Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23–25 грудня 2024 року — резюме
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23–25 грудня 2024 року — резюме
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).
Повний огляд читайте тут.
Вступ
23–25 грудня учасники телемарафону сукупно приділяли найбільше уваги Харківському напрямку фронту, попри те, що там бойові дії були на порядок менш інтенсивними за Покровський, Курський, Времівський, Курахівський і Лиманський. Перший канал Суспільного приділяв увагу різним напрямкам пропорційно до активності бойових дій на них.
З важливих подій цих днів були ракетний удар по житловій чотириповерхівці у Кривому Розі та масована ракетно-дронова атака по енергетичній інфраструктурі України. У висвітленні цих подій Перший канал Суспільного був оперативнішим і докладнішим за телемарафон.
Як і зазвичай, у телемарафоні домінували порушення стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок, в ефірі Першого каналу Суспільного — стандартів достовірності й повноти.
У «депутатських» гостьових студіях телемарафону знову було повне домінування представників «Слуги народу». Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного цього разу було дуже мало «депутатських» студій, у більшості з них гостями були представники «Слуги народу», але за компетентністю (комітети й ТСК).
У телемарафоні абсолютним «лідером» за проявами політичного піару у звітні дні був канал «Рада» (23 з 32 проявів загалом). В ефірі Першого каналу Суспільного був один «технічний» прояв.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
23—25 грудня, за інформацією Генштабу, інтенсивність бойових дій була найвищою на таких напрямках: Покровському (до 60 боєзіткнень на добу), Курському (до 46), Времівському (до 44), Курахівському і Лиманському (і там, і там — до 36 боєзіткнень на добу). У телемарафоні в ці дні найбільше уваги сукупно приділяли чомусь Харківському напрямку (де інтенсивність боїв була в ці дні на порядок нижчою, — за інформацією Генштабу, до 7 боєзіткнень на добу). Лише наступними за увагою телемарафону були Покровський, Курахівський і Времівський напрямки.
У звітні дні серед учасників телемарафону найбільше уваги фронту приділяли канали ICTV з СТБ, «Рада» і «Ми — Україна». Найбільш системними за висвітленням ситуації по різних напрямках фронту відповідно до інтенсивності бойових дій були канали ICTV з СТБ. У гостьових студіях, присвячених подіям на фронті, канали найчастіше запрошували речників окремих підрозділів Сил оборони (загалом 16 гостьових студій), на другому місці були військові-фронтовики (11), експертів запрошували нечасто (лише 3 гостьові студії протягом трьох діб ефіру). Фронтові репортажі у ці дні робили на ICTV з СТБ (два репортажних сюжети й одне пряме ввімкнення), «Рада» (два сюжети), «Ми — Україна» (один сюжет і одне ввімкнення), один репортажний сюжет був на «1+1», на «Інтері» в ці дні фронтових репортажів не було.
В ефірах Першого каналу Суспільного увагу приділяли різним напрямкам фронту відповідно до інтенсивності бойових дій. Так, про Покровський напрямок говорили у 9 гостьових студіях, про Курахівський — у 6, про Курський і про Времівський — у 5. Загалом же встигали приділити увагу всім напрямкам фронту без винятку. В гості кликали найчастіше військових-фронтовиків і експертів — і тих, і тих по 10 разів, 7 разів говорили з речниками різних підрозділів. Протягом трьох звітних днів зробили з фронту один репортажний сюжет і одне пряме ввімкнення.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
У звітні дні відбулося два масштабних ворожих теракти проти мирного населення й інфраструктури: 24 грудня росіяни вдарили ракетою по житловому будинку в Кривому Розі, вбили одну людину і поранили 15. А 25 грудня сталася масована ракетно-дронова атака по об’єктах енергетики. В обох випадках Перший канал Суспільного був оперативнішим і ґрунтовнішим за телемарафон, насамперед завдяки роботі власних кореспондентів у Харкові, Дніпрі й Івано-Франківську.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
У внутрішній політиці була низка подій, важливих для згадки, більшість із яких були «серіальними» продовженнями різних резонансних історій. У телемарафоні згадували лише частину з цих подій і лише вибіркові канали, про деякі ж з цих подій згадував лише Перший канал Суспільного (про них — у відповідному розділі).
МІЖНАРОДНІ ПОДІЇ:
Закордонні події у ці дні були такими, що потребували експертних оцінок. І з цим краще за телемарафон впорався Перший канал Суспільного.
Частина тем / подій, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного
- Соцопитування КМІС: Дві третини респондентів — за відновлення ядерного статусу держави (23 грудня).
- Deep State заявляє про тиск із боку військового керівництва (24 грудня).
- Сексистські та проросійські висловлювання професора Інституту журналістики КНУ, бойкот від студентів і реакції керівництва вишу (24 грудня).
- На території Росії скоїв самогубство 18-річний українець, якого підлітком окупанти викрали з Херсонщини (25 грудня).
Частина тем / подій, про які не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
- Зеленський присвоїв дипломатичний статус керівниці апарату свого Офісу (23 грудня).
- Журналісти Bihus.Info знайшли у нардепа від забороненої «ОПЗЖ» Кісільова 70 млн грн незадекларованих доходів (24 грудня).
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 23–25 грудня
Примітка: тут згадуються лише найбільш грубі порушення стандартів і лише в матеріалах по основних темах.
Телемарафон:
У ефірах каналу «1+1» було багато порушень стандарту достовірності, найбільше ж — суто абстрактних псевдопосилань. Грубі порушення стандарту точності були пов’язані з невідповідністю тексту і відео. З грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок найчастіше траплялися суто емоційні оцінки журналістів у новинах.
У ефірах каналів ICTV та СТБ теж із порушень стандарту достовірності найбільше було суто абстрактних псевдопосилань. І так само всі грубі порушення стандарту точності були повною невідповідністю картинки й тексту в БЗ. Стандарт відокремлення фактів від думок грубо порушували переважно вживанням емоційних журналістських оцінок у новинах. Було також одне порушення стандарту оперативності.
У ефірах каналу «Інтер» стандарт достовірності порушували переважно взагалі не посилаючись на джерела фактичної інформації. Кілька разів грубо порушували стандарт відокремлення фактів від думок, коли журналісти робили суто емоційні оцінки в новинах і в новинних елементах гостьових студій.
У ефірах каналу «Рада» найбільше було грубих порушень стандарту достовірності. Найчастіше це були суто абстрактні псевдопосилання. Чимало також було порушень стандарту повноти інформації, коли в повідомленнях не згадували принципово важливі обставини. А в усіх БЗ на відео не було інтершуму.
У ефірах каналу «Ми — Україна» найбільше порушували стандарт достовірності — узагальненими розмитими псевдопосиланнями на джерела фактичної інформації й абстрактними псевдопосиланнями. І були грубі порушення стандарту відокремлення фактів від думок, найбільше було суто емоційних журналістських оцінок.
Перший канал Суспільного
В ефірах каналу в звітні дні було більше, ніж зазвичай, порушень стандарту достовірності, причому найбільше — абстрактних псевдопосилань. І багато було цього разу порушень стандарту повноти інформації, зокрема неодноразово в розмовах із військовими не казали, про який саме напрямок фронту йдеться, або робили це невідповідно до звичних визначень Генштабу. Дуже багато було скриншотів різних сторінок із дрібними «сліпими» текстами — порушення стандарту доступності. В двох випадках неоперативно (з запізненням на добу) починали висвітлювати важливі теми (щоправда, телемарафон ці теми не висвітлював взагалі).
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 23–29 грудня
Депутати у телемарафоні:
Цього тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 18 разів. Традиційно домінували представники владної фракції «Слуга народу» — 13 запрошень або ж понад 72% від усіх «депутатських» студій тижня. Як і минулого тижня, двічі запрошували представників «Батьківщини» й по одному разу — представників депутатських груп «Довіра» та «За майбутнє». Всі вони були гостями каналу «Рада» і ще там же в гостях побувала одна позафракційна депутатка. В ефірах усіх інших каналів були винятково «слуги народу». Традиційно ж в ефірі телемарафону не було жодного разу представників опозиційних фракцій партій «Голос» і «Європейська солідарність». Майже всі народні депутати гостювали в телемарафоні по одному разу, двічі в ефірі побували лише Дмитро Соломчук і Олексій Леонов зі «Слуги народу».
Депутати на Першому каналі Суспільного:
Цей тиждень став геть нетиповим за «депутатськими» студіями каналу. По-перше, їх було надзвичайно мало — лише 8 (до цього найменша кількість запрошень нардепів становила 16). По-друге, не було взагалі традиційних для каналу контроверсійних студій, коли в ефірі одночасно присутні представники владної фракції та їхні опоненти з фракцій опозиційних. З другого боку, в усіх «депутатських» студіях цього тижня не обговорювали дискусійні внутрішньополітичні питання, відтак запрошені «за фахом» нардепи формально опонентури не потребували. По-третє, здається вперше за весь час повномасштабної війни в гостях каналу протягом тижня не побувало жодного представника «Європейської солідарності». І цілих 6 із 8 «депутатських» студій були за представниками «Слуги народу». Втім, усі ці запрошення були за спеціалізацією: Ігоря Фріса запрошували як голову робочої групи ВР щодо збоїв роботи держреєстрів, Олександра Бакумова — як голову парламентської ТСК щодо будівництва фортифікацій, Сергія Нагорняка — як члена Комітету ВР із питань енергетики. Крім того, в ефірі по разу побували представники «Голосу» й «Батьківщини». В обох випадках також за спеціалізацією.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 23–25 грудня
Протягом трьох проаналізованих днів ефіру в телемарафоні я зафіксував 32 прояви політичного піару. 23 з них були на каналі «Рада», 5 — в ефірах каналів ICTV та СТБ, 3 — на «Інтері», один — на «Ми — Україна». На «1+1» проявів піару в ці дні не було. Найбільшим «бенефіціаром» позитивного піару був президент Володимир Зеленський (14 проявів, більшість із них — на «Раді»), 7 проявів були зі згадками першої леді Олени Зеленської, 6 — прем’єра Дениса Шмигаля. Негативного піару в ці дні в телемарафоні не було. В ефірі Першого каналу Суспільного одного разу був «технічний» прояв піару — недоречна згадка про приналежність гостя-нардепа до фракції «Слуга народу».
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 23–25 грудня
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів не було. Ефіри каналу «Рада» вели токсичні ведучі каналу.
Скриншот відео: «ТСН» / ютуб