Ефективність закону про заборону куріння можна буде оцінити лише через рік
Ефективність закону про заборону куріння можна буде оцінити лише через рік
Про це 17 грудня, під час прес-конференції з нагоди набуття чинності нового закону про заборону куріння у громадських місцях, заявили представники громадськості та контролюючих органів.
«Ефективність нововведень напряму залежатиме не лише від розмірів штрафів або кількості складених протоколів, але й готовності громадян захищати право на безпечне довкілля. Навіть найкращі закони не спрацьовують без розуміння їхнього сенсу і логіки», – вважає народний депутат Леся Оробець.
Андрій Скіпальський, голова правління Регіонального центру громадянського представництва «Життя», переконаний: «Закон має пропрацювати мінімум півроку, а то й рік, щоб можна було його об’єктивно оцінювати. Можна припустити, що тютюнові лобісти спробують «роздмухувати» окремі випадки закриття ресторанів та пояснювати це дією антитютюнового закону. Взагалі, хочу підкреслити головне: цінність громадського здоров’я української нації не може бути об’єктом торгу».
«Подолання тютюнової епідемії є одним із пріоритетів державної політики, – говорить Сергій Орєхов, голова Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів. – Тому Державна інспекція з питань захисту прав споживачів України усіляко сприятиме реалізації закону №4844 щодо обмеження куріння у громадських місцях. Разом із громадськими організаціями ми контролюватимемо виконання закону, і запевняю вас, у нас для цього є повноваження та ресурси».
«Міністерство охорони здоров’я виступило одним із ініціаторів цього Закону, який є ефективним інструментом захисту населення, особливо відвідувачів і працівників закладів ресторанного господарства, від негативного впливу тютюнового диму, – говорить начальник управління громадського здоров’я МОЗ України Алла Григоренко. – Хочу наголосити, що цей Закон захищає право на здоров’я. Головна мета закону – знизити рівень захворюваності від хвороб, спричинених тютюнокурінням (рак легенів, інфаркти, інсульти, бронхіти), і негативним впливом токсичного тютюнового диму. І це головне, а не штрафи».
«З січня 2013 року в Києві та 10 областях України розпочнеться моніторинг виконання Закону спільно із представниками інспекції, щоб підвищити рівень виконання Закону. Закон буде дієвим, коли кожен активно захищатиме свої права на бездимне середовище і здоров’я», – каже Ганна Гопко, координатор Коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну».
Нагадаємо, що згідно з дослідженням Київського міжнародного інституту соціології 84% українців підтримують заборону куріння у всіх громадських місцях, включно з ресторанами, барами та кав’ярнями.
Більшість європейських країн повністю відмовилася від куріння в приміщеннях ресторанів, кафе та барів, зокрема це: Ірландія, Велика Британія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Ісландія, Естонія, Латвія, Литва, Бельгія, Франція, Іспанія, Кіпр, Угорщина, Мальта, Македонія, Словенія. Італія, Туреччина, Болгарія.