Про теракт треба повідомляти так, аби в аудиторії не виник неконтрольований страх – психолог
Про теракт треба повідомляти так, аби в аудиторії не виник неконтрольований страх – психолог
Про це психологиня написала на своїй сторінці в Facebook.
Нагадаємо, 25 жовтня ввечері біля будівлі телеканалу «Еспресо» стався вибух, у результаті якого загинуло двоє осіб, декілька людей, зокрема депутат Ігор Мосійчук, поранені. У СБУ заявили, що невідомі підірвали мопед поблизу місця пересування депутата. Кримінальне провадження порушене за ст. 258-3 Кримінального кодексу України («Терористичний акт»).
Любов Найдьонова попросила журналістів підготувати якісні повідомлення для новин, які б роз'яснили психологічні механізми тероризму та не збурювали в аудиторії страх.
«Покажіть, як реагували люди, не впадаючи в паніку, як зреагували служби, медики. – радить психологиня, – Забезпечте баланс повідомлень. Якщо буде дизбаланс, переважатиме "все пропало", "ніхто нічого не робить", то це сприятиме розкручуванню панічних настроїв, а не посиленню нашої психологічної пружності так необхідної для перемоги в цій гібридній війні. Сподіваюся, що медійники мають списки справді кваліфікованих психологів, які здатні дати глибокі коментарі і забезпечити регулювання панічних настроїв. Зараз саме час звернутися по такі фахові коментарі».
Пані Найдьонова також попросила колег-психологів підготувати короткі коментарі для ЗМІ щодо цього випадку.
«Хоча загалом люди розуміють, що воєнні дії у вигляді терористичних актів можуть розповсюдитися не тільки на прифронтові території, емоційні реакції можуть накручуватися як панічна масовидна поведінка, – вважає експертка. – Відчуття себе імовірною жертвою – це не об'єктивна, а суб'єктивна реакція. Страх, який підвищує контроль – позитивна історія. Страх страху – тільки знищує наш адаптаційний ресурс і погіршує ситуацію. Психологічна мішень будь якого тероризму – викликати неконтрольований страх, який руйнує психологічне благополуччя, довіру, продуктивність. Маємо це роз'яснювати в проактивному режимі. Бо психологічно не якісні повідомлення в медіа про теракт будуть катастрофічно викливати зростання віктимності і страху, навіть у тих, хто територіально далеко від місця подій».
Дізнатися більше про те, як коректно повідомляти про випадки насильства, катастрофи, терористичні акти й війни, можна зі статті MediaSapiens «Журналістика зцілення, або Про альтернативне висвітлення трагічних подій».