Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року — резюме

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року — резюме

10:00,
8 Січня 2025
356

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року — резюме

10:00,
8 Січня 2025
356
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року — резюме
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року — резюме
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Повну версію читайте тут.

Вступ

З 30 грудня по 1 січня на фронті найбільші інтенсивні бої велися на Покровському, Курському, Краматорському і Лиманському напрямках. У телемарафоні канали сукупно найбільше уваги приділяли Покровському, Времівському і Харківському. Перший канал Суспільного приділяв увагу різним напрямкам пропорційно до активності бойових дій.

З наслідків ворожих атак по цивільній інфраструктурі небуденною подією стало падіння уламків збитого ворожого «шахеда» на урядовий квартал столиці 1 січня. Цю подію й учасники телемарафону, й Перший канал Суспільного репортажно висвітлювали доволі оперативно й повно.

Різні події внутрішньої політики телемарафон висвітлював не всі. У висвітленні зовнішньополітичної тематики телемарафон переважно обмежувався констатацією, Перший канал Суспільного давав якісну експертизу у своїх гостьових студіях.

Як і зазвичай, у телемарафоні домінували порушення стандартів достовірності та відокремлення фактів від думок. В ефірі Першого каналу Суспільного цього разу було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту відокремлення фактів від думок.

У «депутатських» гостьових студіях телемарафону знову було повне домінування представників «Слуги народу». Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного різні політичні сили були представлені пропорційно.

Проявів піару в телемарафоні цього разу було небагато (лише 4). В ефірі Першого каналу Суспільного таких проявів не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

Відповідно до зведень Генштабу, інтенсивність бойових дій у ці дні була найбільшою на Покровському (до 57 боєзіткнень на добу), Курському (до 46), Краматорському (до 32) і Лиманському (до 27) напрямках фронту.

У телемарафоні сумарно канали більше уваги приділяли Покровському, Времівському і Харківському. Якщо на Времівському напрямку у ці дні доходило до 20 боєзіткнень на добу, то на Харківському було по одному-два боєзіткнення.

Як і в попередньому звітному періоді серед учасників телемарафону найбільше уваги фронту приділяли канали ICTV з СТБ і «Ми — Україна». І ці ж два учасники марафону були й більш системними за висвітленням ситуації по різних напрямках фронту відповідно до інтенсивності бойових дій. На «Раді» то висвітлювали фронтові події, а то (як 1 січня) про фронт не згадали взагалі! Канали «1+1» і «Інтер» у звітні дні приділяли фронту менше уваги. На «1+1» цього разу не було традиційної по середах рубрики «Оперативний черговий».

У гостьових студіях, присвячених подіям на фронті, канали найчастіше запрошували речників окремих підрозділів Сил оборони (загалом 13 гостьових студій), на другому місці були військові-фронтовики (8), експертів запрошували нечасто (лише 3 гостьові студії протягом трьох діб ефіру).

Фронтові репортажі у ці дні найбільше робили на ICTV з СТБ (три репортажних сюжети й одне пряме ввімкнення). В ефірах каналів «Інтер», «Рада» і «Ми — Україна» було по одному сюжету. На «1+1» фронтових репортажів цього разу не було.

В ефірах Першого каналу Суспільного, як і зазвичай, увагу приділяли різним напрямкам фронту відповідно до інтенсивності бойових дій. Загалом же встигали приділити увагу всім напрямкам фронту без винятку. В гості цього разу кликали найчастіше речників різних підрозділів (8 студій) і експертів (6), військових-фронтовиків у ці дні запрошували лише тричі. Протягом трьох звітних днів зробили з фронту 4 репортажних сюжети.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

Наймасштабнішою за наслідками була ворожа дронова атака по Києву в перший день нового року, внаслідок чого загинули двоє людей, а ще семеро поранені. Подія була також неординарною через те, що уламки впали й завдали руйнувань в урядовому кварталі столиці. І телемарафон, і Перший канал Суспільного репортажно висвітлювали подію доволі оперативно й повно, переважно за допомогою прямих ввімкнень. Натомість у телемарафоні, на відміну від Першого каналу, подію майже не обговорювали у гостьових студіях.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

У внутрішньополітичній тематиці була одна кадрова подія — створення посади військового омбудсмана і призначення на неї Ольги Решетилової. І дві судових — обрання запобіжних заходів комбригу 211-ї понтонно-мостової бригади та заступнику комбрига 110-ї ОМБР.

Першу подію в телемарафоні висвітлювали лише короткими повідомленнями із синхронами, в гостьових студіях не обговорювали. Перший канал Суспільного дві гостьових студії присвятив експертному обговоренню події. «1+1» і Перший канал Суспільного робили прямі ввімкнення із суду по комбригу 211-ї, на каналі «Рада» в гостьовій студії говорили з радницею ДБР.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

Учасники марафону дуже по-різному висвітлювали основні зовнішньополітичні події цих днів. Одні редакції приділяли їм достатньо уваги, інші могли повністю ці події ігнорувати. В більшості про події просто повідомляли, а експертних обговорень було мало або ж не було взагалі.

Вважаю, найзнаковішою з усіх подій цього дня було остаточне припинення транзиту російського газу Україною. Показово, що в телемарафоні цій події приділили мало уваги, а чільним експертом був радник керівника ОП Подоляк. Натомість Перший канал Суспільного дав максимально широку експертизу різноманітних наслідків цієї події для України, Європи та для держави-агресорки. Більш якісною за телемарафон була й експертиза Першого каналу і в більшості інших зовнішньополітичних тем цих днів.

Частина тем / подій, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Зеленський звільнив очільників Київської та Полтавської ОВА (30 грудня).
  • Центр протидії корупції: Офіс генпрокурора не знайшов підтвердження, що хмельницькі прокурори отримали інвалідність неправомірно (31 грудня).
  • В Одесі демонтували пам’ятник Висоцькому біля кіностудії (31 грудня).

Частина тем / подій, про які не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Hromadske: Портнов просить Кабмін видалити петицію щодо санкцій проти нього (30 грудня).
  • Міноборони уклало мільярдні контракти на постачання їжі для ЗСУ з фірмами, пов’язаними з Гринкевичем (30 грудня).

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року

Тут згадуються лише найгрубіші порушення стандартів, які були лише в матеріалах за основними темами.

Телемарафон:

В ефірах каналу «1+1» із порушень стандарту достовірності найбільше було розмитих узагальнених псевдопосилань на джерела фактів і суто абстрактних псевдопосилань. З порушень стандарту точності найчастіше були невідповідності між картинкою і текстом, зокрема у зведеннях із фронту. Дуже багато було грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок, найбільше ж було суто емоційних оцінок журналістів у новинах і зайвих для новин маркерів авторизації.

В ефірах каналів ICTV та СТБ найчастіше порушували стандарт достовірності суто абстрактними псевдопосиланнями й узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Усі грубі порушення стандарту точності були повною невідповідністю картинки й тексту в БЗ. Було надзвичайно багато грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок, переважно це були суто емоційні оцінки журналістів у новинах. Було одне грубе порушення стандарту балансу думок.

В ефірі каналу «Інтер» грубих порушень стандартів було цього разу небагато, найбільше ж порушували стандарт відокремлення фактів від думок, переважно суто емоційними оцінками журналістів у новинах.

В ефірах каналу «Рада» стандарт достовірності найбільше грубо порушували узагальненими розмитими псевдопосиланнями на джерела фактичної інформації. Стандарт відокремлення фактів від думок найбільше порушували суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Було одне грубе порушення стандарту балансу думок.

В ефірах каналу «Ми — Україна» найбільше порушували стандарт відокремлення фактів від думок, усе це були суто емоційні оцінки журналістів у новинах. Стандарт повноти інформації порушували повною відсутністю інтершуму на відео.

Перший канал Суспільного

Цього разу в ефірах каналу було відчутно більше, ніж зазвичай, грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок. Це були й суто емоційні оцінки журналістів у новинах, і зайві в новинах маркери авторизації у прямих ввімкненнях журналістів. Стандарт доступності подачі інформації неодноразово порушували, демонструючи скриншоти з дрібними текстами й неадаптовані мапи.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 30 грудня 2024 — 5 січня 2025 року

Депутати в телемарафоні:

Цього тижня в телемарафон народних депутатів запрошували 15 разів (попереднього тижня було 18 «депутатських» студій). Традиційно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу» — 11 запрошень або ж понад 73% від усіх «депутатських» студій. Як і завжди, «плюралізм» зображали винятково в ефірах каналу «Рада», де двічі запрошували представників фракції «Батьківщини», одного представника депгрупи «Довіра» й одну позафракційну депутатку. В ефірах інших учасників телемарафону гостювали лише «слуги народу». В ефіри каналу «1+1» депутатів цього тижня не запрошували. Традиційно в телемарафоні не було жодного представника опозиційних фракцій партій «Голос» і «Європейська солідарність». З усіх депутатів двічі запрошували лише Марію Мезенцеву зі «Слуги народу», всі інші депутати побували в ефірі телемарафону по одному разу.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Протягом звітного тижня в ефірі каналу народні депутати були нечасто — лише 15 разів. Представники «Слуги народу» побували в ефірах каналу 6 разів, при цьому ще в одній із дискусійних студій ведучі повідомляли, що «ми запрошували різних представників фракції “Слуга народу”, але вони з різних причин не долучились». З опозиційних фракцій по 3 рази запрошували представників «Європейської солідарності» й «Батьківщини», одного разу – представницю «Голосу». Крім того, одного разу в ефірі була представниця депутатської групи «За майбутнє» і одного разу — позафракційний депутат. Двічі в ефірі каналу побували «слуги народу» Олег Дунда й Олена Шуляк, інші депутати були в ефірі по одному разу.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року

Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував лише 4 прояви політичного і бізнесового піару. Два з них були в ефірі каналу «Рада», ще по одному — в ефірах каналів ICTV та СТБ і каналу «1+1». На інших каналах проявів піару не було. Найбільше позитивних згадок в ефірі марафону в ці дні мав прем’єр Денис Шмигаль. Негативного піару не було.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів піару в ці дні не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 30 грудня 2024 — 1 січня 2025 року

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів я не зафіксував. Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів «Інтер» і «Рада».

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду