«Жовта» трагедія «1+1»

«Жовта» трагедія «1+1»

13:01,
26 Вересня 2017
11932

«Жовта» трагедія «1+1»

13:01,
26 Вересня 2017
11932
«Жовта» трагедія «1+1»
«Жовта» трагедія «1+1»
А вам хочеться дізнатися ексклюзивні подробиці сімейного життя та приховане прізвище постраждалої від вибуху в центрі Києва?

Журналісти це люди, яким у силу своїх професійних обов’язків доводиться копатися в чужих життях і таємницях, адже деякі речі приховують не просто так. Критерієм, що в такому разі відрізняє справжні ЗМІ від жовтої преси, є суспільний інтерес: чи змінює оприлюднена інформація «статус кво», чи переважають позитивні наслідки від її розголошення негативні, чи впливає вона на важливі рішення глядачів. У випадку висвітлення «1+1» обставин після нещодавнього вибуху в Києві можна констатувати три чітких «ні».

11 вересня ведуча «ТСН» Лідія Таран анонсувала сюжет: «Досі офіційно прізвище цієї потерпілої під час вибуху на Бессарабці не озвучили. "ТСН" відомо, що шпиталізували її як Тетяну Самійленко, але з власних джерел також знаємо, що насправді в неї інше прізвище. В соцмережах знайшли сторінку молодої жінки, на якій всі висловлюють співчуття, бажають одужання і пишуть про те, що за кілька днів вона ніби-то передчувала цю трагедію».

Ще до початку сюжету виникає запитання: а навіщо? Зверніть увагу на акценти в підводці: це не новина про стан потерпілої чи про розслідування мотивів вибуху. Інформація, яку хоче донести «ТСН»,  це інформація про  ім’я постраждалої, яка своє справжнє ім’я буцімто приховує. І навіщо його розголошувати?

Перше ж речення сюжету від кореспондентки Олександри Амброз лише підкріплює запитання: «Біля палати та на вулиці чергує поліція, стан потерпілої лікарі не коментують. Говорити про пацієнтку, яка постраждала під час вибуху на Бессарабці,  їм заборонили її мама та адвокат». Отже, родичі потерпілої проти публічності, сама жінка, як ми дізнаємося далі, ще не прийшла до тями. Але «1+1» усе одно розповідає цю історію, розкриваючи такі «цікаві» деталі, як-от ім’я дитини, що була в автомобілі: «В іншій лікарні в опіковому центрі перебуває донька потерпілої. Відомо, що звуть її Марія, прізвище  Кошель. Саме під ним у мережі можна знайти світлини моделі, прізвище якої так ретельно приховують родичі».

Після третьої згадки про приховування прізвища починаєш очікувати, що воно має значення й журналісти не просто так намагаються його дізнатися. Наприклад, що потерпіла  замішана в якихось кримінальних справах чи публічно відома персона.

Але це не так і «ТСН» просто цитує коментарі на фейсбук-сторінці жінки: «За три години до вибуху на сторінці Наталя розміщує пост про затори та ремонт на столичних дорогах, обурюється і радить усім заздалегідь виїжджати. Згодом саме під ним з'являються слова підтримки [...] Друзі пишуть, ніби-то щось передчувала. "Такі пости пише, ніби підсвідомість підказує, що трапиться"». Останнє речення, яке ще й винесли в підводку новини, зовсім не пасує ЗМІ й додає сюжету ще більшої жовтизни.

Закінчення матеріалу взагалі змушує серйозно задуматися, скільки людей брали участь у його створені й чи був серед них редактор. Кореспондентка заявляє: «"ТСН" має відео після вибуху, на якому можна розгледіти обличчя потерпілої. З етичних міркуваньми не можемо його показувати, але вона дуже схожа на жінку з цих світлин, прізвище якої так ретельно приховують». І далі показують відео.

Себто, можливо, це не саме ті кадри, про які говорить кореспондентка, але на екрані, без жодного розмиття чи іншого приховування, видно, як медики дістають із швидкої понівечене обгоріле тіло, де справді можна розгледіти обличчя та багато інших, набагато жорсткіших деталей, які в новинах показувати не варто.

Цікаво, що на цьому історія в «ТСН» не закінчилася й 12 вересня тут вийшов іще один матеріал. Ведуча Лідія Таран розповідає: «Жінка, яка їхала за кермом автівки, яка вибухнула в центрі Києва, досі у важкому стані. Їй загрожує втрата зору й ампутація ноги. Сама вона з Донецька, справжнє ім'я таки Наталя Циловадікова. Ніколи моделлю не була, але життя красиве любила. Ексклюзивні подробиці про потерпілу розповів "ТСН" її колишній чоловік Сергій Кошель. [...] Каже, в день вибуху вперше за рік дозволив матері провести час із донькою, яка жила з татом...». По-перше, пасаж про «красиве життя» так і не був розкритий у сюжеті. По-друге, навіщо комусь знати ексклюзивні подробиці про потерпілу? По-третє, навіщо в цей сюжет приплели ще й стосунки із екс-чоловіком та дитиною? Далі в в матеріалі батько лише коментує стан доньки.

Таким чином за два дні «ТСН» чотири рази наголосили, що родичі потерпілої приховують її прізвище, а потім назвали його разом із повним ім'ям доньки та колишнього чоловіка й розповіли про стосунки між ними. Показали сторінку в соціальних мережах жінки, її фото й кадри з її обгорілим тілом. Розповіли, що вона «любила красиве життя» і що «передчувала трагедію». При всьому цьому так і не виявилося, що її персональна інформація становить хоча б якусь суспільну важливість. А отже, це звичайні жовті плітки, побудовані на чужій трагедії й подані в ефір заради рейтингів. І це не вже не перша, далеко не перша дивна «жовта» новина «1+1».

Детальніше про це й те, як журналісти пробачають Віктору Пінчуку старі слова заради нового піару і як «Інтер» знищує Вадима Рабіновича, читайте в публікації «Невтомна Саакашвіліада. Моніторинг теленовин за 11–17 вересня 2017 року».

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Скрін-шот 1+1
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду