Учені створили нанорадіо з дефектного алмазу
Про це пише New Atlas.
Мініатюрне радіо працює завдяки своєрідному дефекту - NV-центру, який створений шляхом заміни в алмазній кристалічній решітці одного з атомів вуглецю азотом. В даний час NV-центр вчені розглядають як базовий логічний елемент для створення квантових гаджетів.
Схема работы «алмазного радіоприймача» наступна. Навколо атома азоту циркулюють електрони, які «збуджуються» через світло зеленого лазера. Також атом від упливу на нього електромагнітних хвиль випромінює фотони червоного кольору. Дане світло обробляється. Для цього використовується спеціальний датчик, що має в своїй основі фотодіод. Він також займається посиленням сигналу, який в майбутньому подається на гучномовець. На фінальній стадії динамік відтворює звук.
Радіо товщиною в два атоми подібне до класичного прототипу. У ньому є приймач, джерело живлення, перетворювач електромагнітних хвиль в електричний струм, тюнер і динамік. Налаштування на різні станції відбувається за допомогою зовнішнього електромагніту, який створює магнітне поле потрібної сили.
Так як приймач знаходиться всередині кристалу алмаза - найміцнішого матеріалу, він функціонує навіть за екстремальних умов. Під час випробувань «алмазне радіо» працювало при температурі до 350 градусів за Цельсієм. У майбутньому вчені планують продовжити вивчення інших дефектів алмазів для взаємодії з радіохвилями.
Нагадуємо, учора MediaSapiens писав про те, що дві дизайн-студії з Нідерландів створили інтерактивну мапу інтернет-радіостанцій, за допомогою якої будь-який користувач може слухати радіо різних країн.