Таїланд: за образу його королівської величності…

00:00,
6 Вересня 2011
1137

Таїланд: за образу його королівської величності…

00:00,
6 Вересня 2011
1137
Таїланд: за образу його королівської величності…
Редактор сайту prachatai.com знову постала перед судом та може отримати 20 років ув’язнення за розміщені на ресурсі коментарі про монарха. Чирануч Премчайпорн звинувачують у порушенні закону про комп’ютерні злочини.  

 

«Чирануч – жертва свавільного використання драконівських законів – акту про комп’ютерні злочини та статті кримінального кодексу, що стосується образи монарха, – заявили «Репортери без кордонів». – Новий прем’єр-міністр Їнглак Чинават та її уряд повинні не допустити порушення свободи слова під приводом захисту іміджу короля. Ми чекаємо реальних виявів політичної волі, спрямованих на реформування репресивного законодавства».

 

«Ми прийняли до уваги зобов’язання судді, який веде справу, керуватися під час процесу суто технічними та правничими критеріями, визначати, чи причетна вона особисто до коментарів, що з’явилися на її сайті, і чи зумисне вичікувала, перш ніж їх вилучити. Настійно закликаємо негайно відмовитися від звинувачень проти Чирануч», – наголошують RSF.

 

Свідчення на процесі, що після піврічної перерви відновився у бангкокському суді, першими мають дати два поліціанти. Свідків звинувачення слухатимуть до 21 вересня. Свідки захисту даватимуть показання до 14 жовтня.

 

Чирануч, імовірно, загрожує 20-річне тюремне ув’язнення за десять коментарів, які порочили «імідж королівського двору». Згідно з даними обвинувачення, їх було розміщено на сайті з квітня по жовтень 2010 року і не було вилучено «достатньо швидко». Кожен коментар потенційно загрожує 5-річним терміном, а загальний максимальний строк ув’язнення може сягнути 20 років. Натомість адвокати Чирануч наполягають на тому, що вона співпрацювала з владою і стерла образливі коментарі «так швидко, як могла».

 

Число судових позовів за образу монарха у тайських судах (часто в поєднанні зі звинуваченнями у порушенні закону про комп’ютерні злочини) постійно зростало з року в рік. «Репортери без кордонів» шкодують, що в такий спосіб висувають звинувачення, «гідні минулого сторіччя», і використовують їх свавільно з політичними цілями. Теперішній прем’єр-міністр сама критикувала «недоречне» використання законів про образу монарха, наголошують RSF.

 

Чиначуч арештували 31 березня 2010 року у зв’язку з іншим позовом щодо образи монарха. Якщо буде порушено новий судовий процес, він може закінчитися новим судовим вироком аж до 50-річного тюремного ув’язнення.

 

Усі ці звинувачення, висунуті проти тайських журналістів, блогерів і звичайних громадян – вияв серйозних порушень свободи медіа та свободи слова.

 

Джо Гордона, американського громадянина, народженого в Таїланді, протримали під арештом майже 90 днів. 30 серпня його звинуватили в образі монарха за те, що він вихваляв на своєму блозі та переклав тайською мовою книгу про короля Бхумібола Адуладеха. Біографію «Король, який ніколи не усміхається», що належить перу Пола Гендлі, заборонено в Таїланді. Гордона арештували у травні, коли він перебував у місті на північному сході країни, де народився, і відтоді відмовлялися звільнити під заставу. Образа короля передбачає максимальний тюремний термін 15 років.

 

Тим часом журналістка Channel 7 Сомджит Навакруасунторн стала об’єктом кампанії залякування, яку веде рух «Червона сорочка». Її звинувачують у тому, що вона під час інтерв’ю непристойно зверталася до прем’єр-міністра. «Її коментарі порушували етичні норми поведінки журналістів», – стверджував ватажок цього угруповання, яке влаштувало 30 серпня демонстрацію поблизу телевізійної станції.

 

The Bangkok Post повідомила 26 серпня, що група журналістів надіслала відкритого листа прем’єр-міністру, привернувши її увагу до «кампанії ненависті» проти Сомджит. Натомість між членами угруповання «Червона сорочка» циркулюють електронні повідомлення з її прізвищем, знімком та інструкціями «запам’ятати її обличчя» та «потурбуватися про неї, коли вона трапить на очі».

 

І ще одне тривожне повідомлення… Заступник прем’єр-міністра, який очолює також службу тайської королівської поліції, оголосив, що має намір створити «військовий осередок» у боротьбі з сайтами, зміст яких ображає короля.

 

«Репортери без кордонів» засуджують також утримання під арештом колишнього редактора газети Voice of Thaksin Сомйота Пруексакасемсука. Йому, ймовірно, загрожує 30-річне тюремне ув’язнення за два висунуті проти нього звинувачення в образі монарха.

 

22-річного студента Норавасе Йоспіясатієна арештували 5 серпня за те, що він копіював статті з блога Fa Diew Kan, у якому порушуються соціальні та політичні проблеми, і вміщував їх на своєму персональному блозі. Щоб захистити «імідж» навчального закладу, заступник ректора університету подав проти нього позов за образу монарха.

 

У списку ворогів інтернету, оприлюдненому «Репортерами без кордонів» у березні цього року, Таїланд класифікується як «країна, що перебуває під наглядом».

 

 

Джерело RSF

Переклад Аркадія СИДОРУКА

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Political Prisoners in Thailand
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду