Не твій, от ти й бісишся. Як росіяни реагують на S.T.A.L.K.E.R. 2

Не твій, от ти й бісишся. Як росіяни реагують на S.T.A.L.K.E.R. 2

09:00,
25 Листопада 2024
508

Не твій, от ти й бісишся. Як росіяни реагують на S.T.A.L.K.E.R. 2

09:00,
25 Листопада 2024
508
Не твій, от ти й бісишся. Як росіяни реагують на S.T.A.L.K.E.R. 2
Не твій, от ти й бісишся. Як росіяни реагують на S.T.A.L.K.E.R. 2
Одні росіяни не можуть грати в «Сталкера», а інші — бояться.

«Сталкер» — найуспішніша та найвідоміша українська гра, а також найуспішніша й найвідоміша гра, зроблена будь-якою країною колишнього СРСР. У нульових це очікувано мотивувало росіян називати «Сталкера» «нашим». Після початку повномасштабної війни та всіх злочинів Росії, коли розробники GSC Game World відмовилися від російської озвучки та релізу на території агресора, росіяни стверджували, що «Сталкер» нікому не потрібен.

А тепер, коли гра продалася мільйонним (!) тиражем за два дні, у росіян почалися стадії прийняття неминучого. Щоб написати цей текст, ми проглянули майже два десятки найпопулярніших російських ігрових медіа.

Стадія 1. Заперечення

Розробники GSC Game World відкрито підтримують Збройні Сили України: волонтерською допомогою, розробкою зброї, титрами самого «Сталкера». Ця гра офіційно недоступна в Росії та з неї офіційно вирізали російську озвучку. Але більшість російських ігрових медіа ніяк не згадують про це.

«Ігроманія» чи Playground, наприклад, просто перераховує, де можна купити гру (на західній платформі Steam чи для ігрової консолі Xbox). Але забувають уточнити, що їхня аудиторія цього зробити насправді не зможе.

 А ви нічого не забули «нагадати»?

Дехто з російських ютуберів у своїх оглядах на гру не може обійти того факту, що грає українською. Але здебільшого обмежується формулюваннями «странно, что русский вырезали». Ниттям, що російська озвучка була атмосфернішою. Чи навіть словами, що це нереалістично, коли в альтернативній історії, повній мутантів та аномалій, всі розмовляють українською мовою. Чому так відбулося — російські ютубери воліють не згадувати.

Оскільки «Сталкер» — це без перебільшення культ і його продовження чекали понад десять років, російські медіа згадували й про це. Серед причин постійних перенесень виходу гри останні три роки обережно згадували «зрозумілі причини» чи «важкі умови». Але, знову ж, не те, що їхня держава намагалася окупувати країну розробників «Сталкера» та щодня намагається вбити їх ракетами.

При цьому на більшості медіа та найбільших ігрових каналах насправді не так багато матеріалів по «Сталкеру» взагалі. На деяких його немає зовсім. Єдині майданчики, де публікацій купа, — це ті, де контент створюють самі користувачі, а не редакції.

Стадія 2. Гнів

«Российским геймерам важно помнить одно: ни при каких условиях не покупайте эту игру! [...] Компания спонсирует военные действия, предоставляя финансы и технику. [...] Так что каждый потраченный вами рубль на эту игру пойдет на очень и очень плохое дело», — це позиція на одному з найбільших російських майданчиків Goha.ru. На ньому ж про «Сталкера» зібрані спекулятивні негативні новини.

Деякі інші великі російські ігрові платформи принципово відмовилися випускати рецензії на гру (ймовірно, зокрема тому, що вони й не отримували прескопій). Але очевидно не могли зовсім ігнорувати таке масове та важливе явище. Тому плювалися отрутою.

Канал iXBT випустив 24-хвилинне відео, у якому розповідає, що «Сталкер» нікому не потрібен. Ну, логічно. Автори стверджують, що ця гра — проєкт СНД, а не України, хоча весь інший світ вважає її українською. Критикують розробників гри за позицію, яку ті обрали. Тобто, підтримувати свою країну під час зовнішньої агресії, а не аполітично оглядати ігри на ютубі. І загалом iXBT рекомендують не купувати гру. Так, наче росіяни можуть її купити.

 Дивно бачити відео з росіянами, на яких не падає скид

У іншому своєму відео вони також звинувачують розробників «Сталкера» в алкоголізмі та навіть підтримці «тероризму» на території Росії. І запитують, чому компанія GSC Game World досі не визнана екстремістською.

На каналі під назвою «Тупізм» (серйозно) також звинувачують компанію-розробницю у русофобії після 2022 року. Але жодним чином не згадують, чим росіяни заслужили таке ставлення. Інші блогери відверто та доволі смішно страждають, бо не можуть зрозуміти української, але, очевидно, дуже хочуть грати у «Сталкера».

 

УВАГА! У відео присутня ненормативна лексика і російська мова

Стример «Медісон» жартував над українською мовою та вирізав Z на трупах у грі на найбільшій у світі стримінговий платформі Twitch. Його за це заблокували.

Ця реакція росіян на гру — ідеальна ілюстрація виразу «Не твій, от ти й бісишся». Але, варто визнати, росіяни все ж порівняно не дуже хейтять «Сталкер» та українських розробників. По-перше, гра викликає надто теплі спогади. По-друге, у неї дуже хочеться зіграти. Але тут, крім офіційної недоступності гри, є ще одна проблема. Російські геймери живуть у тоталітаризмі.

Стадія 3. Торг

Оскільки GSC Game World підтримує Збройні Сили України, російські депутати серйозно дискутують про заборону їхньої гри на території Росії (так, заборонити те, що офіційно не доступно). А дехто йде ще далі й розмірковує про покарання гравців за навіть неофіційну купівлю «Сталкера». Адже так росіяни спонсорують GSC Game World, яка спрямовує частину грошей на Збройні Сили України. Цитуючи блогерів з iXBT, кожна купівля — підтримка «екстремізму».

 «Сталкер» ліквідує чоловіків мобілізаційного віку на території Росії

У більшості російських відео через це є жарти про те, як до рецензентів вриваються правоохоронці, затримуючи їх за гру в «Сталкера». Дехто взагалі відмовився від оглядів, боячись потрапити під приціл російських силовиків. Але найприкольніші в цьому сенсі ті російські блогери, які розмірковують про законність української гри.

Вони, інколи навіть несвідомо, визнають диктатуру в Росії. Мовляв, звісно, закон не має зворотної сили, тож «Сталкера» можна було би й купити зараз, але, ви ж самі розумієте… Інші розмірковують, чи можна якось купити гру, не засвічуючи свої персональні дані. Треті серйозно озвучують думку, що у випадку візиту поліції гру можна не встигнути видалити. Тим часом одиничні російські політичні коментатори називають купівлю української гри «державною зрадою».

І, хоча в російському інтернеті можна знайти як агресивні, так і цілком нейтральні матеріали про «Сталкер», у жодному тексті не було навіть натяку на розуміння рішення розробників не випускати гру в Росії. Чи обурення потенційною тюрмою за купівлю «Сталкера». Росіяни готові терпіти все.

 Офіційна позиція російських медіа: краще донька на СВО, ніж син — «сталкер»

Агресору лишається жадібно дивитися, як українці грають у найбільш очікувану гру року. Або самим грати у якось вкрадену версію українською мовою, ще й боячись кримінального покарання. Уже немає віри, що когось із росіян це змусить про щось задуматися. Але GSC Game World запровадила одну з найбільш дієвих санкцій проти держави-агресорки.

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду