Журналістка «1+1» представила фільм-розслідування «Чеські друзі Кремля»

Журналістка «1+1» представила фільм-розслідування «Чеські друзі Кремля»

15:38,
16 Грудня 2015
3503

Журналістка «1+1» представила фільм-розслідування «Чеські друзі Кремля»

15:38,
16 Грудня 2015
3503
Журналістка «1+1» представила фільм-розслідування «Чеські друзі Кремля»
Журналістка «1+1» представила фільм-розслідування «Чеські друзі Кремля»
Автори:
Журналістка Ольга Мальчевська, яка понад півроку працювала у Чехії в рамках стипендії імені Вацлава Гавела МЗС Чехії та «Радіо Свобода», представила фільм-розслідування «Чеські друзі Кремля». Закрита презентація та дискусія на тему «Ноу-хау пропаганди Кремля та російське лобі в Європі» відбулася 16 грудня в Українському кризовому медіацентрі.

9 січня 2016 року фільм покаже телеканал «1+1» одразу після вечірнього випуску ТСН. Як повідомила модератора заходу – генпродюсер іномовлення Ukraine Today («1+1 медіа») Тетяна Пушнова, у ці ж дати стрічка «Чеські друзі Кремля» також вийде в ефірі їх каналу – для цього її зараз перекладають англійською.

Журналістам показали фільм пані Мальчевської, головним героєм якого є нинішній президент Чеської республіки Мілош Земан, який симпатизує владі Російської Федерації і не визнає її агресію щодо України на відміну від глав більшості європейських країн, які засуджують дії Росії на Донбасі та анексію Криму.

У стрічці Ольга Мальчевська розповіла біографію президента Чехії і намагалася зокрема  знайти відповіді на питання: «Який зв'язок між "Газпромом" та президентом Чехії, чи підсадила Москва Прагу на газову голку та як агенти Кремля використовують політиків».

У заході окрім авторки взяли участь співробітниця Української редакції «Радіо Свобода» у Празі (Чехія), славіст та культуролог Оксана Пеленська, оглядач чеської ділової газети «Господарські новини» та колишній кореспондент у Москві Ондржей Соукуп. Також до дискусії долучилися голова правління благодійного фонду «Майдан закордонних справ», дипломат Богдан Яременко та співзасновник StopFake.org, директор Могилянської школи журналістики Євген Федченко.

У процесі підготовки фільму Ольга Мальчевська брала коментарі у президента Чеської республіки Мілоша Земана, прем’єр-міністра Чехії Богуслава Суботки та інших нинішніх та колишніх політиків, бізнесменів, наближеними до президента. Крім того вона поспілкувалася з журналістами й громадськими активістами, які протестували проти анексії Криму, а також зараз готують акції, спрямовані на усунення Мілоша Земана з президентського поста.

Журналістка прослідкувала зв'язок між президентом Чехії та колишніми військовими, які мали зв'язки з КДБ, а також з одним із найвідоміших російських олігархів.

На презентації авторка фільму розповіла, що перед початком роботи над проектом аналізувала наявні на цю тему публікації й більшість з них зводилися до того, що президент Чехії – проросійський і йому платять з РФ.

«Але як саме конкретно це відбувається, ніхто не розслідував, тому ми вирішили це зробити. В ході цього ми побачили, що все не так просто, є зв’язки, але не прямі, коли хтось заносить гроші. М знайшли підтвердження», - зазначила Ольга Мальчевська й додала, що справа не лише в президенті – лобі РФ існує також в уряді Чехії.

Також журналістка підкреслила, що чеське суспільство дуже неоднорідне й часто не хоче замислюватися щодо впливу Росії, натомість внесок туристів-росіян в економіку країни значний.

Чеський журналіст Ондржей Соукуп, в якого авторка фільму також брала коментар, розповів про характер Мілоша Земана, якого він знає уже багато років, бо колись працював із ним у невеликій установі. За його словами, президент Чехії – людина з грандіозною самооцінкою, вправний маніпулятор, який дуже любить привертати до себе увагу, вдавати з себе «чоловіка з народу» і активно користується цим у політичних цілях.

Говорячи про російську пропаганду в Чехії та Європі в цілому, дипломат Богдан Яременко зазначив, що це – тільки один з інструментів, які використовує держава-агресор. «На сьогодні завдання пропаганди – ведення війни нового типу. Світ до такого поки що не готовий. Пропаганда впливає на масову свідомість, ламає цінності – немає верховенства права, всі крадуть, скрізь хаос, а в Росії порядок, за рахунок неї підвищуються  досягнення однієї країни і понижуються інших», - вважає пан Яременко.

Однак за його словами, це не основний інструмент досягнення Росією своїх геополітичних цілей. Пан Яременко звернув увагу на те, що президент Росії Володимир Путін останні 10 років в своїх основних виступах говорить про багатополярність світу.

«Він думає, що устрій треба змінити, створити кілька центрів впливу, одним з яких буде Росія. І начебто в зоні цього впливу ти можеш робити, що хочеш і ніхто тобі не заперечить. Для цього придумується ідеологія “Русский мир”, торгівля, а заважають інші центри впливу. Сьогодні керівництво Росії кидає всі ресурси своєї держави у те, щоб понизити вплив конкурентів – ЄС та США, що на мою думку безглуздо, адже вони значно потужніші. А також політика Росії спрямована на розрив євроатлантичної єдності та проведення консолідованої політики в усіх сферах. Це – війна, але не з метою захопити території, а щоб здолати спротив супротивника», - зазначив дипломат.

За його словами, для цього в хід йдуть усі можливі інструменти.  «Не треба говорити, чи отримує в ФСБ зарплату Мілош Земан – його купують інакше: через родичів, на яких записані компанії, що виграють тендери та багато інших способів зробити людину залежною, зокрема надання кредитів партії та ін.», - переконаний Богдан Яременко.

Натомість культуролог Оксана Пеленська, автор дослідження «Український портрет на тлі Праги», яка консультувала фільм, звернула увагу на слова Вацлава Гавела, сказані понад 20 років тому: «Головна проблема Росії в тому, що вона не знає, де її кордони», а також запропонувала зробити фільм «Чеські друзі України».

Стипендія імені Вацлава Гавела - це спільна ініціатива РВЄ/РС та Міністерства закордонних справ Чехії, за підтримки Prague Freedom Foundation і Dagmar and Vaclav Havel Foundation VIZE97.

Як повідомляв Media Sapiens, цього року її виграла журналістка кримськотатарського телеканалу ATR Сафіє Абляєва.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: ridus.ru
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду