Впровадження «суду в смартфоні» планують почати до кінця року — СН
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Впровадження «суду в смартфоні» планують почати до кінця року — СН
Планами щодо впровадження «Суду в смартфоні», анонсованого президентом Зеленським, поділився з РБК-Україна Андрій Костін, голова правового комітету ВР, народний депутат фракції партії «Слуга народу».
«Я думаю, що нам цілком під силу зробити і власне програмне забезпечення таке і почати потроху впроваджувати ці процедури. Ми плануємо, щоб це з'явилося до кінця року», — заявив глава комітету в коментарі РБК-Україна.
«Суд у смартфоні», або суд онлайн, припускає розгляд справи без фізичної присутності сторін.
«"Суд у смартфоні", він же суд онлайн у класичній моделі, застосовується лише в декількох країнах в кількох судах, передбачає відсутність як такого судового процесу в реальному режимі. Тобто повністю весь процес відбувається в листуванні між сторонами і судом», – пояснив парламентар. Однак суд онлайн не стосується складних категорій справ, у яких, наприклад, є потреба заслухати свідків.
Алгоритми «суду в смартфоні» як у Канаді, налаштовані насамперед на те, щоб у максимальній кількості випадків досягати мирного врегулювання спору між позивачем і відповідачем. На переконання нардепа, «безконтактний» суд дасть «серйозний антикорупційний ефект».
Створення «віртуального суду» — достатньо складний проект, але робота в цьому напрямку вже ведеться, — відповіли в Міністерстві цифрової трансформації на запит РБК-Україна. «Зараз нашими фахівцями вивчена поточна концепція побудови е-суду, вироблені відповідні пропозиції», — прокоментували в міністерстві.
У Мінцифри додали, що ключову роль у цьому процесі має відігравати Вища рада правосуддя (ВРП). У середині березня вони уклали договір про співпрацю. Серед іншого він передбачає інтеграцію електронних судових сервісів в додаток «Дія».
Нагадаємо, 1 березня під час виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Розвиток правосуддя» Володимир Зеленський анонсував створення нових цифрових послуг для громадян. На думку президента, введення «суду у смартфоні» прискорить процедури, забезпечить прозорість суду та усуне зловживання.
Паралельно в липні 2020 року вступив в дію закон, який запроваджує в Україні електронні рішення суду. Також Мін’юст оголосив, що планує використовувати штучний інтелект, який допомагатиме суду виносити вироки, та запровадив застосунок для отримання правової допомоги.
Фото: Canva