Ольга Кравченко, «Фільтр»: Українці продемонстрували безпрецедентну увагу до тесту з медіаграмотності

Ольга Кравченко, «Фільтр»: Українці продемонстрували безпрецедентну увагу до тесту з медіаграмотності

09:00,
18 Жовтня 2024
37536

Ольга Кравченко, «Фільтр»: Українці продемонстрували безпрецедентну увагу до тесту з медіаграмотності

09:00,
18 Жовтня 2024
37536
Ольга Кравченко, «Фільтр»: Українці продемонстрували безпрецедентну увагу до тесту з медіаграмотності
Ольга Кравченко, «Фільтр»: Українці продемонстрували безпрецедентну увагу до тесту з медіаграмотності
Тест, попри технічні складнощі, пройшли близько 200 тисяч учасників за день. Можливість пройти його подовжили до 20 жовтня.

Упродовж дня 17 жовтня національний тест з медіаграмотності, який проводиться в Україні втретє, онлайн пройшло близько 200 тисяч учасників. Сайт зазнавав перенавантаження: десять тисяч людей одночасно намагалися складали тест. Через  таку увагу  до тесту його продовжили, і тепер його можна буде складати до півночі 20 жовтня. До  інформаційної кампанії з підтримки тесту долучилися і багато українських компаній, великий і малий бізнес, інфлюенсери та зірки  шоубізнесу. Про те, як проходила інформаційна кампанія тестування та його особливості MediaSapiens розповіла керівниця Національного проєкта з медіаграмотності «Фільтр» Ольга Кравченко.

— Національний тест з медіаграмотності проводиться уже втретє. Скільки українців цього року долучилися до участі у ньому?

 Упродовж дня тест з медіаграмотності пройшло близько 200 тисяч учасників. Українці продемонстрували безпрецендентну увагу до участі в ньому.

Хто працював над розробкою теста?

 Ми позиціонуємо тест як об’єднуючу ініціативу, яка об’єднує не лише українців, але і партнерів та організаторів, які долучилися до його розробки.

Ми залучили експертизу кількох організацій і на базі «Фільтра» ми розробили цей тест. Залучали експертів, щоб вивірити цей тест, щоб він був універсальним, цікавим та точним. А також щоб мати певну методологію, щоб можна було порівнювати результати із минулими роками. До розробки тесту в цьому році долучалися команда національного проєкту «Фільтр», проєктів «Навчай та розрізняй», «Мріємо та діємо» від IREX, ПРООН в Україні.

Ми врахували, що людям важко проходити 34 питання, як було торік, тому запропонували п’ять блоків по п’ять питань. Однак запропонована логіка збереглася, блоки не змінилися.

Особливістю тесту є те, що ми уникали теоретичних питань, натомість закладали в тест те, з чим люди стикаються в повсякденному житті, наприклад, анонімні телеграм-канали або згенеровані штучним інтелектом фото, які ми бачимо у соцмережах, або як правильно підключитися до вайфаю у публічному місці.

У цьому логіка тексту, що людина приходить і рефлексує, як вона діє в тій чи іншій ситуації, щоб відповісти. Ми хочемо, щоб людина задумувалася, вчилася і ставала більш медіаграмотною.

— На третю годину тестування українці «поклали» сайт тесту. Було 10 тисяч заходів одночасно, так?

— Ми мали пікові навантаження. Українці настільки завзято взялися проходити цей тест, що ми не очікували. Коли готувалися, розраховували на 50 тисяч  учасників загалом, торік було 26 тисяч учасників, і лише 14 тисяч пройшли його повністю.

Ми бачили, що навантаження на сайт настільки велике, що навіть просили деяких блогерів «притримати» їхню промоцію.

Врешті ми вирішили продовжити тестування до неділі, до півночі 20 жовтня. Всі, хто проходитимуть тест, братимуть участь у розіграші призів і зможуть отримати сертифікати.

— Проведенню тестування передувала масштабна інформаційна кампанія. Повідомлення про тестування оприлюднювали медіа, різноманітніті інституції, впливові публічні особи. Яка роль блогерів у кампанії?

 Ми обирали людей, які підтримують тему медіаграмотності, є відомими, і комунікують із різними аудиторіями. Зверталися, як до інстаграмблогерів, так і до ютубблогерів. Ми вдячні їм, що за це взялися. Проведення тесту зокрема підтримали співачка Alyona Alyonа та фудблогер та ведучий Євген Клопотенко.

Ми розуміємо, наскільки важливо працювати із блогерами, бо вони великою мірою впливають на формування громадської думки, суспільних настроїв, на те як люди живуть. З цієї точки зору ми вважали залучення блогерів необхідним.

— Тест в соцмережах підтримала низка українських брендів, середніх і малих бізнесів. Як відбувалося це партнерство?

 Ця ініціатива не лише про навчання, а про об’єднання і фактичне збільшення медіаграмотності та розвиток критичного мислення. Ми дуже вдячні українському бізнесу, що він інформаційно підтримав проведення тесту.

До промоції доєдналися «Уклон», «Сільпо», АТБ, «Сенс», Vivat, Rozetka, «Нова пошта», «Ідеаліст», IT-компанії SoftServe, Genesis, «Гомін», яка розробила платформу тестування та інші. Насправді, дуже великий перелік. Прокомунікувати з бізнесом, та залучити інформаційну підтримку снам допомогли наші партнери Zinc Network та посольство Великої Британії.

Стратегія розвитку медіаграмотності передбачає проведення таких великих інформаційних кампаній. Добре, що долучився український бізнес, і це дозволило збільшити кількість учасників. Думаю, що безпрецедентна кількість людей сьогодні почули про «Фільтр», медіаграмотність та те, що цим займається держава. Ми вважаємо, що досягли поставлених цілей.

— Як фінансувався тест, його підтримка та проведення?

 Це  здебільшого партнерські кошти, із держбюджету тест не фінансувався.

Ми вдячні нашим партнерам: ПРООН, фінансування уряду Японії, Zinc Network, IREX в Україні за співпрацю.

— Чи бачите сьогодні, що тест потрібно удосконалити, можливо, ускладнити?

 Коли ми побачимо результати, зможемо вирішувати, чи потребують українці більш або менш складних питань, з яким питанням виникало найбільше складнощів, де наші слабкі та сильні місця.

Очевидно, що платформу до наступного року треба буде удосконалити, щоб вона витримувала таку кількість учасників. Ми вдячні усім людям, які проходили тест і були наполегливими, щоб пройти його до кінця.

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду