«Байден хоче Третю світову». Проросійські телеграм-канали — про дозвіл бити ракетами великої дальності вглиб Росії

«Байден хоче Третю світову». Проросійські телеграм-канали — про дозвіл бити ракетами великої дальності вглиб Росії

14:00,
22 Листопада 2024
11596

«Байден хоче Третю світову». Проросійські телеграм-канали — про дозвіл бити ракетами великої дальності вглиб Росії

14:00,
22 Листопада 2024
11596
«Байден хоче Третю світову». Проросійські телеграм-канали — про дозвіл бити ракетами великої дальності вглиб Росії
«Байден хоче Третю світову». Проросійські телеграм-канали — про дозвіл бити ракетами великої дальності вглиб Росії
Як ворожий агітпроп реагував на дозвіл США завдавати ударів західними ракетами по території Росії й чому нова російська доктрина ядерного стримування — черговий шантаж.

In English

17 листопада низка американських видань повідомила, що адміністрація президента США зняла обмеження на використання далекобійних ракет американського виробництва для завдання ударів по військових об’єктах на території Росії. Одними з перших такий матеріал опублікували інформаційне агентство Reuters і The New York Times.

Переговори з партнерами України про можливість застосування крилатих і балістичних ракет посилились у липні 2024 року напередодні Курської наступальної операції, коли Україна безуспішно намагалась отримати такий дозвіл від Великої Британії. У вересні українські дипломати вкотре отримали відмову від Сполучених Штатів на прохання надати дозвіл використовувати ракети американського виробництва в межах міжнародно визнаних територій Росії.

Напередодні візиту Державного секретаря США Ентоні Блінкена в Україну, який відбувся 11 вересня, медіа поширили повідомлення, що США мають намір оголосити про свій дозвіл застосування ракет. Утім, ця інформація не підтвердилась і дозвіл було надано лише через два місяці. Як повідомляло інформаційне агентство AXIOS, вирішальним аргументом для дозволу атакувати американським далекобійним озброєнням стала участь військових із КНДР на боці Росії в бойових діях на території Курської області.

Проросійські телеграм-канали переконували своїх читачів, що за таким рішенням президента США послідує неминуча відповідь Росії. Відповідальність за наслідки російської відповіді пропагандисти повністю покладали на Джо Байдена та Володимира Зеленського. Пропагандисти також поширювали повідомлення, мовляв, «війна виходить на новий рівень з відповідними наслідками». Російські офіційні особи у своїх реакціях на рішення США вдавалися до ядерних погроз у бік України й НАТО.

Щоб простежити реакцію російських і проросійських каналів на ці події, «Детектор медіа» проаналізував 806 повідомлень у російських і проросійських телеграм-каналах, що з’явилися з 18 листопада по 12-ту годину 20 листопада та містили поєднання ключових слів російською «разрешение» (дозвіл), «ATACMS», «США». Інформацію надала компанія LetsData.

«Байден хоче забрати з собою пів світу в могилу»

У публікаціях про дозвіл Україні застосовувати ракети великої дальності по території Росії пропагандистські телеграм-канали повторювали тезу, що «Захід наближає третю світову війну». В аналізованому масиві — щонайменше 68 повідомлень із залякуваннями про початок «третьої світової війни» через це рішення. Спільним повідомленням для 13 російських і проросійських телеграм-каналів також стала фраза, мовляв, Байден своїм дозволом «хоче забрати з собою в могилу велику частину людства». Першоджерелом таких повідомлень є допис у телеграм-каналі заступника голови Ради безпеки Росії Дмитра Медведєва, в якому він знову погрожує Заходу ядерним ударом і початком світової війни.

Пропагандисти в рішенні дозволити Україні атакувати американською далекобійною зброєю звинувачували персонально Джо Байдена. У 18 проросійських і російських каналах поширили повідомлення, що республіканець із Палати представників США Томас Мессі в мережі Х закликав до імпічменту президента США. Мессі звинуватив Байдена, що той ставить під загрозу життя американців і є «маріонеткою глибинної держави». Цей допис є радше популістським та емоційним коментарем, аніж реальним закликом до початку процедури імпічменту. Адже в листопаді 2024 року в США відбулися президентські вибори, на яких перемогу здобув республіканець Дональд Трамп, і зараз влада переходить від адміністрації 46-го до адміністрації 47-го президента. Саме тому імпічмент не має жодного сенсу в нинішніх політичних реаліях у США, адже 20 січня 2025 року Джо Байден і так перестане виконувати обов’язки президента США.

Колишній український нардеп, колаборант і державний зрадник Олег Царьов, який має 339 тисяч підписників у телеграмі, називає дозвіл на використання далекобійної зброї «бажанням демократів напаскудити Трампу». Мовляв, зважаючи на обіцянки Трампа завершити війну в Україні до його інавгурації, рішення адміністрації Байдена ускладнює врегулювання. Також Царьов поширює тезу про те, що застосування ракет кардинально не змінить балансу сил у війні, через що Україна нібито буде змушена піти на переговори. За словами пропагандиста, в Зеленського «не буде можливості більше звинуватити Захід у програній війні».

У проросійському телеграм-каналі з мільйоном підписників поширили цю ж тезу без цитування Царьова. І назвали рішення США «виставою для зливу Зеленського». В іншому дописі в цьому ж телеграм-каналі поширили повідомлення, що керівник Офісу президента України Андрій Єрмак і сам Володимир Зеленський нібито хочуть загострення бойових дій через «масштабні ракетні обстріли» території Росії. За логікою авторів, це може розізлити Трампа, через що він начебто «буде намагатись особисто злити їх із гри як незручних персонажів». У іншій публікації в цьому телеграм-каналі йдеться, мовляв, Єрмак і Зеленський планують ударити по лініях електропередач Курської АЕС, щоб дестабілізувати російський регіон. Такі повідомлення необхідні пропагандистам, щоби вкотре демонізувати українське військово-політичне керівництво.

У пропагандистських телеграм-каналах також писали про майбутню реакцію Росії. У телеграм-каналі з мільйонною аудиторією російський масований ракетний обстріл 17 листопада назвали відповіддю на американське рішення щодо ракет. Унаслідок атаки, за інформацією ДСНС, загинуло десять людей, серед яких двоє дітей, і було поранено 51 людину, включаючи п’ятьох дітей. Після того в Україні знову почалися відімкнення електроенергії.

У пропагандистському телеграм-каналі на 300 тис. підписників, який позиціює себе інсайдерським джерелом із кремлівських кулуарів, у майбутній відсутності електроенергії й газу в Україні звинуватили Володимира Зеленського. Мовляв, Росія почала знову атакувати українську енергетичну інфраструктуру саме після атак України. Пропагандист зазначає, що «план зі знищення всіх українських АЕС уже погоджений», а Зеленський, знаючи про це, «приховує цю інформацію від народу».

«Піар, інфокампанія та провокація»

19 листопада в медіа з’явилась інформація про український удар американськими ракетами ATACMS, унаслідок якого було уражено склад боєприпасів у Брянській області. Проросійські канали поширювали скептичні повідомлення про це. Наприклад, на каналі з 436 тис. підписників новину про перше застосування американських ракет назвали «ретельно спланованою інфокампанією». Таке ж повідомлення поширили й у телеграм-каналі з мільйонною аудиторією, зазначивши, що така інформаційна кампанія нібито необхідна Зеленському, щоби США не відкликали свій дозвіл на застосування ракет на фоні змін доктрини ядерного стримування в Росії.

В іншому пропагандистському телеграм-каналі назвали повідомлення про удари ATACMS рекламною кампанією Пентагона, мовляв, «одна з найпотужніших ППО у світі змогла перехопити лише 25% ATACMS… Завдяки таким рекламним акціям ВПК США отримав замовлення на десятки років вперед».

У деяких російських телеграм-каналах новини про застосування американських ракет по цілях у межах міжнародно визнаних кордонів Росії перебивали повідомленнями про успіхи росіян. Наприклад, у російському телеграм-каналі воєнної тематики з 775 тис. підписників заспокоювали аудиторію повідомленням про нібито знищення поблизу Курщини «більш ніж 10 “хаймарсів” та M270 MLRS, які є носіями “атакамса”».

Зміни в доктрині ядерного стримування

Початок українських ударів ракетами західного виробництва по території Росії збігається з прийняттям нової ядерної доктрини Росії. У пропагандистських телеграм-каналах цитували речника Кремля Дмитра Пєскова, який повідомив про можливість ядерної відповіді у випадку застосування західних ракет проти Росії. У проросійському телеграм-каналі з 291 тис. підписників назвали слова Пєскова «відвертим зізнанням у тому, що Кремль зараз розглядає можливість застосування ядерної зброї».

Зміни до доктрини ядерного стримування були анонсовані ще наприкінці вересня, коли в інфопросторі активно з’являлися повідомлення про український запит на дозвіл завдати ракетних ударів по території Курської області. За статтею 11 нового положення політики ядерного стримування, Росія може застосувати ядерну зброю проти неядерної держави у випадку, якщо її підтримує держава з ядерним арсеналом. У такому випадку, за російською доктриною, ядерна держава теж визнається учасницею конфлікту. В 11-й статті доктрини ядерного стримування Росії також декларується, що застосування російської ядерної зброї можливе і при нападі військових інших держав на союзників Росії. Пропагандисти пишуть, що такі зміни загострюють конфлікт і мали би спрацювати як тиск на союзників України, зокрема на США.

«Цей пункт вписано конкретно для війни з Україною, щоб виправдати використання ядерної зброї проти України та проти держав, які їй допомагають», — написав проросійський канал із 291 тис. підписників, аналізуючи зміст 11-ї статті.

Дія ядерної доктрини поширюється й на Північну Корею. Адже між Росією і КНДР укладено договір про всеосяжне партнерство, який, зокрема, закладає принцип взаємної допомоги у випадку збройної агресії проти однієї зі сторін договору. На фоні повідомлень про погіршення стосунків між Північною та Південною Кореєю, існують ризики появи нового воєнного театру, де потенційно може бути застосована російська ядерна зброя. Південна Корея є головною союзницею США поза НАТО. Цей статус передбачає пріоритетність у наданні летального озброєння з надлишкового оборонного обладнання, що здійснюється на підставі Закону про іноземну допомогу США.

Іншою зміною до доктрини ядерного стримування Росії є розширення переліку «основних військових загроз», для «нейтралізації» яких використовується ядерне стримування. Відтепер Росія визначає загрозою «створення чи розширення військових блоків, які наближують їхню військову інфраструктуру до кордонів з РФ». Таким чином, за російською доктриною, розширення НАТО, зокрема прийняття в альянс, може бути причиною для застосування ядерної зброї. З огляду на те, що однією з основних вимог Росії для завершення воєнної агресії проти України є закріплення нейтрального статусу України, запровадженням таких змін Росія намагається запобігти прагненням України вступити в НАТО й посилити свої позиції під час переговорного процесу.

Після змін у доктрині ядерного стримування новою умовою застосування ядерної зброї також є «масовий старт засобів повітряно-космічного нападу і перетин ними кордонів Росії». Під такими засобами маються на увазі крилаті ракети, БПЛА, стратегічні й тактичні літаки. Метою впровадження цієї норми, ймовірно, є запобігання новим масовим ударам України по російській військовій інфраструктурі.

Зміни в ядерній доктрині окреслюють чергові «червоні лінії» Кремля й покликані тиснути на Захід методом ядерного шантажу. Запровадженням такої доктрини Кремль намагається обмежити Україну у здатності вести оборонну війну та змусити її укласти мир на умовах Путіна. Утім, на практиці Росія неодноразово окреслювала все нові «червоні лінії», які згодом порушувалися, прикладом чого є українська операція в Курській області.

Прийняття Росією нової ядерної доктрини було заздалегідь підготовленим рішенням на випадок зняття обмежень щодо ударів далекобійними ракетами по території Росії. Це підтверджується тим, що зміни в ядерній доктрині Кремль анонсував невдовзі після початку дискусій щодо можливості застосування Україною американської зброї по військовій інфраструктурі в Росії. Кремль намагається шляхом ядерного шантажу, дипломатичного тиску й атак на українську енергетичну інфраструктуру змусити Україну й Захід підписати капітуляцію на російських умовах. Агітпроп націлений на поширення паніки серед українців і недовіри до влади, створення відчуття перманентного страху й посилення образу Росії як потужного геополітичного гравця. У відповідь на порушення своїх укотре намальованих «червоних ліній» Росія вдається до чистого терору, завдаючи масованих ракетних обстрілів по цивільних об’єктах і проводячи інформаційно-психологічні операції, як-от повідомлення 20 листопада про «особливо масований обстріл», які посіяли паніку в українському суспільстві.

Щоб не пропускати найголовніших матеріалів Центру досліджень «Детектора медіа», підписуйтеся на розсилку. Вона виходить що два тижні.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду