У соцмережах поширюють минулорічний фейк про поранених військових з неіснуючого госпіталя
У соцмережах поширюють минулорічний фейк про поранених військових з неіснуючого госпіталя
В українському сегменті соціальних мереж активно поширюють фейк про трьох непритомних військових Олексія Дьоміна, Віктора Глушка і Миколу Мілехіна, які нібито лежать у чернігівському госпіталі. Фактчекери проєкту «По той бік новин» попередили, що цей фейк — циклічний, його активно поширювали і торік.
«Є фейки, за якими можна звіряти годинники. Вони повторюються з певною періодичністю, ми їх називаємо циклічними. І скільки би разів цю брехню не спростовували, люди вперто на неї ведуться знову і знову», — повідомили фактчекери.
За їхніми словами, «фейкороби» огорнули дезінформацію в нову обгортку та знову збирають десятки тисяч поширень від співчутливих українців.
У «ТікТоці» профіль @totoshka20_40 відео про цих військових зібрало 226 тисяч переглядів. Звідти допис перекочував у «Фейсбук». Користувач «Наташа Мельник» опублікувала скриншот згадуваного відео про «непритомних військових» у чернігівському госпіталі, його перепублікували на свої сторінки ще 38,4 тисяч користувачів соцмережі.
Скриншот фейкового допису у фейсбуці
У «По той бік новин» повідомили, що поширювачі дезінформації лише змінили госпіталь: цього року твердять про чернігівський, а торік було про «госпіталь імені Бурленка, реанімація №56 у Києві на Госпітальній»
«Коротко нагадаємо: ніякого госпіталя імені Бурленка ні в Києві, ні в Чернігові не існує. Натомість він є в Москві, щоправда імені Бурденка. Якщо пошукати цей допис російською мовою, можна побачити, що його активно поширювали ще в січні 2023 року. І писали тоді саме про московський госпіталь», — сказано у повідомленні.
При цьому у московському шпиталі насправді лежав росіянин Алексєй Дьомін.
Фактчекери зазначили, що військовослужбовці Збройних сил України заповнюють по кілька анкет, в яких вказують дані своїх рідних, тому заклик із дезінформаційних дописів «передати по групах, чатах чи особистих контактах» не призначений для допомоги військовослужбовцям.
«Подібна схема розповсюдження фейків притаманна російським пропагандистам. Її мета — вкорінити в українському суспільстві думку, що в Україні не допомагають військовим, які отримали поранення або потрапили до полону. Що про них забули і вони нікому не потрібні. Не допомагайте пропагандистам своїми необдуманими поширеннями», — застерегли у «По той бік новин».
Фото: умовне / «По той бік новин»