Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 18–20 листопада 2024 року — коротко
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 18–20 листопада 2024 року — коротко
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).
Вступ
У висвітленні фронтової тематики в телемарафоні канали по-різному, але загалом нерівномірно приділяли увагу найпроблемнішим напрямкам фронту. І цього разу була менша, ніж зазвичай, кількість фронтових репортажів. Перший канал Суспільного взагалі не робив репортажів, натомість був системнішим за телемарафон у гостьовій політиці.
У висвітленні наслідків двох атак по Сумах і Одесі й телемарафон, і Перший канал Суспільного були однаково повними й оперативними, атаку по Глухову якісно висвітлював лише Перший канал Суспільного.
У найважливішій внутрішньополітичній тематиці (бюджет-2025 і «План стійкості» від президента) якісно і ґрунтовно відпрацював Перший канал Суспільного. Натомість у телемарафоні висвітлення цих тем було повністю провалене.
Було повне домінування фракції «Слуга народу» в «депутатських» гостьових студіях телемарафону і збалансоване представлення політсил в ефірах Першого каналу Суспільного.
Найбільше проявів політичного піару в підзвітні дні було в ефірі каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного був один прояв політичного піару.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
18—20 листопада найбільш інтенсивними, відповідно до інформації Генштабу, були бої на Покровському (до 38 боєзіткнень на добу), Курахівському (до 30) і Времівському (до 28) напрямках фронту, відчутно інтенсивно ворог наступав також на Куп’янському напрямку (до 23 боєзіткнень на добу, до того ж одного разу прорвався на околиці міста) та на Курщині (до 22 боєзіткнень). Підвищеною була й увага до Запорізької області, бо в ці дні висловлювалися припущення щодо підготовки ворогом масованого наступу там.
У телемарафоні цим напрямкам канали приділяли увагу дуже нерівномірно. Наприклад, на каналі «1+1» основну увагу приділяли Куп’янському напрямку і ситуації на Запоріжжі, а от Времівський, Курахівський і Покровський напрямки випали з уваги. На каналі «Інтер» говорили про бої на Курщині, а всі інші напрямки залишили поза увагою. На каналі «Рада» зосередилися на Харківському, Покровському і Курахівському напрямках, забули про Времівський і Куп’янський. Канал «Ми — Україна» зосереджував увагу на Краматорському напрямку і Запоріжжі, інші напрямки згадував хіба епізодично. Найбільш системно з учасників марафону висвітлювала події на фронті об’єднана редакція каналів ICTV та СТБ. Репортажі з фронту в ці дні робили лише на ICTV та СТБ й на «Раді».
Перший канал Суспільного в гостьових студіях приділив увагу всім без винятку основним напрямкам фронту, більше уваги приділяв більш складним. Натомість у ці дні на каналі взагалі не було репортажів із фронту.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
Найгіршими за наслідками у ці три дні були ворожий удар балістикою по Сумах (11 загиблих і 89 поранених) і ракетний удар по Одесі (10 загиблих і 55 поранених) 18 листопада, а також удар по Глухову Сумської області 19 листопада (12 загиблих і 11 поранених — усі цифри тут і далі згідно з офіційною інформацією на кінець дня атаки).
Перші дві події і телемарафон, і Перший канал Суспільного висвітлювали паритетно — достатньо оперативно в репортажній частині, й достатньо ґрунтовно — в гостьових студіях. Наслідкам ворожої атаки по Глухову учасники телемарафону приділили набагато менше уваги, ніж редакція Першого каналу Суспільного. Зокрема, не робили ні прямих ввімкнень, ні репортажів з місця події. І не запрошували до гостьових студій жодного гостя.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
Найважливіші події внутрішньої політики сталися 19 листопада. По-перше, Верховна Рада ухвалила в другому читанні державний бюджет на наступний рік. По-друге, цього ж дня президент Володимир Зеленський презентував у парламенті внутрішній «План стійкості».
Телемарафон повністю провалив висвітлення обох цих подій із довгостроковими наслідками для всієї країни, навіть (що мене сильно здивувало!) план президента, до якого (до президента в сенсі) в телемарафоні завжди прикуто максимум уваги. Про ухвалення бюджету марафонці просто повідомляли короткими повідомленнями, а говорили про ухвалений бюджет лише з міністром фінансів і з колишнім економічним радником президента. Відтак, глядачі марафону так і не почули критиків ухваленого документа від опозиції. І не почули глибокого експертного аналізу головного фінансового документа країни. Натомість Перший канал Суспільного вповні забезпечив обидві складові — й репортажну, й аналітичну. І навіть більше — зробив дві депутатські дискусійні студії з представниками президентської фракції і опозиції.
Схожою була картина і з планом президента. Телемарафон повідомляв про нього лаконічно, обмежившись хіба що трансляцією промови Зеленського в Раді. План, який мав десять різновекторних пунктів, у телемарафоні обговорили хіба за трьома-чотирма з них — із радником президента та з абсолютно лояльним до всіх дій влади політологом. Натомість Перший канал Суспільного поставився до теми більш як відповідально. Крім уже згаданих депутатських дискусійних студій організували у себе в ефірі надзвичайно широке експертне обговорення практично всіх основних позицій плану.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:
Основною темою цих днів був, звісно ж, дозвіл США Україні бити по території Росії далекобійними ракетами і пов’язані з цим дозволом події — імовірний перший такий удар (по Брянщині) та зміну диктатором Путіним «російської ядерної доктрини».
У телемарафоні більш ґрунтовними були канали «1+1», ICTV з СТБ і «Ми — Україна», які давали більше експертних оцінок за інші канали марафону. Але навіть всі гуртом вони виявилися в експертизі слабшими за Перший канал Суспільного. Зокрема й тому, що Суспільний мовник, на відміну від редакцій телемарафону, щоразу (і в цій тематиці зокрема) намагається розширювати коло якісних коментаторів.
Частина тем / подій, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:
- Акція родичів полонених українців під Верховною Радою (19 листопада).
- Зеленський в інтерв’ю Fox News припустив, що без підтримки США Україна програє війну (20 листопада).
Частина подій, про які не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
- Офіс президента не відповів на інформаційний запит «Української правди» щодо кількості радників Єрмака та їхніх задач (18 листопада).
- «Громадське»: власник провладного телеграм-каналу «Джокер» знявся з військового обліку, перебуваючи за кордоном (20 листопада).
- Міноборони не перевіряє якість мінометних мін, які «Укроборонпром» постачає на фронт, військові скаржаться на низьку якість (20 листопада).
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 18–20 листопада
Пояснення: йдеться про найгрубіші порушення та про ті, які були лише в матеріалах за основними темами.
Телемарафон:
В ефірах каналу «1+1» найбільше було грубих порушень стандарту достовірності (використання ворожих анонімних телеграм-каналів, розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації та на авторство суб’єктивних думок, суто абстрактні псевдопосилання та подання фактів без посилань узагалі). І багато було порушень стандарту відокремлення фактів від думок, переважно суто емоційні оцінки і висновки журналістів. Поширеними порушеннями стандарту точності були невідповідності картинки й тексту, а ще традиційне для каналу титрування раніше відзнятого відео неправдивим титром «наживо».
В ефірах каналів ICTV та СТБ теж часто грубо порушували стандарт достовірності, найбільше було узагальнених псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок. І дуже багато було грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок, головно — це були суто емоційні оцінки журналістів у новинах.
В ефірах каналу «Інтер» порушували стандарт достовірності найчастіше узагальненими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. І порушували стандарт відокремлення фактів від думок — використанням суто емоційних оцінок і припущень.
В ефірах каналу «Рада» стандарт достовірності порушували грубо найбільше — були узагальнені псевдопосилання на джерела фактичної інформації, суто абстрактні псевдопосилання і псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок. Тексти «перекривали» випадковим невідповідним відео (порушення стандарту точності). Порушували також стандарт відокремлення фактів від думок суто емоційними оцінками. Були і грубі порушення стандарту повноти інформації.
В ефірах каналу «Ми — Україна» кілька разів грубо порушували стандарт достовірності, зокрема використовували відео ворожих анонімних телеграм-каналів. Були також абстрактні псевдопосилання. Порушували стандарт відокремлення фактів від думок, були емоційні оцінки. Грубо порушували і стандарт повноти інформації, зокрема відсутністю інтершуму на відео в численних матеріалах.
Перший канал Суспільного:
В ефірах каналу в ці дні було чимало грубих порушень стандартів. Зокрема, стандарт достовірності порушували в різні способи (показували відео з анонімних ворожих телеграм-каналів і було дуже багато суто абстрактних псевдопосилань, також робили узагальнені псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок). Були грубі порушення стандарту точності, зокрема часом відео не відповідало тексту за кадром, невідповідно «ілюстрували» та «перекривали» і прямі ввімкнення, і розмови з гостями. Було кілька грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок — це були суто емоційні оцінки журналістів. Дуже багато порушень стандарту повноти інформації були пов’язані з неповноцінними представленнями різних експертів.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 18–24 листопада
Депутати в телемарафоні:
Цього тижня народних депутатів запрошували в телемарафон 20 разів, це частіше, ніж попереднього тижня (14 разів). Цього разу 85% депутатських студій були за владною фракцією партії «Слуга народу» (17 запрошень). А з урахуванням формально позафракційного, втім делегованого тією ж «Слугою» спікера парламенту Руслана Стефанчука частка провладних депутатів в ефірі телемарафону насправді становила непристойні 90% від усіх депутатських ефірів! Крім «слуг» в ефірі одного разу побував представник «Батьківщини» (незмінний Михайло Цимбалюк) і представниця депгрупи «За майбутнє». Традиційно народних депутатів від фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» в ефір телемарафону не запрошували. Телеканал «Рада» «зображав плюралізм» запрошеннями представників «Батьківщини» і «За майбутнє». Всі інші канали були стовідсотково лояльними до влади і запрошували винятково «слуг народу».
«Найпопулярнішою» гостею-депутаткою в телемарафоні цього тижня була Леся Забуранна, яку кликали в ефіри трьох каналів. Ще кількох «слуг» (Жана Беленюка, Євгенію Кравчук, Олексія Леонова і Єгора Чернєва) запрошували в марафон по два рази. Інші депутати зі списку запрошених побували в марафоні по одному разу.
Депутати на Першому каналі Суспільного:
На Перший канал Суспільного депутатів протягом звітного тижня запрошували майже вдвічі частіше, ніж у телемарафон, — 38 разів. Традиційно збалансованими були депутатські студії за принципом «влада — опозиція» (представників «Слуги народу» кликали в ефір 17 разів, представників опозиційних фракцій — 19). Трохи менш збалансованим було представництво різних опозиційних фракцій, канал відверто надає перевагу найбільш радикальним критикам влади з «Європейської солідарності» (12 запрошень), відчутно менше запрошує представників більш помірного «Голосу» (4 запрошення) та ще більш помірної «Батьківщини» (3 запрошення). Найчастіше цього тижня в ефір каналу запрошували Олексія Гончаренка з «Європейської солідарності» (4 рази). Всі інші народні депутати в ефірі каналу були по два рази або по одному.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 18–20 листопада
Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 12 проявів політичного піару. Найбільше проявів політичного піару в телемарафоні цього разу знову було зафіксовано в ефірах каналу «Рада» (8). Головними «бенефіціарами» цих проявів у звітні дні стала перша леді Олена Зеленська. В ефірі Першого каналу Суспільного в ці дні я зафіксував один прояв політичного піару (недоречна згадка фракційної приналежності депутата, запрошеного як очевидця подій).
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 18–20 листопада
Російських пропагандистських наративів у ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував. Як і завжди, ефіри каналів «Інтер» і «Рада» вели деякі їхні токсичні ведучі.