
Тисячі митців вимагають скасувати аукціон художніх робіт, створених ШІ
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Тисячі митців вимагають скасувати аукціон художніх робіт, створених ШІ


Понад 5000 людей закликають скасувати нью-йоркський розпродаж робіт мистецтва, створених штучним інтелектом, в аукціонному домі Christie’s. У відкритому листі до Christie’s автори зазначають, що моделі машинного навчання, на основі яких створюються мистецькі твори, можуть використовувати роботи, захищені авторським правом. Про це повідомляє The Art Newspaper.
«Augmented Intelligence — це революційний аукціон, який підкреслює широту та якість мистецтва ШІ. Розпродаж включає в себе чудові роботи деяких найбільш інноваційних умів — від ранніх піонерів штучного інтелекту 1960-х років, таких як Гарольд Коен, до сучасних художників, таких як Рефік Анадол, Піндар Ван Арман, Холлі Херднон і Мет Драйхусрт, Олександр Ребен, Клер Сільвер, Саша Стайлз та інші», — пише Christie’s на своїй офіційній сторінці.
Початок торгів запланований на 20 лютого і триватиме до 5 березня.
Після публікації про майбутнє відкриття аукціону вже наступного дня почав поширюватися лист із проханням скасувати розпродаж. Автори звернення вказують, що багато творів мистецтва, які планує виставити Christie’s, створені за допомогою моделей ШІ, як-от Midjourney або DALL-E, що навчаються на роботах інших авторів без жодного дозволу або оплати за використання їхніх творів.
«Ваша підтримка цих моделей і людей, які їх використовують, винагороджує та додатково стимулює масові крадіжки робіт митців з боку компаній зі штучним інтелектом», — зазначають автори в листі.
На зараз лист із закликом скасувати розпродаж в Christie’s набрав 5 416 підписів. У відповіді на нього представник Christie’s сказав, що художники, представлені на аукціоні, мають визнані міждисциплінарні мистецькі практики.
«Роботи на цьому аукціоні використовують штучний інтелект для покращення своїх робіт, і в більшості випадків штучний інтелект використовується контрольовано з даними, навченими на основі власних даних художників», — розповів представник аукціонного дому.
Так, на розпродажі виставлений Твір Рефіка Анадола, який є частиною серії «Машинні галюцинації» — колекції картин, розроблених моделлю, навченою на зображеннях, отриманих від NASA Mars Reconnaissance Orbiter. Її орієнтовна вартість на аукціоні становить від 150 000 до 200 000 доларів.
Також на аукціоні представлений «Безіменний малюнок робота» Олександра Ребена, який поєднує генеративний штучний інтелект з живим виконанням. Акрилове полотно розміром 10x12 футів змінюється з часом, і ШІ додає нові елементи до картини щоразу, коли хтось робить ставку. Оціночна вартість роботи має величезний діапазон — від 100 доларів до 1,7 мільйона доларів.
Один із митців (і автор The Art Newspaper), чиї роботи виставлені на продаж на аукціоні, Сарп Керем Явуз каже, що зображення, створені роботом, — це поєднання мільйонів робіт, тому жоден художник не може стверджувати, що якийсь елемент на полотні, написаному ШІ, належить йому.
Нагадаємо, на глобальному саміті в Парижі 73 країни та організації, серед яких Україна, Німеччина, Єврокомісія (ЄК) та Рада Європи, підписали міжнародну угоду щодо штучного інтелекту (ШІ). Угода передбачає «відкритий», «інклюзивний» та «етичний» підхід до розвитку технології ШІ. Велика Британія та США не підписали цього документа.
На головному фото приклад генеративного мистецтва, створеного роботами, від художника Олександра Ребена, який буде представлений на торгах. Фото аукціону Christie's