У соцмережах Meta виявили скоординовану кампанію впливу на президентські вибори в Румунії

У соцмережах Meta виявили скоординовану кампанію впливу на президентські вибори в Румунії

12:50,
9 Грудня 2024
1090

У соцмережах Meta виявили скоординовану кампанію впливу на президентські вибори в Румунії

12:50,
9 Грудня 2024
1090
У соцмережах Meta виявили скоординовану кампанію впливу на президентські вибори в Румунії
У соцмережах Meta виявили скоординовану кампанію впливу на президентські вибори в Румунії
На кампанію, за оцінкою дослідників, витратитили близько 265 тисяч євро.

Мережа облікових записів у фейсбуці опублікувала понад 4100 політичних оголошень, у яких нападали на проєвропейську кандидатку в президенти Румунії Елену Ласконі та пропагували ультраправих діячів, у тому числі Каліна Джорджеску, перед проведенням першого туру. Про це йдеться у звіті дослідницьких груп цифрових загроз Reset Tech і Check First, повідомив Bloomberg.

Дослідники ідентифікували 25 сторінок у фейсбуці організацій, які запускали такі публікації, використовуючи спільно хостинг, рекламу та інфраструктуру електронної пошти, що свідчить про організовану спробу вплинути на вибори. Згідно зі звітом, на цю кампанію витратили 264 909 євро.

«Хоча роль TikTok у поширенні дезінформації під час виборчої кампанії в Румунії була в центрі уваги, нові докази показують, що платформи Meta "Фейсбук" та "Інстаграм" використовувалися для поширення агресивних політичних повідомлень, неперевірених тверджень і поляризаційних наративів», — повідомили автори звіту.

Meta відмовилася коментувати зміст звіту і послалася на заяву президента з глобальних зв’язків компанії Ніка Клегга, зроблену минулого тижня.

«Ми не бачимо жодних доказів серйозних інцидентів на наших платформах у Румунії», — сказав він журналістам, додавши, що компанія «майже щодня» контактувала з владою Румунії, повідомило Euronews.

У кампанії кандидата Каліна Джорджеску, який заявив владі про відсутність фінансування кампанії, представляли як «президента-патріота», який захищає приблизно 19 млн людей від політичного істеблішменту. Лідера «Союзу порятунку Румунії» Ласконі характеризували як «диявола» та маріонетку Заходу, а чинного президента Клауса Йоганніса — як «диктатора» за його підтримку Ласконі. Частина рекламних оголошень була націлена на промоцію лідера націоналістичної партії «Альянсу за об'єднання румунів» Джорджа Сіміона.

Дослідники ідентифікували кампанію за допомогою Meta’s Ad Library та підрахували, що оголошення переглянули 199 млн разів, починаючи із серпня.

Рекламодавці мали сторінки у фейсбуці, їх адміністрували здебільшого з Румунії. Вони позиціювалися здебільшого як новинні або розважальні сайти, проте на таких сайтах не вказано юридичної адреси чи інформації про редакцію медіа. Також багато з цих сайтів були пов’язані спільними IP-адресами, ідентичним вебдизайном, спільною електронною поштою та конфігураціями рекламних технологій, що вказує на централізовану структуру управління, зазначено у звіті.

До цього румунське медіа Context виявило, що «Альянс за об'єднання румунів» розвинув мережу неавтентичних сторінок у фейсбуці, які маскуються під новинні портали, щоб посилити пропаганду і теорії змови.

Нагадаємо, 6 грудня Конституційний суд Румунії скасував результати першого туру президентських виборів, у якому переміг ультраправий, проросійський кандидат Калін Джорджеску.

Як відомо, 24 листопада в Румунії пройшов перший тур президентських виборів, у якому перше місце посів безпартійний, ультраправий, проросійський кандидат Калін Джорджеску. Він виступає за вихід країни з Євросоюзу та НАТО і прихильно відгукується про Росію.

На останніх соцопитуваннях він набирав лише 4–7%, проте на виборах несподівано отримав понад 22% голосів. Свою передвиборну кампанію Джорджеску проводив переважно в тіктоку, де його ролики набували вірусної популярності.

Президент Румунії Клаус Йоганніс оприлюднив документи розвідки, які свідчать про втручання в президентські вибори на підтримку проросійського кандидата за допомогою платформи «Тікток» і низки кібератак, зокрема російських.

Румунський національний медіарегулятор подав офіційну скаргу до Брюсселя, закликавши розслідувати дії TikTok через імовірне втручання мережі у вибори. Там також закликали призупинити роботу тіктоку в країні перед другим туром виборів.

Брюссель заявив про можливість розпочати розслідування щодо TikTok. Генерального директора TikTok закликали прийти до Європарламенту та відповісти на питання про роль соцмережі у виборах президента Румунії.

Читайте також:

Фото: умовне / Getty Images

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду