Китайський музей тютюну звинуватили у пропаганді куріння
З такою заявою у вівторок 21 травня виступили медики міста Шанхай, в якому і розташовано музей. Вони стверджують, що саме його існування є серйозною рекламою і пропагандою куріння, особливо серед молоді.
Оприлюднюючи цю заяву, Муніципальний комітет з пропаганди здорового способу життя, посилався на минулорічне дослідження Фуданьского університету (Fudan University). У ньому сказано, що після відвідування музею 59 студентами, що входили до дослідної групи, їх лояльність до куріння суттєво підвищилася. Якщо перед походом в музей 83% з них вважали куріння шкідливим для здоров’я, то опісля – лише 49% лишилися при такій же думці.
Один зі способів вплинути так на відвідувачів - показати відомих осіб, які курили. Цьому присвячено цілу експозицію під назвою «Великі люди, знаменитості і тютюн». Приміром, скульптура китайського письменника Лу Синь підписана так: «Куріння завжди супроводжувало його у непрості часи». А ось про те, що письменник помер у віці 55 років від туберкульозу, а в листах до свого лікаря писав, що хоче покинути курити, але не може, у музеї не згадується.
Скульптура відомого китайського письменника Лу Синь (1881-1936) у Музею тютюну в Китаї, фото - globaltimes.cn
«Музей намагається ввести в оману людей і зробити сигарети неодмінним атрибутом успішності культових особистостей», – вважає один з учасників дослідження, аспірант Дже Син (Ge Xin).
Серед інших експонатів - псевдонаукові дослідження минулого століття, які нібито доводять, що вплив куріння на здоров’я не є настільки шкідливим, а іноді навіть навпаки. Приміром, там є звіт Американської медичної асоціації 1948 року, у якому йдеться, що тютюн допомагає зняти стрес. А інший документ за 1924 рік переконує, що ніякого зв’язку між курінням і хворобами - немає.
«Музей намагається применшити справжню небезпечність куріння. У ньому ви не взнайдете жодних попереджень про те, що куріння небезпечне. Натомість є багато експонатів, які демонструють, що, мовляв, тютюнові компанії використовують науку і докладають зусиль, аби зменшити вміст шкідливих речовин у сигаретах, як дбають про суспільство, який серйозний внесок роблять в економіку країни», - поділився враженнями антитютюновий активіст Ву Юкун (Wu Yiqun).
У липні минулого року держава нагородила музей відразу трьома почесними званнями – «база патріотичної освіти», «природно-наукова освітня база», «освітня база для неповнолітніх». Це означає, що уряд рекомендує включати цей заклад до списку тих, які учні мають відвідати протягом навчального року в рамках шкільних екскурсій.
«Ці статуси музей отримав тоді, коли тютюнова промисловість перемістила фокус своїх маркетингових стратегій на жінок та молодь. Протягом 2010-2012 років наші дослідження виявляли стрімке зростання кількості курців серед китайської молоді», – прокоментував ситуацію Чжу Джингфен (Zhu Jingfen), експерт з охорони громадського здоров’я Шанхайського університету Джао Тонг (Shanghai Jiao Tong University).
Джерело: globaltimes.cn, scmp.com