Radio Banda Larga: як в Італії створили локальне онлайн-радіо без студії

Radio Banda Larga: як в Італії створили локальне онлайн-радіо без студії

12:15,
15 Червня 2016
3199

Radio Banda Larga: як в Італії створили локальне онлайн-радіо без студії

12:15,
15 Червня 2016
3199
Radio Banda Larga: як в Італії створили локальне онлайн-радіо без студії
Radio Banda Larga: як в Італії створили локальне онлайн-радіо без студії
Команда туринського Radio Banda Larga вважає, що радіо має багато імпровізувати й бути там, де вирує громадське життя: на вулиці, в пабі, в кінотеатрі, а не в закритій студії.

Згідно із загальноприйнятою думкою, створення власної радіостанції — серйозний крок, для реалізації якого потрібно володіти не тільки солідним багажем знань і досвіду, а й диспонувати фінансовими й часовими ресурсами. Понад те, потрібно зібрати команду однодумців-професіоналів, котрим ваша ідея буде почасти небайдужою, й докладаючи чималих зусиль, сподіватися, що невдовзі слухач вас уподобає. На щастя, нині для ведення власного радіо більше не потрібно шукати приміщення, закуповувати дорогу техніку, вирішувати купу бюрократичних питань, одним словом — брати на себе ризики.

Завдяки інтернету й спеціалізованому програмному забезпеченню тепер буквально кожен може стати живим медіа: чи то журналістом-блогером, чи то режисером. Сучасні технології дозволяють мінімальним коштом також запустити власне інтернет-радіо. В цьому я мала змогу переконатись особисто під час короткого стажування в культурній асоціації Radio Banda Larga, розташованій в одному з найбільших міст північної Італії, Турині. Мій знайомий, котрий разом із двома своїми колегами вже чотири роки реалізує проект локального веб-радіо, запропонував мені стати гостею однієї з його авторських радіопередач і розказати про українську музику.

Під час спілкування з командою я намагалась якомога більше дізнатися саме про концепцію, ідею організації. Мені було цікаво зрозуміти, яким чином функціонує веб-радіо, орієнтоване на громаду міста. Те, що я дізналася, видалося мені надзвичайно цікавим і актуальним для України, тому я би хотіла поділитися своїм «інсайдом» із читачами MediaSapiens.

По-перше, Radio Banda Largo — єдине радіо в Італії, що не має власної студії. Всі ефіри ведуться з публічних місць: кав’ярень, нічних клубів, коворкінгів, фестивалів.

«Ми вважаємо, що радіо є інструментом залучення громадськості до реалізації соціальних і культурних ініціатив. Воно має гуртувати навколо себе людей, спонукати їх до громадської активності. Для цього воно має бути там, де вирує громадське життя: на вулиці, в пабі, в кінотеатрі, а не в закритій студії, де всі активності здійснюються згідно зі сценарієм, — поділився зі мною Габріель Скавоне, один із трьох постійних членів команди Radio Banda Larga. — Ми домовляємось із власниками громадських закладів щодо проведення ефірів, узгоджуємо формат передач. Якщо в місті проводиться фестиваль чи цікавий культурний захід, організатори з радістю погоджуються на наш інформаційний супровід. Як правило, нам пропонують також харчування коштом закладу й навіть невеликі грошові гонорари». Однак на радіо відсутня комерційна реклама, що, безперечно, є перевагою.

По-друге, будь-хто може долучитися до створення контенту. Це випливає з гасла команди, яке звучить так: «Радіо може робити кожен, включно з діджеями». Хлопці практично не співпрацюють із професіоналами, бо вважають, що створення радіо — процес відкритий. Мені розказали, що кожен може запропонувати ідею власної передачі, і якщо після пробного виступу все буде гаразд, автор ідеї отримує час в ефірі. 95 % ідей проходять апробацію. Ба більше, директор організації Лоренцо Ріка поділився, що вони співпрацюють із понад 40 ведучими, а в ефірі Radio Banda Larga щотижня звучить більше ста різних голосів. Як бачимо, важливу роль у роботі команди відіграє імпровізація.

Запис програми із залученням імігрантів, яка транслювалась з ринку Scalo Vanchiglia

«Наше радіо — це такий собі постмодерністський воркшоп, що триває в реальному часі. До його створення може долучитися кожен охочий. Наприклад, ви зайшли в кав’ярню випити філіжанку еспресо й випадково стали свідками дискусій на тему літературного доробку Умберто Еко, що відбувається за сусіднім столиком, із якого ми ведемо ефір. Якщо вам є що сказати слухачам і гостям кав’ярні, ви можете представитись і долучитися до дискусії. В цьому, власне, полягає концепція нашого радіо», — поділився з нами Лоренцо, директор Radio Banda Larga.

Слід додати, що радіо значною мірою ґрунтується на імпровізації. Буде лукавством твердити, що програми повністю позбавлені сценаріїв. Це неправда. На сайті Radio Banda Larga можна ознайомитись із тижневим розкладом ефірів, де ви побачите, що все розписано завчасно. Деякі передачі записуються наперед, та простір для імпровізації величезний, особливо коли йдеться про трансляції з музичних чи кінофестивалів.

Команда радіо веде ефір з автомобіля під час гей-прайду

Хоч на радіо працює тільки три людини, команда не пропускає жодної великої культурної події. Так, у кінці травня інтернет-радіо вело трансляцію з екологічного фестивалю Earthink Festival,який уже четвертий рік поспіль за допомогою мистецтва (художні інсталяції, танцювальні постановки, вистави, концерти й діджей-сети) закликає мешканців міста ставати «більш екологічними», змінюватися заради гармонії із навколишнім світом і собою.

Крім того, команда реалізує освітні проекти. Вже згадуваний директор організації, Лоренцо Ріка, є лектором у приватному університеті, що навчає студентів роботи на радіо. Починаючи з січня 2013 року асоціація організовує численні майстер-класи для молоді, спрямовані показати, які саме навички і знання потрібні, щоби створити радіопередачу. Також хлопці долучилися до організації студентських обмінів у рамках «Еразмус+», що також можуть робити українські громадські організації.

Radio Banda Larga ведуть програму з Cinemambiente Film Festival

На завершення треба згадати про великий соціальний проект Radio Banda Larga, що називається RBL &THE CITY.Він реалізується завдяки співпраці з мережею благодійних фондів та соціальних центрів Турина, які надають послуги вразливим групам населення: людям із особливими потребами, наркотичною чи алкоголічною залежність, психологічними розладами, нелегальним мігрантам. Часто-густо представники цих груп почуваються виключеними із суспільного життя. Ідея ж проекту полягає в тому, щоби «їхні голоси почули». Беручи участь у створенні передачі, ці люди не тільки відкривають себе, а й почуваються важливими для суспільства. Я відвідала одну з програм у рамках RBL &THE CITY, що відбувалася в центрі допомоги наркотично залежним. Кожен охочий мав можливість вибрати пісню й представити її в прямому ефірі.

Усі фото надані Radio Banda Larga

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Команда Radio Banda Larga на фестивалі Fish&Chips у Турині
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду