«S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля»: українська відеогра, яку чекають у всьому світі
«S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля»: українська відеогра, яку чекають у всьому світі
20 листопада 2024 року відбудеться реліз «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» — цю гру анонсували ще в далекому 2010 році, одразу після виходу оригінальної трилогії. Про нову частину розмовляли роками, її розробку скасовували та відновлювали, а реліз декілька разів переносили. І ось проєкт від української компанії має офіційну дату виходу. Розповідаємо про «Серце Чорнобиля», про те, чого від неї очікувати, та про те, як українська гра про зону навколо пошкодженого реактора стала однією з найбільш очікуваних ігор у світі.
S.T.A.L.K.E.R. як культурний феномен
У 1995 році молодий український розробник Сергій Григорович створив компанію GSC Game World, першою відомою грою якої стала стратегія в реальному часі Cossacks: European War (2001).
Згодом українська компанія розробила шутер з елементами survival horror «S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля» (Shadow of Chornobyl, 2007), його приквел «Чисте небо» (Clear Sky, 2008) і сиквел «Поклик Прип’яті» (Call of Pripyat, 2009). Ця трилогія має 15 мільйонів проданих копій і є найвідомішою серією відеоігор від українських розробників.
Засновник GSC Game World Сергій Григорович. Джерело
Розробники GSC Game World надихалися для створення цих ігор фільмом «Сталкер» (1979) режисера Андрія Тарковського, що є вільною екранізацією роману «Пікнік на узбіччі» (1972) радянських письменників Аркадія та Бориса Стругацьких, які, власне, і вигадали сталкера, який ходить у загадкову заражену зону за небезпечними артефактами.
Але, по-перше, у варіанті українських розробників ігор «Сталкер» — це акронім, тобто слово, яке складається з перших літер слів Scavengers, Trespassers, Adventurers, Loners, Killers, Explorers, Robbers (Сміттярі, Правопорушники, Авантюристи, Одинаки, Вбивці, Дослідники, Грабіжники). По-друге, вплинула на розробників ціла низка ігор — від Half-Life до System Shock і Deus Ex.
Зрозуміло також, що для українців було природним побудувати гру навколо не якоїсь вигаданої «зони», а використати образ цілком реальної, Чорнобильської. Тож декілька людей із команди з’їздили до Чорнобильської зони, сфотографувати околиці, заступник начальника технічної безпеки станції Олександр Новіков надав фото самої ЧАЕС та її нутрощів — і потім усе це використали в грі. Частина об’єктів була змальована з реальних будівель у Києві: ігровий «Бар» — із київського заводу «Росток», також у Зоні домалювали київські хрущовки. Усе це разом із саундтреком, похмурим ембієнтом, створювало оригінальний постапокаліптичний всесвіт із таємними експериментами, теоріями змов, аномаліями та мутантами.
Багато в чому саме завдяки унікальному сетингу й особливій атмосфері Зони оригінальна трилогія S.T.A.L.K.E.R. стала відомою не тільки в Україні, але й на Заході — і не лише серед шанувальників відеоігор.
«Серце Чорнобиля»: виробниче пекло
Головний довгобуд вітчизняного ігропрому анонсували ще у 2010 році, реліз гри планували на 2012-й, але на новий проєкт GSC Game World чекало багато пригод і перепон.
Спершу розробники розповідали про гру: новий головний герой, великий відкритий світ, цікаві локації, новий фізичний рушій. Усе це вже перебувало в процесі створення, а GSC Game World на той час називали найбільшим розробником ігор у Східній Європі.
Згодом з’явилися новини про масові звільнення в компанії та фінансові труднощі, конфлікти керівництва з інвесторами та працівниками. Дійшло до того, що у грудні 2011 року Сергій Григорович оголосив про закриття компанії, а вже у квітні наступного року розробку S.T.A.L.K.E.R. 2 офіційно скасували. Сам Григорович пояснював це тим, що вигорів і втомився працювати над однією грою багато років поспіль.
Але в кінці 2014 року він відродив GSC Game World. Під керівництвом його молодшого брата, Євгена Григоровича, була розроблена та у 2016 році випущена стратегія в реальному часі Cossacks 3. І вже після цього, у 2018 році анонсували відновлення роботи над новою частиною S.T.A.L.K.E.R. Керівником проєкту та режисером став Євген Григорович, креативною директоркою та виконавчою продюсеркою — Марія Григорович.
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl буде у підписках Xbox Game Pass Ultimate і PC Game Pass. Джерело
У червні 2020 року світ побачив перший трейлер, а ще через рік — перший геймплейний трейлер. У процесі виробництва було повідомлено про співпрацю з Microsoft і майбутню появу гри в підписці Game Pass, а також про те, що спочатку реліз проєкту заплановано ексклюзивно на Microsoft Windows та Xbox Series.
Спершу S.T.A.L.K.E.R. 2 планували випустити 28 квітня 2022 року, потім гру було відкладено до грудня того ж року. Розпочалося російське вторгнення в Україну — і GSC Game World призупинив роботу над проєктом. Частина розробників пішла воювати, сам Григорович створив фонд допомоги ЗСУ та школу операторів дронів. Розробники змінили русифіковану назву «Heart of Chernobyl» на українізовану «Heart of Chornobyl», скасували реліз гри в Росії та прибрали раніше заплановане російське озвучення (проте залишили субтитри для російськомовної аудиторії з інших країн).
Скриншот із гри. Джерело
У тому ж році GSC Game World оголосив про продовження розробки гри, а штаб-квартиру компанії та більшість працівників релокували з Києва до чеської Праги. У грудні випустили новий трейлер, де пообіцяли реліз у 2023 році, але й після цього відбулося ще декілька перенесень дати виходу гри: перший квартал 2024 року, 5 вересня 2024 року. І ось остання офіційна дата виходу — 20 листопада 2024 року.
Промокампанія нової гри та супутні проєкти
Перед виходом «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» GSC Game World разом із партнерами розпочав промокампанію, що мала ще підняти й без того високі очікування світової ігрової індустрії від нового проєкту. Водночас із цим колишні розробники та фанати оригінальної трилогії почали створювати настільні ігри, документальні та художні фільми, які також сприяли зростанню популярності франшизи.
Ще в серпні 2022 року в Києві відкрили стилізований під серію S.T.A.L.K.E.R. супермаркет «Сільпо», а вже в червні 2023 року в українських магазинах з’явилася лімітована серія енергетиків, яка ще через рік була продовжена. Та це було лише початком підготовки аудиторії до виходу нової гри GSC Game World.
Енергетичний напій S.T.A.L.K.E.R. NON STOP. Джерело
У березні 2024 року на консолях Xbox і Playstation з’явилася S.T.A.L.K.E.R.: Legends of the Zone Trilogy, перевидання оригінальної трилогії S.T.A.L.K.E.R., портуванням (модифікацією) якої для консолі займалася польська студія Mataboo. Нещодавно трилогія також була випущена на Nintendo Switch. Перевидання було потрібне для того, щоб перед релізом нової гри серії познайомити широку аудиторію зі світом S.T.A.L.K.E.R.
А у травні того ж року в кінотеатрах відбувся реліз «Епізоди: Тінь Чорнобиля», який формально не був частиною промокампанії та став частиною циклу документальних фільмів «Епізоди: Історії незалежної України» української студії KNIFE! Films. Ця документальна стрічка присвячена історії створення першої відеогри, в якій її розробники, зокрема керівник проєкту Андрій Прохоров, розповідають, як працювали над «Тінню Чорнобиля». Григоровича у фільмі немає — каже, що під час зйомок, у листопаді 2022 року, його просто не змогли знайти автори фільму.
І це не єдиний фільм, присвячений грі. Вже на початку жовтня світ побачила ще одна документалка під назвою War Game: The Making of S.T.A.L.K.E.R. 2, яка розповідала глядачам історію про саму гру та її розробників, російське вторгнення в Україну та складнощі виробництва нового проєкту. Цей фільм здебільшого розрахований на закордонну аудиторію, він був створений самою GSC Game World (за участі Євгена та Марії Григоровичів) у співпраці з Microsoft, саме тому War Game: The Making of S.T.A.L.K.E.R. 2 є і на офіційному ютуб-каналі української компанії, і на офіційній сторінці Xbox. Режисером проєкту став Ендрю Стефан, який раніше робив для американської корпорації мінісеріал Power On: The Story of Xbox.
War Game: The Making of S.T.A.L.K.E.R. 2 отримав схвальні відгуки як від українських ігрових блогерів, так і від західних видань. Загальна кількість переглядів на ютуб-каналах GSC Game World та Xbox сягає пів мільйона. Важливим є ключове послання розробників і творців документальної кінострічки: попри всі складнощі та війну в Україні, про яку не варто забувати західному глядачеві, компанія все ж таки зуміла створити цю гру.
War Game: The Making of S.T.A.L.K.E.R. 2. Джерело
Ще в лютому 2023 року польська студія Awaken Realms, видавець і розробник настільної гри Nemesis за франшизою «Чужий», анонсувала новий проєкт — S.T.A.L.K.E.R. The Board Game, який на краудфандинговій платформі Gamefound за два дні зібрав майже 2 мільйони доларів (початкову суму 50 тисяч доларів отримали за три з половиною хвилини). Випустили настільну гру в жовтні цього року: вона теж сподобалася гравцям. Україномовна версія гри має вийти восени 2025 року. Водночас тайванська компанія MSI в рамках своєї співпраці з Microsoft анонсувала нову лімітовану модель відеокарти GeForce та супутніх пристроїв (клавіатура, геймпад, комп’ютерна миша), дизайн яких присвячений S.T.A.L.K.E.R. 2: Shadow of Chornobyl.
MSI x S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl Limited Edition. Джерело
А в самому кінці жовтня вийшов фанатський фільм S.T.A.L.K.E.R. Shadow of the Zone, який був рекомендований до перегляду офіційним акаунтом української ігрової франшизи. Ця фанатська кінострічка режисера Стівена Генкока вже має майже 400 тисяч переглядів на ютубі та розповідає про групу найманців, які мають вирушити вглиб Зони, щоб дослідити паранормальний радіосигнал.
Перші відгуки та великі сподівання
GSC Game World вже представив демоверсії S.T.A.L.K.E.R. 2: Shadow of Chornobyl на декількох ігрових виставках 2024 року — Summer Game Fest (червень), Gamescom (серпень) та Tokyo Game Show (вересень). Журналіст Том Воррен із The Verge та оглядач Джон Ліннеман із Digital Foundry похвалили графіку й технічні характеристики гри. Представники редакції українського GameDev DOU на своєму сайті написали: «Гра виглядає класно, найбільше сподобалася атмосфера», а на ютуб-каналі IGN у фінальному превʼю до гри сказали: «Таке враження, що команда GSC Game World створила щось особливе».
Єдиним серйозним побоюванням ігрової спільноти перед повноцінним релізом «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» є потенційні технічні проблеми: не лише тому, що оригінальна трилогія мала ці недоліки, але й через деякі відгуки закордонних видань. Утім, навіть якщо проєкт на старті матиме подібні проблеми, розробники зможуть на них відреагувати та швидко їх виправити (це не перша гра у світі, яка, ймовірно, буде дороблятися після офіційного релізу).
На торішньому PC Gaming Show «Серце Чорнобиля» визнали найбільш очікуваним проєктом 2024 року, українська гра займає четверте місце за кількістю додавань у список бажаного в Steam. Тож ця гра — головний довгобуд і найвідоміший проєкт української ігрової індустрії. Принаймні ті, хто вже пограв, як-от оглядач GameSpot Філ Горншоу, кажуть, що їхні очікування виправдані:
«S.T.A.L.K.E.R. 2 ідеально врівноважує бажання дізнатися, що приховано в Зоні, з тривожним усвідомленням того, що Зона також повна речей, які можуть і, ймовірно, вб’ють вас. Хоча інколи може здатися, що S.T.A.L.K.E.R. 2 повертається до старих ігор, саме це відчуття також допомагає зробити гру водночас страшною і захопливою».