Про це повідомили сьогодні «Репортери без кордонів» (RSF). Ухвалюючи рішення про звільнення журналістів, суд автономної провінції Папуа-Нова Гвінея визнав їх винними «у зловживанні візовим режимом». Медійникам було винесено вирок – 2,5 місяці тюремного ув’язнення. Разом з тим журналісти вже відбули цей термін, адже під вартою перебували із 6 серпня.
Спершу французьким репортерам загрожувало 5 років позбавлення волі за порушення імміграційного законодавства.
RSF висловив жаль двоїстим характером рішення індонезійської Феміди і не визнав журналістів винними, оскільки «за міжнародними законами вони мають право висвітлювати події». Однак медіаорганізація схвально сприйняла те, що проблему, зрештою, вирішено.
«Ми з великим полегшенням дізналися, що Томаса і Валентину найближчим часом звільнять, - заявив генеральний секретар “Репортерів без кордонів” Крістоф Делуар (Christophe Deloire). – Інше рішення означало б згубний прецедент для свободи преси в Індонезії. Згідно з принципами міжнародного права, Томас і Валентина не скоїли жодного злочину. Вони хоробро проводили розслідування».
Адвокат журналістів Арісто Пангарібюан (Aristo Pangaribuan) також сказав, що це гарна новина. Але зазначив, що з юридичної точки зору рішення створює прецедент, який може дозволити владі у майбутньому виправдовувати стеження за закордонними журналістами та арештовувати їх.
Як повідомляв Media Sapiens, Бурра і Дандуа співпрацювали із продакшн-товариством Memento і готували репортаж для франко-німецької телемережі Arte про життя місцевого населення у неспокійній провінції Папуа-Нова Гвінея. Однак через спілкування із сепаратистами силовики запідозрили їх у «підривній діяльності» та «дестабілізації» становища на острові. 6 серпня їх арештували і відтоді постійно тримали під вартою.
Протягом декількох тижнів, відзначає RSF, сформувався рух солідарності з Томасом Дандуа та Валентиною Бурра. Їхню справу широко висвітлювали медіа. Відгукнулися міжнародні неурядові правозахисні організації. У створеному Комітеті підтримки арештованих в Індонезії журналістів лунали дзвінки солідарності.
«Репортери без кордонів» (RSF) спільно з індонезійським Комітетом підтримки арештованих журналістів розмістили петицію з вимогою до індонезійської влади негайно звільнити французьких репортерів. Їі мета полягала у тому, щоби змусити владу зрозуміти повну незаконність подальшого утримання під вартою репортерів.
Петицію підписали понад 14 тис. осіб – відомих громадських діячів, журналістів та звичайних громадян.
Наймасовіша глобльна професійна медіаорганізація (IFJ) надсилала листа президенту Індонезії Сусіло Бамбангу Юдойоно (Susilo Bambang Yudhoyono), закликаючи його звільнити французьких репортерів.
Томас Дандуа – журналіст, який писав репортажі з гарячих точок планети: Сомалі, Бірми, Косово, Дарфуру та сектору Газа. У Нігері, під час роботи над документальним фільмом про повстання туарегів, його арештовували. 2012 року Дандуа був відзначений нагородою за кращий репортаж на Міжнародному фестивалі FIGRA.
Валентина Бурра – фоторепортер і кінооператор-фрілансер, донька відомого журналіста мережі TF1, який загинув 2002 року у Кувейті.