Рекордна кількість журналістів у світі перебуває за ґратами - Комітет захисту журналістів
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Рекордна кількість журналістів у світі перебуває за ґратами - Комітет захисту журналістів
Про це 13 грудня заявив Комітет захисту журналістів (СPJ).
За даними організації, станом на 1 грудня 259 журналістів світу перебували за гратами, і щонайменше 81 із них ув’язнений у Туреччині.
Водночас ще десятки інших журналістів позбавлені волі в Туреччині, але правозахисники не можуть підтвердити, що ці затримання прямо пов’язані з роботою цих людей.
Китай, який очолював список із кількості ув’язнених журналістів у 2014 і 2015 роках, опустився на друге місце з 38 співробітниками ЗМІ за ґратами. Далі в цьому списку розташувалися Єгипет, Еритрея та Ефіопія.
«Журналісти, які працюють для збору та поширення інформації, виконують важливу для суспільства роботу, і їхні права захищені відповідно до міжнародного права. Вражає те, що багато урядів порушують свої міжнародні зобов’язання, ув’язнюючи журналістів і придушуючи критику», – сказав виконавчий директор Комітету захисту журналістів Джоел Саймон.
За даними правозахисників, цього разу вперше з 2008 року Іран не входить до першої п’ятірки порушників права журналістів на свободу. Це сталося тому, що багато засуджених після виборів 2009 року відбули покарання і були звільнені, йдеться в повідомленні. У в'язницях Ірану нині перебувають 8 журналістів, за даними СPJ.
У 2015 за ґратами по всьому світу перебувало 199 журналістів. Попередній глобальний «рекорд» - 232 журналіста в неволі - мав місце у 2012.
Окремі тенденції та факти, виявлені СPJ:
- За даними Комітету захисту журналістів, майже три чверті журналістів, які перебувають за ґратами, звинувачуються в державній зраді.
- На частку країн, що входять до п'ятірки «головних тюремників», припадає 68% журналістів, що перебувають за ґратами в усьому світі.
- Біля 20% журналістів в неволі - фрілансери. Цей процент неухильно зменшується, починаючи з 2011 року.
- Переважна більшість ув'язнених журналістів працювала в онлайн- та/чи друкованих ЗМІ. Близько 14% були співробітниками мовників.
- Ефіопія, Панама, Сингапур та Росія запроторювали за ґрати журналістів, що є громадянами інших країн. Щонайменше двоє журналістів-в'язнів - в Еритреї та Венесуелі - мають подвійне громадянство.
- З 259 журналістів, які перебувають в неволі в усьому світі, 20 - жінки.
- Серед країн, що запроторювали за ґрати журналістів у 2016, але не зазначалися в переписі СPJ за 2015 рік, опинилася Венесуела, Замбія, Казахстан, Куба, Нігерія, Панама, Сингапур та Туніс. Окрім того, до цьогорічного списку потрапила Чорногорія, оскільки Комітету вперше стало відомо про журналіста, арештованого в цій країні у 2015 році.