Євген Бистрицький: Якщо позитивна динаміка на «Інтері» припиниться, громадськістю це буде оцінено як утиск свободи слова
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Євген Бистрицький: Якщо позитивна динаміка на «Інтері» припиниться, громадськістю це буде оцінено як утиск свободи слова
Найрезонансніша подія медіапростору – зміна власника «Інтера» – у фахівців викликає занепокоєння щодо того, що це може призвести до зміни редакційної політики телеканалу у гірший бік.
Як відомо, 10 грудня був підписаний меморандум про співпрацю між Міжнародним фондом «Відродження» та Inter Media Group Limited, згідно з яким була створена громадська наглядова рада, яка має здійснювати нагляд за дотриманням журналістських стандартів і збалансованості у подачі інформації на основі моніторингів «Телекритики» та Академії Української преси.
«Нам важливо зафіксувати ситуацію з редакційною політикою та стандартами, яку ми маємо зараз, за результатами двох місяців роботи, – щоб простежити, чи вона буде змінюватися далі», – зазначила Вікторія Сюмар, член громадської наглядової ради, виконавчий директор Інституту масової інформації. Пані Сюмар зауважила, що одна з версій щодо причини продажу каналу – тиск з боку влади, зумовлений якраз редакційною політикою останніх місяців.
«Податкові перевірки досі тривають на каналі, у нас є документи, які підтверджують це – папери про перевірку були підписані 14-го грудня, коли Валерій Хорошковський подав у відставку. Наскільки мене повідомили юристи телеканалу, це позапланова перевірка – і це ще один аргумент за версію про тиск на канал», – сказала Вікторія Сюмар.
Зараз, як зазначили експерти, для «Інтера» важливо зберегти ті здобутки, які телеканал мав впродовж останніх півроку: покращення журналістських стандартів у новинах, збільшення критичності, покращення балансу, збереження прямоефірних дебатів. Про позитивну динаміку на телеканалі свідчать також моніторинги незалежних громадських організацій – Академії Української преси та «Телекритики».
Так, за результатами моніторингу новинних програм, який проводила АУП, 5 місяців тому на Інтері відбувся якісний стрибок у висвітленні політичних новин. На телеканалі була найбільша частка новин з двома та більше точками зору: по новинах за січень – 24% (найкращий показник серед загальнонаціональних каналів), по політичних новинах за цей же період – 34% (кращий показник лише у ТВі із 42%). Також «Інтер» є лідером за критерієм балансу точок зору, починаючи з третього тижня жовтня. Що найважливіше, за результатами грудня 2012 та січня 2013, канал продемонстрував найбільш збалансований (у порівнянні з іншими загальнонаціональними каналами) підхід з точки зору розподілу уваги до політиків та політичних сил та розподілу синхрону політиків.
«Фактично, ми бачимо якісний журналістський продукт, – зауважив президент АУПА Валерій Іванов. – Саме такі новини бачить аудиторія в тих країнах, які ми звикли називати цивілізованими».
Згідно з моніторингами «Телекритики», за останні два місяці відбулись позитивні зміни у редакційній політиці програми «Подробности». «Я б висловила стриманий оптимізм, характеризуючи редакційну політику телеканалу», – зауважила головний редактор сайту MediaSapiens (ГО «Телекритика») Діана Дуцик. За її словами, позитивні зміни відбулись у дотриманні стандарту балансу думок. «Також протягом двох місяців не спостерігається відверта тенденційність на користь влади, яка раніше простежувалась у новинах «Інтера», – наголосила вона. Водночас Дуцик підкреслила, що такий стандарт як відокремлення фактів від коментарів є незадовільним: журналісти роблять власні висновки та оцінки, не посилаючись при цьому на джерела фактичної інформації, часто апелюють до абстрактних джерел. Крім того, залишається проблема з достовірністю – у грудні майже в кожному з проаналізованих матеріалів (50 із 58) є недостовірні посилання («на думку політологів», «як кажуть експерти» тощо). Серед позитивних тенденцій у підсумкових тижневиках – поменшало малозмістовних «паркетних» матеріалів, що висвітлюють дії президента та прем’єр-міністра.
Як зауважив Євген Бистрицький, директор фонду «Відродження», Громадська рада планує зустрічатися з новим менеджментом каналу (він буде призначений 14-го лютого). «Важливо підкреслити, що ми не підписували угоду з власником телеканалу, ми підписували угоду з менеджментом компанії, - сказав пан Бистрицький. – Нам зараз як громадянам, звичайно, важливо, як змінюються пропорції медіа власності, але для реалізації меморандуму це не має особливого значення». Меморандум підписаний на термін 1 рік, кожна сторона може перервати його, попередивши іншу сторону за 30 днів.
Пан Бистрицький підкреслив, що якщо позитивна динаміка припиниться, це призведе до серйозних репутаційних ризиків та «громадськістю це буде оцінено як утиск свободи слова».
«Я хотів би поставити це у більш широкий міжнародний контекст, – додав пан Бистрицький. – Адже є вимоги до України щодо дотримання європейських стандартів, і головних європейських цінностей і якщо буде негативна динаміка, це буде впливати на відношення ЄС і міжнародної спільноти».