Акциз на дорогі сигарети знизили, а виробники ціни все одно підняли

00:00,
12 Лютого 2013
709

Акциз на дорогі сигарети знизили, а виробники ціни все одно підняли

00:00,
12 Лютого 2013
709
Акциз на дорогі сигарети знизили, а виробники ціни все одно підняли
Держава зменшила ставки акцизу на дорогі сигарети, але виробники підвищили їх ціну. Ті, хто ще продовжує курити, платитимуть більше, щоб зберегти прибутки тютюновим корпораціям.

Досвід попередніх років та 2013 р. показує, що транснаціональні тютюнові виробники збільшують ціну сигарет навіть тоді, коли акцизи зменшуються. Тютюновим компаніям це потрібно, бо українці курять все менше, і тому ті, хто все ще купують сигарети, мають платити все більше і більше, аби забезпечити стабільність доходів іноземних акціонерів корпорацій, які контролюють 98% ринку сигарет в Україні.

Лобісти тютюнових транснаціональних компаній в КабМіні та профільному комітеті ВР знизили ставки акцизів на дорогі сигарети в кінці 2012 всупереч національним інтересам та дефіциту бюджету. З 1 січня 2013 р., згідно Закону № 5503, змінено ставки акцизу на тютюнові вироби. По-перше, зменшено адвалерну ставку акцизу з 25% до 12%. Наслідком цього стало зменшення акцизу на сигарети ціною вище 11 грн. за пачку. Наприклад, на сигарети «Мальборо», які коштували 13 грн., акциз зменшено на 37 копійок за пачку.

По-друге, підвищено мінімальну специфічну ставку акцизу на сигарети з фільтром до 4,35 грн. за пачку, тепер, враховуючи ПДВ, мінімальний податок на пачку сигарет становитиме близько 5,50 грн. Якщо тютюнові компанії зберегли б незмінною свою ціну виробництва та реалізації, роздрібна ціна дешевих сигарет мала б зрости не більше ніж на 80 копійок за пачку.

На сайті податкових органів розміщено інформацію про максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби, які діятимуть на сигарети, вироблені в січні та лютому 2013 р., тобто вже з урахуванням нових ставок акцизу. Ці ціни встановлюються самими тютюновими компаніями. Виявилося, що на багато дешевих марок («Прилуки», «Прима срібна», «Некст» тощо) ціни підвищено на 1 грн. за пачку, тобто на більшу величину, ніж потребують нові податки.

Логічно було б припустити, що дорогі марки стануть трохи дешевшими, бо акцизи на них зменшилися. Наприклад, ціна пачки сигарети марок «Мальборо» і «Кент» мала б зменшитися з 13 грн. до 12,5 грн. за пачку. Насправді ж ціна на ці сигарети зросла до 14 грн.

Ціни на перелічені нижче дорогі марки сигарет (ті, що раніше коштували 11 грн. і більше) збільшили всі транснаціональні корпорації, які працюють в Україні: «Філіп Морріс» (марки «Мальборо», «Честерфілд», «Парламент»), «Джапан Тобакко Інтернешнл» (марки «Кемел», «Вінстон», «Гламур»), «Брітіш Амерікен Тобакко» (марки «Лакі Страйк», «Кент», «Вог»), «Імперіал Тобакко» (марки «Давідофф», «R1»). Якщо б адвалерну ставку не було зменшено Законом № 5503, ціна зросла б так само, але додаткові надходження пішли б у державний бюджет, а зараз нові ціни лише збільшать прибутки тютюнових акціонерів.

Поки що в кіосках здебільшого стоять сигарети, вироблені у 2012 р., але скоро їх замінять більш дорогі сигарети, вироблені в 2013 р.  У попередні роки при підвищенні акцизів тютюнові корпорації зазвичай підвищували ціну сигарет на більшу величину, ніж вимагали нові податки.  Коаліція громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» закликає українських курців перестати забезпечувати прибутками тютюнових баронів та назавжди відмовитися від куріння заради свого власного здоров’я і добробуту.

Довідка. У 2012 р. в Україні було вироблено 94 млрд. сигарет, на 1,5 млрд. менше, ніж рік тому. Державний бюджет 2012 р. отримав 16,6 млрд. гривень від тютюнових акцизів, тобто на 8% більше, ніж у 2011 р. У попередні роки темпи зростання доходів бюджету від тютюнових акцизів були набагато більшими: 2011 р. – 17%, 2010 р. – 44%, 2009 р. – 253%. Розрахунки показують, що у 2013 році, якщо ставки акцизу залишаться незмінними, доходи бюджету від тютюнових акцизів не зростатимуть.  

Джерело: Кореспондент

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
breitbart.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду