«Талібанізація гендерних ролей». В Пакистані розгорівся скандал через нові сексистські підручники для 5 класу (ФОТО)
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
«Талібанізація гендерних ролей». В Пакистані розгорівся скандал через нові сексистські підручники для 5 класу (ФОТО)
У шкільних підручних, виданих цьогоріч за новою освітньою програмою уряду Пакистану, критики знайшли утвердження гендерних стереотипів. Про це пише Vice.
Нову програму ввели в серпні. Її створили з метою покінчити з «апартеїдом освіти» в приватних та державних школах країни. Ці підручники для початкової школи призначені для навчання 19 мільйонів дітей у Пакистані.
Однак підручники розкритикували за обмежену представленість жінок, яка підсилює застарілі гендерні стереотипи. На фотографіях з підручників можна побачити, як хлопці грають у спортивні ігри, а дівчата прибирають. Інші відзначили, мовляв, як іронічно, що жінки зображені на підлозі у хіджабах, а чоловіки виглядають дуже західно.
«Єдина національна навчальна програма має подвійні стандарти: жінки зображені на підлозі з хіджабами, чоловіків прикрашає західне вбрання, вони сидять на сучасному дивані. Смішно, що тим, хто читає лекції жінкам про те, якої культури слід дотримуватися, здається непомітними, що чоловіки явно слідують західній культурі», – написала користувачка твіттер.
The single national curriculum has double standards:women are shown on the floor with hijabs,men adorn western attire sitting on a modern sofa.Funny that those lecturing women on what culture to follow seem oblivious that the men are clearly following western culture. pic.twitter.com/cuvWvSHxZO
— Munizae Jahangir (@MunizaeJahangir) September 7, 2021
Освітянин Абдула Хамід Найяр нову навчальну програму розглядає як вторгнення талібанізації гендерних ролей у систему освіти.
«Люди, які розробили ці підручники, намагаються торгувати менталітетом талібів щодо придушення жінок та утримання їх у обмеженому режимі… Навіть у попередніх підручниках жінки зображувалися як важливі економічні суб’єкти. Тут цього немає. Де ті жінки, які обробляють землю, які виконують функції продавчинь, підприємниць, солдаток і поліцейських? Де їх представництво?», – сказав Найяр.
Директора Національної ради з навчальних планів Маріам Чутай, яка дотична до розробки нової програми, вважає критику підручника вибірковою та несправедливою. З її поглядами також погодилось чимало користувачів соцмереж.
«Це єдиний підручник з англійської мови національної навчальної програми 5 класу. Подивіться! Як зобразили жінок в сильних ролях. Наші жінки, наша гордість», – написав користувач твіттер.
This is Single National Curriculum Grade 5 English textbook. Look! How women have been shown in strong roles. Our women, Our pride. #SNC @Shafqat_Mahmood @iKarachiwala @MariamChughtai pic.twitter.com/tXAs1pSWJB
— Suhail Aziz (@SuhailBinAziz) September 8, 2021
VICE проаналізував гендерну репрезентацію в ілюстраціях та фотографіях у 27 підручниках початкового рівня з семи предметів: математики, англійська мова, загальні знання, загальні науки, суспільствознавство, ісламознавство та урду.
Вони виявили, що із загальної кількості 4009 персонажів 37% були жінками, а 63% – чоловіками.
Із загалом 1680 жінок та дівчат 12% представлені у побуті, тоді як 88% – в публічних місцях. Однак більшість цих публічних місць – це стереотипно «жіночі» професії: студентки, викладачки, соціальні робітниці.
My best part is in the Grade 3 book of -- Waakfiyat-e-Aama (General Knowledge) is how to resolve common disagreements, causes of disagreements, and resolving conflicts through discussion, dialogue, and problem-solving methods. pic.twitter.com/PZeatLaEbw
— Umar (@umaraqti) September 8, 2021
Лише 2% з 1680 жінок зображені в нетрадиційних ролях або стереотипно «чоловічих» професіях – вчені, юристки, пілотки, та політикині. Більшість «потужних» позицій демонстрували чоловіки.
А з загалом 2829 чоловічих персонажів лише 8% представлені в ролі домогосподарів.
Some images from the new Single National Curriculum textbooks. Little girls in hijabs (even at home!), fathers & sons on sofas while mom & daughter sit on the floor, & women talked about as great ‘supporters’ of men. Gender socialisation in our schools is abt to get so much worse pic.twitter.com/B35n7aEs6O
— Arhum Tariq Butt (@Arhumtb) September 8, 2021
Загалом щодо нової системи в Пакистані досі точаться суперечки. Критики дорікають, що про недоречність гендерних стереотипів у підручниках вони говорять з 90-их років.
Міністр однієї з провінцій (в якій проживає близько 7,5 мільйонів дітей) Сінд Сієд Насір Хусейн Шах вважає, що відмова від нової програми провінційного уряду частково пов'язана з останніми суперечками щодо гендерних стереотипів. Не всі остаточно приймають нові підручники й серед чиновників.
Нагадаємо, що наприкінці серпня в медіа та соцмережах зчинився скандал: опублікували уривки з книжки «Щоб у 16 не було запізно» Марини Ланге, які закуповують бюджетним коштом для бібліотек. У них можна побачити гендерні стереотипи, які, здавалося, сучасна Україна вже мала б залишити в минулому.
Загалом мали закупити 459 примірників книжки, однак у відповідь на критику Міністерство культури та інформаційної політики відмовилося від цього наміру.
Фото: Rimal Farrukh