Міжнародний інститут преси закликав самопроголошений кримський уряд дотримуватися демократичних цінностей
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Міжнародний інститут преси закликав самопроголошений кримський уряд дотримуватися демократичних цінностей
В останні тижні, йдеться у листі, відбулися численні інциденти, під час яких репортери, які намагалися висвітлювати становище у Криму, зазнали брутальних нападів чи були затримані бойовиками у масках. Журналістам у багатьох випадках погрожували, у них відбирали обладнання, яке не повертали.
Понад 10 українських та регіональних медіа були заблоковані без пояснення причин, відімкнені кабельними провайдерами, а сайти багатьох медіа стали мішенями DDOS-атак.
Створилася атмосфера беззаконня, що серйозно загрожує роботі журналістів у Криму. Більше того, це позбавляє кримчан і увесь світ можливості отримувати інформацію, необхідну для того, що мати точне уявлення про події, які впливають на їхнє життя.
Ця загроза, наголошується у листі, відчувається особливо гостро у переддень призначеного на 16 березня референдуму про статус Криму. Маккензі не визначає провокаційну акцію, спрямовану на порушення територіальної цілісності України, як a priori нелегітимну. Однак вказує, що її «навряд чи можна вважати проявом демократії в умовах, коли насильство і страх фактично душать будь-яку видимість чесного обговорення проблеми».
Очільниця медіаорганізації нагадала кримській владі, що, згідно з конституцією АРК, вона «зобов’язана відстоювати демократію, верховенство закону і права людини».
Маккензі закликала кримську владу негайно зробити ряд кроків, зокрема, вплинути на дотримання права журналістів повідомляти вільно про події в регіоні, виявити винуватців усіх інцидентів насильства та залякування журналістів, дозволити репортерам висвітлювати референдум про статус Криму «без обмежень». Останню вимогу повністю перекреслило рішення самопроголошеного уряду і Верховної Ради АРК стосовно акредитації репортерів.
«Законність дій Криму, що визначає його майбутнє, і те, як оцінить їх історія, повністю залежить від того, якою мірою ваш уряд дотримується демократичних цінностей»,– стверджується наприкінці листа.
Водночас поряд із відімкненням у Криму українських і незалежних місцевих каналів виконавчий директор IPI розкритикувала вимогу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до кабельних і супутникових операторів про вимкнення російських каналів. «Тиск на медіа та цензура, – заявила вона, – неприйнятний, незалежно від того, де він чиниться – у Сімферополі, Києві чи Москві».