Турецька влада розпочала полювання на користувачів соцмереж
Лише в Ізмірі за публікацію відповідних повідомлень у Twitter заарештовано 16 осіб, інформує CNN Türk. Інформагентство Anatolia News Agency повідомляє, що у західному регіоні охопленої антиурядовими протестами країни поліція розшукує ще десятьох підозрюваних у поширенні «образливої інформації, яка вводить в оману». На сайті газети Zaman Today опубліковано повідомлення про те, що у столиці країни заарештовано іранця, котрий підозрюється у підбурюванні до протестів. Spiegel характеризує такі дії турецького уряду як страх влади перед «злим інтернетом».
Віце-прем’єр-міністр Туреччини Бюлент Аринч (Bülent Arınç) заявив на прес-конференції в Анкарі про можливе обмеження інтернет-доступу з метою запобігти поширенню насильства. Про це 4 червня повідомив Комітет захисту журналістів (CPJ).
«Ми знаємо, що події координуються з деяких центрів. Ми знаємо, що публікуються фальшиві новини, – заявив Бюлент Аринч. – Є можливість усе це закрити, припинити доступ». Віце-прем’єр також відзначив, що в інтернеті поширюються «аморальні новини». «Погляньте на твіти. Дехто хоче, щоб полісменів масово знищували», – додав він.
Заява Аринча, котрий у зв’язку із закордонним візитом Реджепа Таїпа Ердогана (Recep Tayyip Erdoğan) виконує обов’язки голови держави, співзвучна з попередніми висловлюваннями прем’єр-міністра.
Тим часом Туреччину охопила вакханалія насильства проти представників ЗМІ. За даними «Репортерів без кордонів» (RSF), з початку протистояння поранень від поліції зазнали щонайменше 14 журналістів. Медіаорганізація називає імена нових постраждалих. Cеред них – репортер лівої газети Günlük Evrensel і національного каналу Hayat TV Ісмаїл Афакан (Ismail Afacan). Афакан був збитий з ніг, і отримав травму ока, коли стамбульські полісмени вгамовували натовп за допомогою водометів.
Фотокореспондента газети Hürriyet Daily News Селчука Самілоглу (Selçuk Samiloglu) було поранено в руку і ногу. Журналіст перебуває у стамбульській лікарні Таксим, де переніс операцію. Репортер газети Sol Онур Емре (Onur Emre) був серед журналістів, поранених у Стамбулі під час запуску у натовп каністр із сльозогінним газом. Його колега в Анкарі Фатос Калачай (Fatos Kalaçay) під час висвітлення столичних демонстрацій зазнав образ і знущань з боку поліції.
Крім цього RSF повідомляє подробиці того, що сталося з пораненим фотокореспондентом Reuters Османом Йорсалом (Osman Örsal) – фото якого публікували світові ЗМІ. Минулої п’ятниці, коли розпочинався конфлікт, він був біля французького консульства у Стамбулі, де отримав поранення від кинутої у нього каністри зі сльозонним газом. Йорсал і досі перебуває у лікарні Таксим, у якій йому наклали шви. Стан здоров’я журналіста поліпшується.
Журналіст Ахмет Шік (Ahmet Şık), також поранений у перший день протистояння, виписався з лікарні з накладеними швами. Інформація, яку подає Комітетет захисту журналістів, засвідчує: в умовах гострого конфлікту репортери опинилися між двома вогнями.
На площі Таксим у Стамбулі невдоволені демонстранти побили устаткування знімальної групи проурядового CNN Türk у той час, як журналісти каналу записували інтерв’ю. Самі репортери при цьому не постраждали. Редактор вечірніх новин CNN Türk Алі Гювен (Ali Güven) розповів CPJ, що у зв’язку з цими подіями його оператори бояться з’являтися у парку Gezi Park, де починалися буремні події. «Це цілком зрозуміло, – відзначив Гювен. – Такою була реакція на висвітлення подій ЗМІ». «Але медіа відкоригували свою позицію», – додав він.
Віце-президент Турецького національного комітету Міжнародного інституту преси (IPI) Емре Кізілкая (Emre Kizilkaya) заявив: учасників акцій протесту «розлютило» те, що деякі медіа, передусім NTV і CNN Türk, замовчували факти масових демонстрацій, які відбулися у десятках міст. Причини подібного блекауту не відомі – на запитання , чи був причиною цієї цензури відданий Ердоганом наказ, чи це була викликана страхом самоцензура, відповіді поки що немає, додав Кізілкая.
Тим часом, відзначив Емре Кізілкая, міжнародні ЗМІ – CNN International, Al Jazeera і BBC – вели репортажі з площі Таксим наживо.
«Репортери без кордонів» (RSF) звертають увагу на те, що в деяких стамбульський районах на кілька годин було відключено доступ до інтернету, а сайти ЗМІ зазнавали хакерських атак. Крім цього, спостерігалися збої мобільного зв’язку. Причини цього поки що не відомі.
Акції протесту в парку Gezi Park на стамбульській площі Таксим розпочалися наприкінці минулого тижня – учасники мітингів виступали проти будівництва тут торгового центру. Згодом демонстрації переросли в антиурядові протести – відставки уряду вимагали, зокрема учасники мітингів у Анкарі. Поліція розганяла демонстрантів, використовуючи сльозогінний газ і водомети. Про те, що серед постраждалих опинилися їхні журналісти заявляли авторитетні світові ЗМІ, зокрема, інформагентство Reuters. Про атаки з боку поліції і демонстрантів на турецьких журналістів повідомляли представники Комітету захисту журналістів.
Рокритикувала дії турецької поліції і представник Держдепартаменту США Джен Псакі (Jen Psaki). Представники хакерської групи Anonymous на знак солідарності з демонстрантами зламали сайти турецьких урядових установ і деяких місцевих ЗМІ.
Міністр внутрішніх справ Туреччини Муаммер Гулер (Muammer Guler) визнав, що хвиля демонстрацій прокотилася у 67 з 81 турецьких провінцій. За даними CNN, під час протестів за останні два дні постраждали більше трьох тисяч осіб, двоє з яких загинули.
На початку травня 2013 року на площі Таксим відбувалися демонстрації, учасники яких зібралися вшанувати пам’ять молодих революціонерів, страчених тут у 1972 році. Тоді міжнародні медіаорганізації також повідомляли про те, що внаслідок надмірного застосування сили поліцією постраждали журналісти.