Африканський Союз переходить у наступ проти криміналізації наклепу

00:00,
19 Липня 2013
1289

Африканський Союз переходить у наступ проти криміналізації наклепу

00:00,
19 Липня 2013
1289
Африканський Союз переходить у наступ проти криміналізації наклепу
Спеціальний доповідач Африканського союзу з питань свободи слова і доступу до інформації комісар Пенсі Тлакула започаткувала всеконтинентальну кампанію проти кримінальної відповідальності за наклеп і заколоти. Про це 12 липня повідомляє Комітет захисту журналістів (CPJ).

З часів здобуття незалежності країнами Східної Африки і Африканського Рогу влада і бізнес в цьому регіоні використовують законодавство про кримінальну відповідальність за наклеп і заколоти щоб прибрати небажаних журналістів, відзначається у заяві Пенсі Тлакули (Pansy Tlakula). «Кримінальне законодавство про дифамацію майже завжди використовується для покарання законної критики впливових осіб, а не для захисту права на репутацію», – підкреслила комісар.

У липні Пенсі Тлакула провела першу зустріч з представниками урядів і громадянського суспільства регіону Східної Африки і Африканського Рогу. На ній обговорювалися можливі шляхи співпраці з урядами в аспекті скасування криміналізації наклепу і заколотів. Подібні зустрічі комісар планує провести в усіх країнах континенту.

Африканська комісія спирається на підтримку своїх міжнародних партнерів, зокрема Article 19. Разом з партнерськими організаціями комісія планує визначити, які саме закони потрібно скасувати, і яке альтернативне законодавство слід пропонувати на розгляд урядів.

«Ми також намагаємося проаналізувати повну картину. Скажімо, що привело політиків Уганди і Кенії до скасування кримінального законодавства про наклеп? Поки що це – єдині країни східноафриканського регіону, котрі вдалися до такого кардинального кроку», – розповів директор Article 19 з питань Східної Африки Генрі Мейна (Henry Maina).

Те, що ініціативу було запроваджено в столиці Бурунді Бужумбурі, за словами Пенсі Тлакули, показово. Комісія зробила такий вибір тому, що нещодавно в Бурунді було ухвалено закон, котрий дозволяє штрафувати і засуджувати до тюремного ув’язнення журналістів за матеріали, які уряд вважає образливими для державних діячів і голови держави. Чимало репортерів Бурунди привітали ініціативу комісії, і пообіцяли боротися за нове законодавства, відзначає Комітет захисту журналістів.

В інших країнах Східної Африки закони про кримінальне переслідування за наклеп і підбурювання до заколотів діють протягом десятиліть. Так, у Танзанії «Акт про діяльність газет» від 1976 року надає уряду повноваження забороняти небажані публікації. Пенсі Тлакула повідомила про свій намір оскаржувати конституційність таких законів в національних судах.

У регіоні Африкансього Року кримінальні закони про заколот і наклеп також є знаряддям ліквідації журналістів, пише CPJ. В офіційно невизнаному Сомаліленді кримінальне законодавства про дифамацію на початку липня 2013 року використали для того, щоб засудити журналіста Мохамеда Ахмеда Джаму (Mohamed Ahmed Jama) і редактора щоденної газети Hubaal Хуссейна Хассана Абдуллахі (Hussein Hassan Abdullahi) до одного і двох років позбавлення волі відповідно. Газета Hubaal публікувала статті, в яких викривалася причетність першої родини держави до незаконних товарних угод.

Вже найближчим часом Пенсі Тлакула планує поширити започатковані в регіоні Східної Африки та Африканського Рогу ініціативи на всі країни континенту. Особливу увагу комісар зосередить на Зімбабве, Гамбії і Замбії, де масштаб зловживань кримінальним законодавством про наклеп є найбільшим.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: Action Namibia.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду