The Facebook Journalism Project — вигідно для соцмережі, та чи вигідно для медіа?

The Facebook Journalism Project — вигідно для соцмережі, та чи вигідно для медіа?

13:04,
25 Січня 2017
3103

The Facebook Journalism Project — вигідно для соцмережі, та чи вигідно для медіа?

13:04,
25 Січня 2017
3103
The Facebook Journalism Project — вигідно для соцмережі, та чи вигідно для медіа?
The Facebook Journalism Project — вигідно для соцмережі, та чи вигідно для медіа?
Соціальна мережа запустила проект The Facebook Journalism Project. Як пояснила компанія, таким чином вона намагається встановити міцніші зв'язки між Facebook та індустрією новин.

Наразі відомо, що платформа працюватиме у трьох напрямках: спільний зі ЗМІ розвиток новинних продуктів, освітні програми та інструменти для журналістів, а також навчання для всіх охочих. Крім того, Facebook буде допомагати медіа залучати нових підписників. Також соцмережа обіцяє приділяти увагу просуванню медіаграмотності.

Повідомляється, що з Facebook уже погодилися співпрацювати Vox, The Washington Post, Fox News, El País, Hindustan Times.

Нові формати від Facebook

Проект був анонсований у блозі компанії директором продукту Фіджі Сімо (Fidji Simo).

У Facebook заявили, що працюють над розробкою нових форматів: наприклад, над можливістю переглядати кілька статей від одного видання в одному пакеті. «Запити користувачів щодо способів отримання інформації зростають. Тому так важливо працювати над новими форматами, які допоможуть людям бути більш поінформованими», — написав Фіджі Сімо.

Компанія має на меті розвивати далі такі інструменти, як Facebook Live, 360 video, Instant Articles, але з урахуванням думки ЗМІ, аби ці інструменти були зручнішими з погляду створення та поширення новин.

«Наприклад, ми чули від редакторів, що вони хочуть мати можливість представляти читачам пакети новин та статей для своїх найактивніших читачів на Facebook. Ми збираємося почати тестування такого формату через Instant Articles», — поділилися деталями в соцмережі.

Компанія також виявила інтерес до співпраці з місцевими та незалежними виданнями, щоби ефективніше охоплювати їхні спільноти.

Розробка бізнес-моделей

Журналісти вкотре наголосили на тому, що їм необхідно розширювати свою аудиторію й залучати нових підписників. Тому інженери Facebook разом із німецьким виданням Bild запускають експеримент: найбільш залученим читачам Bild в Instant Articles буде пропонуватися безкоштовна пробна підписка (під залученими маються на увазі ті читачі, які найактивніше лайкають, діляться контентом).

«Ми також будемо продовжувати працювати над варіантами монетизації для редакцій, наприклад, розширимо рекламні оголошення для ширшої групи партнерів, спробуємо включати рекламні ролики у звичайні відео», — оголосила соцмережа. Фахівці компанії мають намір частіше зустрічатися з представниками медіа та виступати спонсорами важливих конференцій у сфері журналістики та видавничого бізнесу: Digital Content Next, Perugia Festival of Journalism тощо. «У рамках цього проекту ми докладатимемо більш узгоджених зусиль, щоби зустрітися з представниками ЗМІ у США та Європі. Ці зустрічі заплановані на найближчі місяці», — запевнила Facebook, підкресливши, що це продовження її прагнення дослухатися до своїх партнерів.

Навчання та інструменти для журналістів

Facebook нагадує про серію електронних навчальних курсів із уже наявних продуктів, інструментів та послуг для журналістів. Соцмережа планує зробити ці матеріали доступними ще дев’ятьма мовами. Також у планах — запровадити сертифіковану навчальну програму у співпраці з некомерційною американською організацією Poynter. Саме вона видаватиме сертифікати після успішного проходження курсів у рамках своєї програми підтвердження майстерності (Certificate of Proficiency program), заснованої ще в 2010 році. На сайті Poynter уточнюється, що курси, які будуть запускатися у співпраці з соцмережею, стосуватимуться «інструментів Facebook та Instagram», якими можуть скористатися в роботі журналісти.

Що стосується інструментів, то тут Facebook пообіцяв зробити безкоштовним для партнерів CrowdTangle — за його допомогою можна виміряти охоплення опублікованого матеріалу, виявити «лідерів думок», які сприяли його найбільш ефективному поширенню. Для зручності журналістів буде оновлено і Facebook Live — сторінка-адміністратор (припустімо, сторінка конкретного медіа) зможе надавати пов’язаним сторінкам журналістів права виходити наживо зі стрімом від її імені, без необхідності залогінитися через неї. Також буде доступним Live API (Application Programming Interface) — щоби журналісти могли використовувати своє професійне обладнання для виходу в прямий ефір.

Просування медіаграмотності

Соцмережа пообіцяла тісно співпрацювати з третіми сторонами щодо популяризації медіаграмотності. «Як на нашій платформі, так і за її межами ми маємо допомогти людям отримувати необхідну інформацію та вирішувати, яким джерелам можна довіряти. Ми допомагатимемо організаціям, які вже роблять важливу роботу в цій сфері, таким як Walter Cronkite School of Journalism та Mass Communication в Університет штату Арізона, — йдеться у повідомленні соцмережі. — Також ми зберемо разом експертів цієї галузі, щоби вирішити, які нові дослідження та проекти варто профінансувати. У короткостроковій перспективі ми працюємо з проектом News Literacy Project над серією соціальних рекламних роликів, щоби поінформувати людей про ці важливі проблеми».

«Наша довгострокова мета полягає в тому, щоби підтримати новинні організації з проектами та ідеями, спрямованими на підвищення рівня медіаграмотності, зокрема через надання фінансових грантів, якщо це буде необхідно», — пояснили в компанії.

Соцмережа також повідомила про розширення співпраці з проектом First Draft Partner Network, коаліцією організацій, які співпрацюють, щоби верифікувати контент, отриманий із соціальних медіа. Мережа First Draft News була запущена у вересні 2016 року з метою підвищити стандарти повідомлень в онлайні, з акцентом на верифікації користувацького контенту та розвінчанні фейкових новин. Його співзасновниками є такі провідні проекти, як Storyful, Google News Lab, Eyewitness Media Hub, Bellingcat, Verification Junkie. Компанія Facebook також є учасницею First Draft News.

Соцмережа також нагадала про запуск механізмів для перешкоджання поширення фейків, включно з можливістю самим користувачам позначати та повідомляти в адміністрацію Facebook про поширення викривленої інформації.

Черговий піар-хід соцмережі?

Соцмережа Facebook анонсувала Journalism Project близько двох тижнів тому. І якщо спочатку цей її хід вітався як спроба навести лад у каналах поширення новин, то тепер перша хвиля захоплення минула й журналісти та маркетологи поглянули на програму більш прагматично.

Джо Пуліззі (Joe Pulizzi) з Інституту контент-маркетингу (Content Marketing Institute) звертає увагу, що CEO Facebook Марк Цукерберг нарешті визнав, що його соцмережа є не просто платформою, але й медіакомпанією. «Видання, які стали партнерами Facebook, опинилися в доволі делікатній ситуації. Виходить, що Facebook тепер робитиме те ж саме, що роблять усі інші медіакомпанії», — коментує він.

На його думку, The Facebook Journalism Project приноситиме користь лише самому техногіганту, але не журналістам. «Вони (Facebook. — MS), по суті, кажуть, що їм потрібна допомога журналістів, аби читачі отримували корисну інформацію. Окей, журналісти приходять на допомогу, але погляньмо на перспективу: за два тижні. чи за рік, чи навіть за два [роки] більша частина контенту на платформі буде створена не користувачами соцмережі, а журналістами через інструменти, запропоновані Facebook. І це вже буде контент Facebook», — прогнозує експерт. «Не впевнений, чи це хороша річ. Але Facebook перетворюється на найбільшу медіакомпанію на планеті!» — зазначає Джо Пуліззі.

Фредерік Філлоукс (Frederic Filloux), редактор технологічного видання Monday Note, зауважує велику схожість між The Facebook Journalism Project та Digital News Initiative від Google. Ініціатива Google була запущена два роки тому у співпраці з вісьмома європейськими ЗМІ. «Очевидно, що проект Facebook є відповіддю Google і на тактичному, і на політичному (читай: геополітичному) рівнях. Facebook згадує близькі стосунки з кількома німецькими видавцями, які були не в ладах із Google упродовж якогось часу», — аналізує редактор. На його думку, перш за все потрібно цікавитись, якою мірою нова програма Facebook може реально допомогти викривленій екосистемі новин.

Перед компанією тепер постають два великих виклики. Перший — поширення фейків, загроза, з якою соцмережа впоралася дуже погано. Другий — це все більший розлад зі ЗМІ, які почуваються обманутими, спостерігаючи, як соцмережа знецінює створюваний ними контент. «Монетизація з Instant Articles — це краплина в морі. Дуже неприємне відкриття для журналістів», — зазначає Фредерік Філлоукс.

Також редактор звертає увагу на самі принципи, за якими побудована та за якими функціонує соцмережа: «Головне завдання — утримувати вас в онлайні якомога більше. Тому якщо алгоритм порахує, що новини — це не той контент, який залишає користувача залученим, вони всі будуть акуратно відфільтровані зі стрічки. Ось іще один аргумент: добірка топ-десятки місцевих новини на Facebook у 2016 році. Справді, це все зворушливі новини про тварин та людей, це ті новини, якими користувачі охоче діляться. Але чи справді Facebook бачить журналістику такою? Пробачте мені сплеск професійного консерватизму, але чи це той тип новин, який допомагає людям сформувати свою власну думку про важливі питання, такі як охорона здоров'я або небезпека ISIS, які допомагають зрозуміти складні соціальні питання?»

У прогнозах на 2017 рік ресурс Гарвардського університету Nieman Lab опублікував припущення автора Fortune Метью Інгерма про те, що медіа почнуть створювати власні платформи для поширення свого контенту як альтернативу Facebook.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: cnbc.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду