Ув’язнити за репост: хто в Росії сидить за проукраїнські дописи в соцмережах

Ув’язнити за репост: хто в Росії сидить за проукраїнські дописи в соцмережах

12:07,
16 Червня 2016
4119

Ув’язнити за репост: хто в Росії сидить за проукраїнські дописи в соцмережах

12:07,
16 Червня 2016
4119
Ув’язнити за репост: хто в Росії сидить за проукраїнські дописи в соцмережах
Ув’язнити за репост: хто в Росії сидить за проукраїнські дописи в соцмережах
Підтримка України в соцмережах може стати приводом для кримінального переслідування, а публікація чи репост дописів на кшталт «Крим — це Україна» чи «Смерть кремлівським окупантам! Руки геть від України!» може призвести до тюремного ув’язнення. MediaSapiens зібрав інформацію про тих росіян, яких позбавили волі через подібні дописи.

Публікації на сторінках у соціальних мережах, репости й лайки — все це в Росії може бути приводом до кримінального переслідування, а в окремих випадках призвести до позбавлення волі. І таких випадків усе більшає. Так, відповідно до звіту про обмеження свободи інтернету в Росії, який підготувала правозахисна група «Агора», у 2015 році тиск на користувачів російського інтернету посилився. Кількість випадків кримінального переслідування порівняно з 2014 роком зросла (у 2014 році було 132 таких випадки, у 2015-му — 203), так само як і адміністративних переслідувань (у 2015 році — 5071, у 2014-му — 1448), справ із реальним терміном ув’язнення — 18.

В попередні роки реальні терміни за висловлювання в інтернеті хоч і були, але радше як винятки, обумовлені сукупністю кримінально-правових обставин. Тепер сам по собі допис чи репост може стати головною підставою для покарання.

Більшість вироків — за статтями Кримінального кодексу РФ про публічні заклики до екстремізму, поширення екстремістських матеріалів, останнім часом додалася стаття 280.1 за публічні посягання на цілісність Росії: її застосовують здебільшого до тих, хто ставить під сумнів приналежність Криму до Росії.

Загалом, як констатують правозахисні організації, серед засуджених за антиекстремістськими статтями, окрему групу становлять користувачі, які підтримували Україну під час Євромайдану, згодом під час війни на Донбасі та виступали проти політики РФ щодо України.

В аналітичному звіті центру «СОВА» «Неправомірне застосування антиекстремістського законодавства в Росії в 2015 році» йдеться, що серед переслідуваних політичних та громадянських активістів окремо можна виділити проукраїнських користувачів. Аналітики центру зазначають, що зважаючи на гостроту «українського питання», в цій ситуації доцільніше не вдаватися до кримінального переслідування навіть «за найрізкіші висловлювання, якщо в них склад злочину не наявний у максимально зрозумілій та недвозначній формі. В іншому випадку правоохоронні органи лише посилюють і без того високу напругу в суспільстві».

Ми зібрали інформацію про росіян, яким через дописи в соцмережах призначили найсуворішу міру покарання — позбавлення волі (а також додаємо до цього переліку найбільш резонансну справу Катерини Вологженінової, яка має виконувати обов’язкові виправні роботи).

Рафіс Кашапов: ув'язнення за дописи проти анексії Криму

 Хто: 57-річний Рафіс Кашапов, голова Татарського громадського центру (Татарстан, Росія).

Міра покарання: три роки позбавлення волі в колонії загального режимута заборона користуватися соціальними мережами протягом двох років.

Обставини справи: Рафіса Кашапова було затримано наприкінці 2014 року — 28 грудня, в його будинку в Набережних Челнах відбувся обшук, під час якого було вилучено ноутбук і засоби зв'язку. Його звинуватили в розпалюванні ненависті й ворожнечі та публічних закликах до сепаратизму через інтернет. Основний привід — дописи у «ВКонтакте», опубліковані 2014 року. Це три тексти із заголовками: «Крим і Україна будуть вільні від окупантів», «Вчора — Гітлер і Данциг, сьогодні — Путін і Донецьк!», «Захистимо Україну і весь тюркський світ» і фотоколаж під назвою «Де Росія — там смерть і сльози».

Згідно з висновками слідчої експертизи, в текстах Кашапова цілеспрямовано розпалюється ненависть до таких категорій, як «росіяни», «російська влада», «окупаційна влада півострова», «президент Володимир Путін». Крім того, слідчі вважають, що його дописи формують негативне ставлення до дій російської влади в Криму та уявлення про «незаконне приєднання півострова до Росії».

У вересні 2015 року міський суд виніс Кашапову вирок — три роки колонії загального режиму за ч. 1 ст. 282 КК РФ («Розпалювання ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності») та ч. 2 ст. 280.1 КК («Публічні заклики до вчинення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Росії»).

Сам Рафіс Кашапов провини не визнав, пояснивши, що не вважає свої дописи екстремістськими — наміру закликати до порушення територіальної цілісності чи розпалювання міжнаціональної ворожнечі в нього не було. За його словами, він вважав за необхідне розповісти про проблеми ситуації в Україні та Криму. Зокрема, він критикував політику Путіна через анексію Криму й писав, що ймовірне перебування збройних сил РФ на Донбасі призведе до великої війни.

Правозахисний центр «Меморіал» визнав Кашапова політв’язнем.

Олег Новоженін: ув’язнення за матеріали про «Азов» і «Правий сектор»

Хто: 19-річнийОлег Новоженін, житель м. Сургут.

Міра покарання: один рік позбавлення волі в колонії-поселенні.

Обставини справи: Новоженін у період із грудня 2014 року по лютий 2015 року виклав на своїй сторінці в соцмережі «ВКонтакте» аудіофайл та відеоматеріали про український добровольчий батальйон «Азов» та «Правий сектор» (у Росії організацію визнано екстремістською й заборонено).Експертиза дійшла висновку, що в роликах присутні ознаки екстремізму.

30 листопада 2015 року Сургутський міський суд виніс вирок у справі з розпалювання національної ворожнечі (ч. 1 ст. 282 КК РФ). В обвинуваченні було сказано, що він опублікував в інтернеті заклики, спрямовані на «пропаганду расизму й насильства,… а також популяризацію озброєних праворадикальних формувань (організацій) України, що виражається у здійсненні ними насильницьких дій відносно громадян РФ,… а також осіб, що протистояти чинному режиму влади в Україні».

Олег Новоженін визнав свою провину.

Катерина Вологженінова: виправні роботи за дописи про Україну

 

Фото: Радіо Свобода/Антон Сисоєв

Хто: 46-річна жителька Єкатеринбурга Катерина Вологженінова, матір-одиначка 12-річної школярки.

Міра покарання: 320 годин виправних робіт.

Обставини справи: Вологженінова розміщувала на своїй сторінці в соціальній мережі матеріали, пов'язані з подіями в Україні. Приводом для порушення кримінальної справи стали опубліковані на сторінці в соцмережі «ВКонтакте» фотографії й посилання на тексти з «пабліка» «Української народної самооборони» і «Правого сектору», зміст яких був спрямований проти політики Росії й військових дій на Донбасі. Зокрема, на одній картинці було зображено чоловіка, схожого на Путіна, який підняв ніж над картою Донбасу. Під ним був надпис «Зупини заразу!». В іншій публікації зображено дівчину з автоматом, а внизу слова: «Я — бандерівка. Смерть московським окупантам!». Окрім того, жінка розміщувала посилання на відеоматеріали, в яких розповідалося про події на Майдані і ймовірну яхту Путіна.

20 лютого 2016 року Вологженінову визнали винною за ч. 1 ст. 282 Кримінального кодексу Росії за «збудження ненависті або ворожнечі» до представників влади й «добровольців із Росії, які воюють на стороні ополченців сходу України». Суд виніс їй покарання в 320 годин обов’язкових робіт, крім того, ухвалив рішення, що ноутбук і комп’ютерну мишку пані Вологженінової має бути знищено.

Справа Вологженінової набула широкого розголосу й висвітлювалася в іноземних ЗМІ, а на судові розгляди приходили іноземні дипломати. Сама Вологженінова своєї вини не визнала, назвавши цю справу «політично надуманою». Вона пояснювала, що ознайомлювалась і ділилася матеріалами про події в Україні 2014 року, оскільки хотіла зрозуміти альтернативний погляд, відмінний від того, якого дотримувалися основні російські телеканали. Апеляцію на вирок було відхилено. Крім того, Катерину Вологженінову включили до «Переліку терористів і екстремістів» Росфінмоніторингу.

Антон Подчасов: покарання за републікацію тексту «Русофобии пост»

Хто: активіст партії «РПР-Парнас» з м. Барнаул Антон Подчасов.

Міра покарання: позбавлення волі на півтора роки умовно.

Обставини справи: Подчасова засудили через републікацію тексту «Русофобии пост», раніше опублікованого алтайським опозиціонером Андрієм Тесленком, проти якого було відкрито кримінальну справу, через що він виїхав із Росії в Україну. Текст має різку антиросійську спрямованість, у ньому містяться образи росіян і заклик до етнічної дискримінації, а також заклик до української влади не давати росіянам громадянства.

13 липня 2015 року суд м. Барнаула визнав Подчасова винним за ч. 1 ст. 280 КК (публічні заклики до екстремістської діяльності) і ч. 1 ст. 282 КК. Подчасова позбавлено волі на півтора роки, права займатися діяльністю, пов’язаною з телекомунікаційними мережами, зокрема й інтернетом під час усього терміну відбування покарання.

Сам Подчасов не згоден із рішенням суду та зазначив, що головною причиною переслідувань вважає свою опозиційну діяльність та публічну критику російської політики стосовно України.

Аналітики центру «Сова» вважають переслідування Подчасова суперечливим, оскільки допис у мережі мав невелику аудиторію та був републікацією допису з іншої сторінки. Головним приводом для сумнівів у правомірності рішення є те, що «залишається неясним питання, чи повинні переслідуватися заклики до дискримінації, якщо вони адресовані владі іншої країни».

Дар’я Полюдова: позбавлення волі за репост і фото

Хто: 27-річна жителька Кубані Дар’я Полюдова.

Міра покарання: два роки позбавлення волі в колонії-поселенні.

Обставини справи: кримінальну справу стосовно 26-річної активістки було порушено в серпні 2014 року після спроби провести «Марш за федералізацію Кубані» в Краснодарі. У вересні 2014 року її було поміщено під варту, а в кінці лютого 2015 року випущено зі слідчого ізолятора під підписку про невиїзд.

Претензії влади викликали записи Полюдової в соціальних мережах, зокрема перепост картинки з текстом: «Етнічні українці Кубані хочуть приєднатися до України». Полюдова називає цей запис «тролінгом». Також слідчі вважають екстремістським запис, у якому вона покладає відповідальність за всі теракти й біди в Росії на Володимира Путіна й запитує, чому росіяни, подібно до українців, не можуть повалити режим. Також Полюдова виступала проти війни в Україні й розміщувала фотографію з плакатом «Не война с Украиной, а революция в России».

Дарина Полюдова провину заперечувала й не вважала, що її слова були спрямовані на «насильницьке повалення конституційного ладу». На її думку, її переслідують за політичні погляди.

Вирок набув чинності 30 березня 2016 року — Дар’ю засуджено до двох років позбавлення волі в колонії-поселенні за ст. 280.1 та ст. 280 (заклики до екстремістської діяльності).

Правозахисний центр «Меморіал» включив Дарину Полюдову в список політв'язнів у Росії.

Андрій Бубєєв: ув’язнення за репост «Крим — це Україна»

 

Фото Анастасії Бубєєвої

Хто: 40-річний житель російського м. Тверь Андрій Бубєєв.

Міра покарання: два роки позбавлення волі в колонії-поселенні, заборона користуватися інтернетом упродовж року.

Обставини справи: Бубєєва звинуватили в публічних закликах до екстремізму й діяльності, спрямованої на порушення територіальної цілісності Росії. Приводом для кримінального переслідування Бубєєва став репост матеріалу «Крим — це Україна» публіциста Бориса Стомахіна, а також зображення на його сторінці «Вконтакте», на якому рука вичавлює зубну пасту з написом «Вичав із себе Росію». Зображення супроводжувалося написом, що єдиною формою протесту має бути «активне знищення» Росії з уточненням: «Як те робили чеченці свого часу».

Державний обвинувач просив засудити Бубєєва до 3,5 років позбавлення волі. 5 травня 2016 року суд виніс Бубєєву вирок — два роки позбавлення волі. Експерти інформаційно-аналітичного центру «Сова» зазначали, що в цілому сторінка «Вконтакте» Бубєєва є «емоційно агресивною», а републікований пост Стомахіна однозначно містить заклики до війни проти Росії. Водночас, на їхню думку, обвинувачення Бубєєва за ч. 2 ст. 280.1 (порушення територіальної цілісності Росії) є неправомірним, оскільки громадяни мають права відкрито висловлювати свою думку відносно приєднання до Росії нової території. Адвокат Андрія Бубєєва Світлана Сидоркіна збирається оскаржити рішення Заволзького районного суду російської Твері у вищій інстанції та передала слова Бубєєва, який провини не визнав, а вважає, що на його прикладі вирішили зробити показовий процес, «щоб усім іншим не кортіло, користуючись інтернет-ресурсом, висловлювати свою власну думку або свої переконання».

Раніше, в серпні 2015року, Бубєєва було засуджено до одного року колонії-поселення за інші репости в соцмережах і зберігання бойових патронів (патрони до зареєстрованого карабіна були вилучені під час обшуку на дачі Бубєєва. — Ред.), але до колонії його відправлено так і не було, оскільки з'явилася друга справа. Тепер, із урахуванням попереднього вироку, він проведе в колонії два роки й три місяці.

Ігор Стенін: ув’язнення за коментар у соцмережі

Хто: Ігор Стенін, керівник націоналістичного руху «Русские Астрахани».

Міра покарання: два роки позбавлення волі в колонії-поселенні .

Обставини справи: Стеніна визнали винним через публікації в соціальній мережі «ВКонтакте» (під псевдонімом «Ингвар Стефан») на тему війни в Україні, а також за такий коментар до допису журналіста Ліги.net: «Смерть кремлівським окупантам! Руки геть від України!». Слідство помилково прийняло цей коментар за репост.

Стеніна було затримано співробітниками ФСБ 22 січня 2015 року, вирок винесено 16 травня 2016 року за ч. 2 ст. 280 Кримінального кодексу РФ, за «публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності через інтернет».

Прибічники руху «Русские» вважають, що справжньою причиною ув’язнення є «опозиційна та антивоєнна позиція» Стеніна. Зокрема, він неодноразово брав участь в акціях на підтримку Надії Савченко та громадянського активіста Ільдара Дадіна.

У жовтні 2015 року Московський суд визнав рух «Русские» екстремістським та заборонив його діяльність на території Росії.

***

Серед інших резонансних справ — справа російського вчителя Олександра Бившева, якому в липні 2014 року винесли вирок у вигляді 300 годин обов’язкових робіт із забороною на професійну діяльність та конфіскацією ноутбука. Причина — публікація в мережі віршів «Українським патріотам» та «Українські повстанці», які закликали українців зустріти зі зброєю в руках «москальску банду».  Росфінмоніторинг включив Бившева до переліку терористів. Бившев подав скаргу до Європейського суду з прав людини, наразі скарга на розгляді.

У вересні 2015 року російський суд визнав винним в екстремізмі й засудив до двох років позбавлення волі умовно місцевого блогера, активіста «Громадянського руху Південного Уралу» Костянтина Жаринова за репост звернення «Правого сектора» на сайті соцмережі «ВКонтакте». У зверненні «Правого сектору», яке поширив блогер у соцмережі, українські націоналісти закликали чинити опір режиму Путіна, виходити на вулиці, створювати партизанські загони й не вірити пропаганді. Сам Жаринов раніше пояснював, що, як політолог, стежить за подіями в світі, зокрема в Україні, розглядаючи їх із різних позицій. Саме тому він зробив репост звернення української організації «Правий сектор». Кримінальну справу проти Жаринова порушили за ініціативою управління ФСБ Росії за статтею «публічні заклики до здійснення екстремістської діяльності». Жаринова було відразу амністовано.

На 21-річну активістку Єлизавету Красікову з міста Іваново відкрили кримінальну справу через перепост у соцмережі «ВКонтакте» «Обращения украинцев к народам России», її визнали винною у здійсненні екстремістської діяльності, 12 березня 2015 року їй призначили міру покарання — штраф 100 тис. рублів.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: lorirtaylor.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду