«Катеринослав — це не Україна»: як російська пропаганда «атакує» Дніпро

«Катеринослав — це не Україна»: як російська пропаганда «атакує» Дніпро

15:00,
12 Грудня 2024
5408

«Катеринослав — це не Україна»: як російська пропаганда «атакує» Дніпро

15:00,
12 Грудня 2024
5408
«Катеринослав — це не Україна»: як російська пропаганда «атакує» Дніпро
«Катеринослав — це не Україна»: як російська пропаганда «атакує» Дніпро
Розбираємося, що писала російська пропаганда та пропагандистські телеграм-канали про місто Дніпро.

In English

Після того як Дніпропетровськ перейменували на Дніпро у 2016 році в рамках декомунізації, російські пропагандисти не тільки продовжували користуватися старою назвою, а й ще активніше почали використовувати назву «Катеринослав» — як альтернативну, щоб висловити незгоду з українською політикою декомунізації і щоб підкреслювати зв’язок українського міста з російською історією, Російською імперією, у спробах маніпуляювати історичними фактами. Приклади цього можна знайти й після початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року.  Ідеолог «русского міра» Олександр Дугін у своїй статті на пропагандистському сайті «Царьград» у березні 2022-го писав, що з XVIII століття території «від Маріуполя до Катеринослава (Дніпропетровська) й Одеси» російські царі заселяли «різними етнічними групами», включаючи «селян із Великоросії та Малоросії». Так російський пропагандист-«філософ» намагався знайти місце для українців як нації у власній системі координат. Проте наполягаючи на безумовній «інтеграції» до Росії всього сходу України — «Новоросії, Донбасу та Слобожанщини». 

Хоча Володимир Путін прямо не згадував «Катеринослав» у своїх офіційних виступах (на сайті Кремля це слово трапляється лише 1 раз у пресрелізі 2001 року), однак він неодноразово звертався до теми «спільної історії», говорячи про Катерину II як засновницю низки міст у південній Україні. У своїх «історичних лекціях» Путін неодноразово брехав і маніпулював, зокрема виправдовуючи вторгнення в Україну, та натякаючи на імперське минуле частини території нашої держави як передумову для окупації. У своїй статті «Про історичну єдність росіян та українців» він згадував ту ж «Новоросію», до якої включав території, зокрема, й сучасного Дніпра.

Як ідеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW) від 26 листопада цього року, військове командування Росії розглядає можливість наступу на південно-східну частину Дніпропетровської області. Хоча ця територія формально не належить до регіонів, незаконно анексованих і зазначених у зміненій Конституції як «включених» Росією до свого складу, її окупація, за оцінками аналітиків, могла б наблизити Кремль до стратегічної мети — встановлення повного контролю над Донецькою областю. Темпи наступу російських військ спонукають російських пропагандистів вимірювати відстань від лінії фронту до кордонів Дніпропетровської області та розмірковувати, куди належить головне місто регіону — «до Малоросії чи до Новоросії».

Поряд із цим відбувається виправдання ракетних атак на місто Дніпро. Ще 21 листопада у своєму відеозверненні Володимир Путін сказав, що Росія завдала по ньому удару новою балістичною ракетою середньої дальності під назвою «Орєшнік», вразивши «у Дніпропетровську один із найбільших і відомих ще з часів Радянського Союзу промислових комплексів, який і сьогодні виробляє ракетну техніку та інше озброєння». За словами Путіна, цей удар відбувся у відповідь на українські атаки західною високоточною зброєю по цілях на російській території. 

  Провідні десять тем повідомлень, що стосувалися Дніпра, у пропагандистських телеграм-каналах між 1 вересня та 25 листопада 2024 року. «Детектор Медіа» на основі інформації LetsData

Для аналізу ключових тем російської пропаганди про місто Дніпро було використано масив із 2247 повідомлень у російських і проросійських телеграм-каналах, що з’явилися в період від 1 вересня до 26 листопада 2024 року та містили поєднання ключових слів «Дніпро», «Катеринослав» або «Дніпропетровськ». Інформацію надала компанія LetsData. 

Швидкість просування російської армії 

Частина повідомлень в аналізованому масиві була присвячена бажаному для пропагандистів просуванню російської армії до кордонів Дніпропетровської області та створенню безпосередньої загрози місту Дніпро. Наприклад, ще 4 жовтня в анонімному телеграм-каналі з аудиторією майже 165 тисяч підписників писали: 

«Колишній генсек НАТО Столтенберг вважає, що після президентських виборів у США може виникнути “новий імпульс” до розвʼязання “українського конфлікту”. Імпульс, безсумнівно, виникне. Коли російська армія вийде до Запоріжжя, Дніпропетровська, Слов’янська та Краматорська. Кращого імпульсу й не придумаєш». 

Також телеграм-канали транслювали різноманітні «оцінки воєнних експертів», опубліковані в російських медіа. Наприклад, поширювали прогноз «воєнного експерта» Анатолія Матвійчука для російського пропагандистського медіа News.ry про «початок штурму Краматорська та підхід до Дніпропетровська» вже до нового року. 

Чим більше Росія захопить територій зараз, тим гіршою буде для обраного президента США Дональда Трампа так звана українська карта. Таку тезу просуває російський пропагандист, постійний учасник ефірів російського телебачення та передач Соловйова, «політолог» Дмитро Євстратьєв у своєму телеграм-каналі. Він «прогнозує», що вже у 2026 році Трамп задумається про наступника, бо йому виповниться 80 років. Тому, як каже Євстратьєв, якщо Росія захопить територію України включно з містом Дніпром, або й далі, то в руках у Трампа чи його наступника буде вже не дуже «вагома» карта (в дещо туманній термінології Євстратьєва — «козирна девʼятка»). Якщо ж Росії вдасться захопити ще й Суми, а потім удруге окупувати Херсон, то цей «політолог» оцінює віртуальну «українську карту» в політиці США та в діалозі з Росією лише як «козирну сімку».

Тут ми бачимо повторення класичної тези російської пропаганди про необхідність домовлятися з Росією про Україну (без України) незалежно від прізвища президента США. І чим більше зараз російській армії вдасться просунутися до дати інавгурації Дональда Трампа, тим менше важелів у переговорах нібито матиме майбутня адміністрація у Вашингтоні.

Інший учасник ефірів Соловйова та пропагандист Армен Гаспарян у своєму каналі (понад 207 тисяч підписників) писав, що серед «селюків» (зневажливе звертання до українців. — «ДМ») відбувається «істерика», тому що до «кордонів Катеринославщини» окупаційним військам залишилося просунутися лише 11 кілометрів. 

Ще в кількох каналах з аналізованого масиву наприкінці жовтня згадували матеріал німецького медіа Bild, у якому воєнний аналітик видання Юліан Рьопке виклав ще наприкінці 2023 року «Путінський план на війну» до 2026 року з посиланням на свої джерела. План нібито містить намагання Росії захопити промислові райони на Лівобережній Україні, включаючи міста Харків і Дніпро. Проте у виконанні z-воєнкорів матеріал Рьопке перетворився на актуальні «дані німецької розвідки». Наприклад, пропагандист Олексій Живов публікує у своєму телеграм-каналі, який налічує понад 116 тисяч підписників, карту, намальовану Bild, і пише про неї як про свіжу інформацію від «німецької розвідки». 

Ексдепутат Госдуми Росії та «політолог» Сергій Марков у дописах у власному телеграм-каналі займається прикладною геометрією та вимірює відстань від «армії Росії до Дніпропетровської області» у кілометрах із різних напрямків (від Покровська чи Гуляйполя). А сам адміністративний центр області він називає не інакше як «прекрасный русский город» (прекрасне російське місто) та розмірковує, до якого уявного територіального утворення краще його прив’язати. Цей допис набрав понад 30 тисяч переглядів: «Дніпропетровськ — це прекрасне російське місто, створене як Катеринослав. Катеринослав-Дніпропетровськ — це не Україна. Але це Новоросія? Чи Малоросія?»

«Катеринослав — південна столиця Росії» 

Згаданий Сергій Марков постійно використовує назву «Катеринослав» та представяє його як альтернативну чи паралельну назву міста, яку він вживає в основному через дефіс. Коментуючи зустріч Володимира Путіна з «воєнкорами» ще влітку 2023 року, Марков писав, що «Україна не повинна існувати коштом Росії та на історичних російських територіях, якщо немає нормальних відносин». Та перелічує список міст, які він вважає «ісконно російськими» — серед них є і «Дніпро-Катеринослав». 

А ось так він відреагував на позбавлення звання «почесний громадянин міста Дніпропетровськ» покійного радянського лідера Леоніда Брежнєва, який народився на Дніпропетровщині: «Це благодійник своєї малої батьківщини, Дніпропетровська. Позбавлення свого благодійника, Леоніда Брежнєва, звання — означає, що це місто-зрадник, і буде за це прокляте долею». 

Коментував це рішення щодо Брежнєва й екснардеп-«регіонал», політик-утікач до Росії та зрадник Олег Царьов. Зокрема, у своєму телеграм-каналі він писав, що чинний мер Дніпра Дмитро Філатов бореться «за декомунізацію та проти здорового глузду» й пропонував узагалі перейменувати місто, у разі його взяття російської армією: 

«Дійдемо до Дніпропетровська, запропонуємо громадянам повернути історичну назву Катеринослав», — написав Царьов у дописі, який набрав понад 115 тисяч переглядів.

Для себе ж Царьов, імовірно, обрав роль очільника уявної окупаційної адміністрації у Дніпрі. На користь цього говорить перепублікування у власному телеграм-каналі компліментарних дописів від невеликих анонімних пропагандистських каналів, у яких Царьова називають не інакше ніж  «майбутнім губернатором Катеринослава».

У схожому дописі ще влітку 2022 року Кирило Фролов, який називає себе головою «Спілки православних громадян та Асоціації православних експертів» закликає Царьова активізувати зусилля у захопленні Дніпра та виконати покладену на нього «історичну, Богом дану місію бути лідером визволення Новоросії»: 

«Олеже, південна столиця Росії, Катеринослав, чекає на тебе. Місія здійсненна», — цей допис, який Царьов також перепублікував у своєму телеграм-каналі, набрав понад 60 тисяч переглядів. 

Телеграм-канал «Open Ukraine| Открытая Украина» з аудиторією понад 207 тисяч підписників поширював висловлювання Путіна з зустрічі «Валдайського клубу» про те, що «нові кордони України залежатимуть від динаміки подій (на фронті), що тривають, і думки жителів історичних територій Росії». Анонімні автори каналу беруть на себе роль жителів «півдня та сходу України», підтримують ідею проведення так званих «референдумів» у різних містах включно з Дніпром. За їхніми словами, жителі частини України погодяться на створення «Новоросії» лише щоб уникнути приєднання до Росії воєнним шляхом, а прихильникам ідей «русского міра» з інших регіонів доведеться до неї переселитися у рамках обміну населенням, який вони називають «операція "Вісла" XXI століття».

Такі публікації — приклад наративу, що Росія нібито згодна на мирні переговори, а Путіна можна «умиротворити», віддавши без опору частину території України. Проте рефрен про «відновлення Новоросії» доводить, що агресивна політика путінського режиму не змінилася й він не відмовився від анексії ще більшої частини України або й поглинання нашої держави цілком. А підстава чи привід завжди знайдуться, спираючись на імітовану думку «жителів історичних територій Росії». 

«Єврейське місто» й інші наративи

Ще однією темою, якою спекулювали у досліджуваних телеграм-каналах, була привʼязка єврейської громади міста Дніпро до подій на фронті чи логіки російських обстрілів. Однією з таких спекуляцій було використання так званого «єврейського фактора», як його називають пропагандисти, тобто наявності єврейської громади у Дніпрі. Зокрема, в телеграм-каналі проросійський блогер-пропагандист Дмитро Василець поширював брехню про те, що «НАТО нібито планує ядерний теракт проти Росії» на території підконтрольній «режиму Зеленського», але не в Дніпрі: «Англосакси, гадаю, вчинять прагматично, тому це явно не Дніпропетровськ, там занадто велика єврейська громада і багато інвестицій. Одеса теж ні, треба зерно вивозити морем з окупованих територій, бо ядерний вибух там може негативно впливати на логістику, тому найімовірніше місце — це місто Харків, перша столиця УРСР». 

«Детектор медіа» неодноразово висвітлював російську пропаганду та дезінформацію щодо тематики ядерних погроз і шантажу, а також звинувачення України у створенні так званої брудної бомби. 

Анонімний пропагандистський телеграм-канал із понад 170 тисячами підписників, авторами якого ймовірно є учасники російського воєнного угруповання «Вагнер», поширював брехню про масовий виїзд євреїв із міста Дніпро після удару російською балістичною ракетою 21 листопада: «У Дніпропетровську місцеві єврейські бонзи різко почали збиратися на виїзд. З міста потягнулися каравани дорогих машин. Біля Південмашу все оточено, багато спецухи. Глушать звʼязок і супутники. Місто, якому обіцяли, “шо ми домовимося”, трохи на секундочку в шоці», — цей допис переглянули понад 238 тисяч разів. 

Аналогічне повідомлення скопіювали або поширили й інші телеграм-канали, що потрапили у досліджуваний масив, наприклад, «Новокаховская правда» або «Первый информационный канал Харьковской области». 

Серед аналізованих повідомлень зустрічалися такі, де місто Дніпро називалося «базою НАТО» чи «логістичним вузлом нацистів». Наприклад, саме так називав обстріли міста колаборант із Запоріжжя Володимир Рогов у своєму телеграм-каналі з аудиторією понад 112 тисяч підписників. Деякі аналізовані телеграм-канали використовували також формулювання «тимчасово окупований Катеринослав», пишучи та поширюючи відео про «насильницьку мобілізацію в Україні». Це загальна тенденція для маркування міст, незалежно від того, чи перебували вони під російською окупацією під час війни (як, наприклад, Херсон, який після деокупації пропаганда називає «тимчасово окупованим ЗСУ містом»), чи на які лише простягаються імперіалістичні плани Росії. 

Про «новий територіальний розподіл» після загарбання та розшматування нових територій України мріє і так керівник окупаційної влади загарбаної Росією частини Донеччини Денис Пушилін. У своєму телеграм-каналі він пише про «колишню Катеринославську губернію», згадуючи окупований Маріуполь та інші міста й території Донеччини. Варіацією тези про «окупований Дніпропетровськ» є допис у каналі вже згаданого проросійського блогера-пропагандиста Дмитра Васильця, в якому він критикує політику мера Івано-Франківська та пише про те, що «натівська окупація» нібито спровокує появу «мовних патрулів» на вулицях «російськомовних міст — Одеси та Дніпропетровська». 

31 допис із аналізованого масиву містив фото та повідомлення про діяльність «проросійських партизанів» у Дніпрі, зокрема про підпали автівок військових у місті. Центр досліджень «Детектора медіа» вже розповідав про телеграм-спільноти, де вербують українців для виконання диверсій.  

Російська пропаганда маніпулює історичними назвами та фактами про українські міста для виправдання неспровокованої збройної агресії та підкріплення імперських амбіцій Володимира Путіна. Використовуючи набір дезінформаційних наративів та апелюючи до історичних контекстів, наприклад, використовуючи назву «Катеринослав» або «Дніпропетровськ», чи називаючи місто «південною столицею Росії», російська пропаганда намагається створити враження, що ці території нібито мають «російське коріння» або мають належати Росії. 

Ці маніпуляції спрямовані на розмивання української ідентичності та посилення тиску на українців, аби викликати у них сумніви у власній національній історії. Пропаганда використовує історичні чи псевдоісторичні спекуляції, щоб виправдати військову агресію та спроби анексії, подаючи їх як «відновлення історичної справедливості». Це частина ширшої стратегії — знищення української державності та ідентичності.

Щоб не пропускати найголовніших матеріалів Центру досліджень «Детектора медіа», підписуйтеся на розсилку. Вона виходить що два тижні.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду