«Репортери без кордонів» закликали ЄС забезпечити доступ до даних про журналістський контент на онлайн-платформах
«Репортери без кордонів» закликали ЄС забезпечити доступ до даних про журналістський контент на онлайн-платформах
Європейський Союз (ЄС) наразі завершує розробку умов для надання дослідникам доступу до даних з онлайн-платформ відповідно до Закону про європейські цифрові послуги (DSA).
«Репортери без кордонів» (RSF) закликали ЄС забезпечити простий і ефективний доступ до даних про журналістський контент на цих платформах, які важливі для вимірювання та захисту свободи преси і медіаплюралізму в цифровому просторі.
RSF зауважили, що в серпні 2024 року компанія Meta видалила CrowTangle, свій інструмент для аналізу поширення дезінформації у Facebook та Instagram. Компанії також значно зменшили видимість журналістського контенту на своїх платформах. У 2023 році аудиторія онлайн-медіа впала на 48% у Facebook і на 27% у X.
DSA має на меті вирішити цю проблему, вимагаючи від платформ соціальних мереж і пошукових систем надавати координаторам цифрових послуг і акредитованим дослідникам необхідні дані для вивчення, запобігання та пом’якшення «системних ризиків», як-от негативний вплив їхніх послуг на «свободу слова та інформації, включаючи свободу та плюралізм ЗМІ».
Утім, в RSF вважають, що умови такого доступу, які нещодавно були роз’яснені Європейською комісією та відкриті для громадського обговорення до 10 грудня, залишаються обмежувальними та невизначеними.
«Ми перебуваємо в ситуації, коли кілька приватних компаній, керованих ідеологіями та економічними інтересами своїх власників, контролюють доступ до журналістської інформації для п’яти мільярдів громадян. Хоча прозорість даних, передбачена DSA, є бажаним кроком до більшої прозорості, процес доступу залишається сповненим перешкод і юридичної двозначності.
RSF закликає Європейську комісію надати гарантії, щоб запобігти несправедливому обмеженню доступу цих цифрових платформ до своїх даних, особливо даних, пов’язаних із журналістським контентом», — заявив керівник відділу глобальних викликів RSF Артур Грімонпонт.
RSF рекомендують:
- Вимагати від платформ і пошукових систем збирати, компілювати та надавати координаторам цифрових послуг і акредитованим дослідникам дані про показники аудиторії, рекомендації щодо контенту, методи модерації та (де)монетизацію журналістського контенту з детальною інформацією про час, географічне розташування та тему.
- Запровадити запобіжні заходи, щоб гарантувати, що положення, які захищають конфіденційну інформацію та комерційну таємницю, не можуть бути зловживані для блокування доступу до даних, пов’язаних із журналістським контентом.
- Уточнити конкретні випадки, в яких можна законно посилатися на захист конфіденційної інформації та комерційних таємниць, чітко виключивши дані, що становлять суспільний інтерес, пов’язані з журналістикою, із цього захисту.
Фото: RSF