«Інтер» захищає Катерину II

«Інтер» захищає Катерину II

14:00,
26 Грудня 2017
3386

«Інтер» захищає Катерину II

14:00,
26 Грудня 2017
3386
«Інтер» захищає Катерину II
«Інтер» захищає Катерину II
Тема спротиву умовній «декомунізації» на «Інтері» набирає обертів, цього разу телеканал розповідав про одеський пам’ятник Катерині ІІ.

На телеканалі «Інтер» почали активно роздмухувати тему «декомунізації», причому лише в одній області. 12 листопада тут розповідали про спротив перейменуванню одеської агрофірми «Котовське зерно». 10 грудня йшлося про проблеми з реставрацією мавзолею Григорія Котовського на Одещині. 16 грудня телеканал порушив тему одеського пам’ятника Катерині ІІ. Останній випадок не є частиною власне декомунізації, але на «Інтері» їх висвітлення збігається.

Ведуча Наталя Бєлишева розповідає: «В Одессе очередные страсти по Екатерине Второй. Памятник российской императрице установлен незаконно и должен быть снесен. Так заявили в Институте национальной памяти. Одесситы отреагировали бурно, порой не стесняясь в выражениях. Закончится ли все это только вербальными разборками разбирались мои коллеги». По-перше, тут дві фактологічні помилки: «незаконність» пам’ятника визнали не в Інституті національної пам’яті, а у Вищому адміністративному суді України. По-друге, в ІНП не заявляли, що пам’ятник необхідно знести, експерти «звернулися до Одеської міської ради з пропозицією виконати судові рішення». Обидва ці факти далі згадують у сюжеті. Що ж до натяку на ймовірні силові протистояння, то це так і лишається на совісті «Інтера».

Узагалі, починається матеріал кореспондента Андрія Анастасова доволі непогано. У синхроні слово отримує представник Інституту національної пам’яті, сам журналіст переказує позицію інших прихильників знесення: «С горсоветом судится Ассоциация казацких обществ. Для них Екатерина — душитель украинской идентичности». Щоправда, нічого конкретного про історичні заслуги Катерини ІІ на телеканалі не розповідають: ані про ліквідацію Запорізької Січі та Гетьманщини, ані про запровадження кріпацтва.

Далі телеканал переходить до противників ініціативи ІНП. Першими на «боці захисту» виступають абстрактні жителі Одеси: «... Екатерина — душитель украинской идентичности. А вот многие одесситы считают наоборот», — заявляє кореспондент. Далі, щоправда, ніхто не вважає, що Катерина ІІ сприяла українській ідентичності. І, взагалі, «жителі Одеси» представлені в сюжеті всього двома людьми: допис однієї навіть не цитують, а лише показують у Facebook, інша висловлюється в синхроні: «... памятник установлен. Прекрасная женщина, великолепная на нем находится. Нет, я считаю, что никакой пропаганды в этом совершенно нет...».

У ролі експерта в сюжеті виступає постійний коментатор «Інтера», політолог Руслан Бортнік: «Любые решение, которые касаются культурного наследия украинских регионов, украинских городов, названия улиц — все должно приниматься местными органами власти. Местные органы власти должны опираться на мнение людей, проводить соответствующие местные референдумы». Це чудова ініціатива, яка, щоправда, здебільшого вже виконується. Навіть у тому ж Інституті національної пам’яті пояснювали, що «зносити пам’ятник Катерині ІІ ми не пропонували, це рішення приймають органи місцевого самоврядування».

На цьому, власне, будь-який новинний аспект сюжету завершується й починається піарний, адже слова чомусь отримують не місцеві органи влади, а «Опозиційний блок»: «В “Оппоблоке”, например, заявили, что это может привести к дестабилизации ситуации в Одессе с непредсказуемыми последствиями», — переказує думку партії кореспондент. Нагадаємо, що йдеться про пам’ятник, який уже замінювали щонайменше шість разів.

Останнім у сюжеті виступає нетитрований Микола Скорик (його постійні глядачі й так знають?), нардеп від «Опозиційного блоку»: «Если вдруг такое решение будет принято, я могу сказать от имени нашей политической силы "Опозиционный блок", что мы сделаем все, для того, чтобы вместе с одесситами защитить этот памятник». Завершується повідомлення черговим натяком на сутички від кореспондента, цього разу вже під апеляційним судом, де розглядатимуть долю монумента: «... И вряд ли заседание пройдет спокойно».

Загалом сюжет «Інтера» виглядає так, немов телеканал, через постійні натяки на сутички, намагається залякати глядачів, мовляв, «не варто чіпати пам’ятники — гірше буде». Журналісти вдаються навіть до необґрунтованих гіпербол про «дестібілазацію» ситуації в цілому місті. «Опозиційний блок» же бере на себе роль захисника людей. До речі, участь політсили в цій темі особливо іронічна, враховуючи, що в Інституті національної пам’яті своє звернення вирішили направити, якраз обговорюючи проблеми, пов’язані з «імперським дискурсом та монументальною спадщиною Російської імперії в Україні, їх інструменталізацією та використанням проросійськими політичними силами у пропаганді ідей так званого “руского міра” та мобілізації відповідного електорату окремих регіонів України».

Детальніше про це й те, як «1+1» рекламував глядачам секс, а журналісти ігнорували проблеми Верховного суду, читайте в публікації «Найбільше джинсує опозиція, а на політичному горизонті — нові зірки. Моніторинг теленовин за 11–17 грудня 2017 року».

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду