Нішаньяна водночас розглядається у 3-х турецьких судах. В стамбульському кримінальному суді він не вважав  «необхідним і  корисним» користуватися послугами адвоката, і захищав себе самУ день оголошення вироку в стамбульському суді Нішаньян заявив, що не відмовляється від власних поглядів. Він підготував тези раніше написаного, знову використовуючі глузливі формулювання на адресу пророка Мухаммеда, і опублікував їх у своєму блозі.

Блогер Torcant Torcant звертає увагу на те, що а адресу Нішаньяна лунають «смертельні залякування». «У Twitter,  пише він,   простежуються відверті погрози на його адресу. У щасливі дні він отримує чітко висловлені  образи  й прокльони, у нещасливі – погрози убивства».                   

 

Перш ніж стати колумністом і політичним блогером, Севан Нішаньян написав декілька книг з туризму, паралельно працюючи у турецькому готельному бізнесі. Виступаючи на радіо і телебаченні, Нішаньян піднімав гострі теми, які Вища рада з радіо і телебачення Туреччини (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Rtük) вважала надмірно провокаційними і «принизливими для Турецької Республіки». «Нішаньян часто висловлював погляди суперечливі для турецького суспільства, котре перебуває у полоні цензури, – відзначає The Armenian Weekly. – Він публічно торкався теми вірменського геноциду і цим нажив собі чимало ворогів». Однак Турецька асоціація захисту прав людини (Human Rights Association of Turkey) відзначила Севана Нішаньяна нагородою «За свободу думки».

Нинішній вирок 57-річному Нішаньяну, згідно з турецьким законодавством, неможливо замінити штрафом, однак блогер може скористатися поширеною у Туреччині практикою апеляційних оскаржень. Апеляційні процеси у Туреччині зазвичай тривають більше року, і Нішаньян сповідається, що протягом цього часу він не потрапить за грати.

Офіційний представник Вірменської апостольської церкви Сагаг Масальян (Sahag Masalyan), коментуючи справу Нішаньяна, заявив, що висловлювання блогера порушують мир у суспільстві, а також відзначив, що не буде підтримувати подібні погляди.

Натомість Вірменський національний комітет Америки ( The Armenian National Committee of America), за даними Armenia News, вже звернувся до Держдепартаменту США із закликом публічно засудити дії турецького уряду стосовно Севана Нішаньяна. Блогер, підкреслили члени комітету, і раніше зазнавав тиску через свої погляди про вірменський геноцид, однак теперішня справа є остаточним порушенням демократичних принципів і плюралізму думок у суспільстві.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: Armenian Weekly.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду