Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
2016: Рік змін для європейських медіа
Європейська обсерваторія журналістики (EJO) – це мережа 14 неприбуткових медіадослідницьких організацій в 11 країнах. Має на меті поширювати та публікувати результати досліджень в галузі журналістики та глобальної медіаіндустрії, а також сприяти професіоналізму та свободі преси. В Україні партнером EJO є Могилянська школа журналістики.
Медіа у Європі піддаються впливу драматичних технологічних та політичних змін ХХІ століття. Багато традиційних медіа перебувають у перехідному стані, борючись за виживання в умовах діджиталізації. Журналісти конкурують з різноманітними новими джерелами, у тому числі соціальними медіа. Суспільні мовники, яких інколи звинувачують у самовпевненості стосовно цифрових змін, практично завжди опиняються перед проблемою конкуренції з більшими та багатшими приватними медіакорпораціями.
Португальські газети закриваються через зниження попиту на друковану пресу, в той час як онлайн-джерела досі борються за те, щоб заробляти гроші. Суспільні мовники у Великій Британії, Латвії та Албанії зіштовхуються із урізанням бюджету, перевірками, викликами діджиталізації. Видавці борються із блокуванням реклами у Німеччині; якість журналістики знижується у Швейцарії; технологічні компанії стають більш професійними у сфері медіа, а приватність залишається проблемою усюди.
У Східній Європі зміна політичного ландшафту сильно впливає на медіа. У Польщі контроль нового уряду над пресою призвів до публічних демонстрацій; у Чехії приватні корпорації тепер володіють найбільшими медіагрупами, створюючи таким чином загрозу редакційній незалежності, яка також під тиском у постраждалій від війни Україні; проросійська пропаганда у публічній сфері Латвії не припиниться без політичної волі знайти більш креативні вирішення проблеми.
Та зміни інколи бувають позитивними. У Чехії медіавласники інвестують у нові галузі, як-от інтернет-телебачення чи аудіо-візуальну продукцію; аудиторії у Латвії починають через соціальні медіа притягувати журналістів до відповідальності, вимагаючи вищих стандартів; у Португалії запущені нові кабельні телеканали; швейцарські видавництва більш тісно співпрацюють, аби вижити; сайти мікроплатежів популярні у Німеччині; медіареформи в Україні можуть покращити прозорість медіавласності та викоренити радянські практики і…до кінця 2016 року наші смартфони можуть стати водонепроникними.
Албанія: Суспільний мовник домагається незалежності, журналісти переходять в онлайн
Впродовж останніх двох років албанські медіа переживають хвилю «цифрової міграції»: все більше відомих журналістів, аналітиків та коментаторів відкривають власні новинні веб-сайти чи блоги. Очікується, що цей тренд посилиться у цьому році, а аудиторія також перейде до онлайн-медіа.
Найновіші веб-портали та блоги, як lapsi.al, opinion.al,newsbomb.al вже отримують великий трафік. У цих онлайн-медіа журналісти та аналітики можуть вільно висловлювати свої думки, на відміну від традиційних медіа, де інтереси власників часто визначають редакційну політику та контент.
Єдиний албанський суспільний мовник RTSH 2016 року боротиметься із викликами. Попри свій статус суспільного, він далекий від чесного та збалансованого висвітлення. Його новини, за рідкісними винятками – під тиском з боку час від часу змінюваних урядів. Політичне втручання зробило неможливим обрання генерального директора організації на другий рік поспіль.
Очікується, що найближчими місяцями будуть порушені активні дебати стосовно законодавчих змін, які дозволять суспільному мовнику та його керівним органам стати більш незалежними від політичних інтересів та політичних розходжень із парламентом.
Рапо Згурі (Rrapo Zguri), редактор албанської EJO
Чеська Республіка: Більше купівель медіа та більше відео, щоби привабити молоду аудиторію
У 2016 очікується концентрація медіавласності, оскільки найбільші видавничі доми були куплені чеськими корпораціями.
Однак, передбачаються й інші зміни на чеському ринку медіа. Наприклад, один із цих нових інвесторів – Czech News Center (CNC) – можливо, стане власником Mladá Fronta, видавця економічної щоденної газети E15. Ми також можемо сподіватися постійного розвитку проектів відео-новин. Прикладом є DVTV від Economia Publishing House, що виграв престижний приз “Kristalova lupa”.
Найбільший чеський веб-браузер Seznam.cz планує інвестувати велику суму у власне інтернет-телебачення Stream.cz. Такий самий крок очікується з боку MAFRA Publishing із проектом Playtvak.cz. За словами Мартіна Ондрачека (Martin Ondráček), який відповідає за цифровий контент у MAFRA, важливо набагато більше фокусуватися на аудіовізуальному матеріалі, оскільки він приваблює молодші покоління.
Сандра Стефанікова (Sandra Štefaniková), редактор чеської EJO
Німеччина: Blendle змінює правила гри? Заборонені блокувальники реклами
У серпні 2014 року голландська платформа мікроплатежів Blendle поширила свою діяльність на Німеччину. У Голландії Blendle вже дуже успішна, а в Німеччині – зростає навіть сильніше: у перший місяць вона поширювалася у чотири рази швидше, ніж у своїй рідній країні, як зазначає її засновник Мертен Бланкескейн (Marten Blankesteijn).
На Blendle користувачі платять за статтю, яку прочитали. Онлайн-кіоск новин пропонує тексти понад сотні німецьких та англомовних газет і журналів, включно із флагманськими виданнями, на зразок Frankfurter Allgemeine Zeitung, Die Zeit, Süddeutsche Zeitung, Spiegel, Stern, The Wall Street Journal та The Economist. Доступна також певна кількість регіональних найменувань.
Успіх Blendle засвідчив, що німці, включно із молодим поколінням, бажають платити за журналістику високої якості. Понад дві третини користувачів сервісу – молодші 35 років.
Більше 100 німецьких медійних джерел останніми роками представили певну модифікацію платного доступу до інформації. Деякі з них були досить успішними. Хоча, їхні моделі онлайн-передплати досягають лише невеликої частини потенційної аудиторії. Особливо молоді читачі не хочуть присвячувати себе одному медіабрендові, а зорієнтовані на різноманітний журналістський контент. Blendle подолав прогалину у цій системі, зробивши можливим мікроплатіж за одну статтю.
В той час як нові форми фінансування забезпечують німецьким видавцям певний комфорт, існує й загроза, котру створюють для їхніх моделей монетизації блокувальники реклами. Чверть німців (25.3%) наразі користується програмами з фільтрування реклами. У жовтні минулого року Axel Springer, одне із найбільших видавництв крани, заблокувало читачів, які використовували таке програмне забезпечення на його таблоїдному веб-сайті Bild. Через кілька днів німецький видавничий дім Gruner + Jahr заборонив використання програмі із блокування реклами на своєму веб-сайті geo.de. Схоже, що інші німецькі видавці слідуватимуть цьому прикладу у 2016 році. Деякі вже заявили про такий намір, зокрема stern.de, інша платформа Gruner + Jahr. Spiegel Online також розмірковує про подібний крок.
Тіна Беттельс-Шваббауер (Tina Bettels-Schwabbauer), редактор німецької EJO
Італія: Більше цифрової безпеки, технологічні компанії у ролі видавців, сподівання на сильніший закон про свободу інформації та запровадження законодавчого захисту інформаторів
У 2016 році медіа слід буде виробити правила поведінки в інтернеті. Важливо, що медіа починають використовувати https, аби захистити приватність своїх читачів та свої дані від “надто допитливих” третіх сторін. Це також стало цікавою бізнес-ідеєю, котра з’явилася після анонсу Google про те, що сайти, які використовують цей стандарт шифрування, будуть краще індексуватися у результатах видачі пошуковика.
В той же час медіакомпанії повинні переглянути свій статус у дихотомії журналістика-технології. 2015 рік був роком, коли Силіконова долина стала видавцем і ми побачили запуск кількох пов’язаних із журналістикою інструментів компаніями Facebook, Google, Snapchat та Twitter. Боюся, що новинні компанії втратили надто багато контролю над журналістськими каналами поширення інформації. Я натрапляв навіть на надто некритичний ентузіазм стосовно цих ініціатив під позитивістською парасолькою “інновацій”. Якщо подивитися більш близько на Італію, то я сподіваюся, що 2016 рік, зрештою, стане роком, коли ми побачимо впровадження достойного акту про свободу інформації та прийняття законів на захист інформаторів.
Філіп Ді Сальво (Philip Di Salvo), редактор італійської EJO
Латвія: Нові телеканали, проросійська пропаганда
2016 покаже чи (і до якої міри) Media 360 (дочірня компанія найбільшої латвійської телекомунікаційної корпорації Lattelecom, що володіє телеканалами 360TV та STV Pirmā!) може змінити латвійський телевізійний ринок. Lattelecom – перша телекомунікаційна компанія, що розпочала виробництво телевізійного контенту у Латвії.
На телевізійному ринку ми також побачимо, чи національний суспільний мовник Latvijas Televīzija зможе залишитися на тому рівні якості та громадського визнання, якого він досяг минулого року. Вперше з 2012-го Latvijas Televīzija, як і Latvijas Radio, зіштовхнуться із урізанням бюджету.
Ми можемо також передбачити, що 2016 року триватиме дискусія про силу та незалежність латвійського інформаційного простору, а також постійні російські спроби боротися за серця та думки людей. Дискусія про російські медіа та вплив проросійської пропаганди на латвійське суспільство, очевидно, продовжиться і 2016 року. Можливо, цього року буде політична воля запровадити нові ідеї, що висуваються й обговорюються з метою змінити ситуацію.
2016, сподіваємося, стане роком, коли користувачі медіа у Латвії приділятимуть більше уваги якості медійного контенту та медіа-етиці. Минулого року користувачі завантажували зображення у соціальних мережах, підкреслюючи помилки медіа та приклади поганого використання фотошопу.
Читачі також перевіряли, як журналісти та редактори справляються зі своєю роллю гейт-кіперів. Це дає надію, що латвійські аудиторії переймаються тим, який контент отримують – журналістам слід пам’ятати про це.
Ліга Озоліна (Liga Ozolina), редакторка латвійської EJO
Польща: Спроби уряду контролювати медіа, публічні демонстрації та міжнародна критика
Новий польський консервативний уряд, що прийшов до влади після виборів у жовтні 2015 року, анонсував контроверсійні реформи медійного законодавства. Нові закони дадуть уряду змогу призначати керівників суспільного телебачення та радіо.
Міністр фінансів матиме право наймати та звільняти очільників громадських телеканалів – зараз таке повноваження має наглядова рада медіа.
Консервативна партія «Право та справедливість» (ПіС) наполягає, що такий крок необхідний, аби гарантувати, що польські суспільні медіа залишаться “неупередженими та об’єктивними”. ПіС каже, що цей крок необхідний, оскільки медіависвітлення їхньої виборчої кампанії було негативним (і упередженим, на думку партії).
Нова інституція, Національна медійна рада, буде створена з метою контролю Польських громадських медіа – TVP (Польське телебачення) та PR (Польське радіо).
Медіа аналітики прогнозують, що цього року ПіС прагнутиме отримати контроль на польськими приватними медіа, хоча на практиці складно уявити, як це можна зробити. Та офіційні урядові особи дають зрозуміти, що медіа повинні стати більш польськими і менш міжнародними.
2016 року також будуть запроваджені нові ліцензійні збори. Хоча поки що не підтверджено, як саме вони сплачуватимуться, дискусії щодо цього тривають.
Можна припустити, що нова правляча партія вдасться до інтернет-цензури. Такі чутки, як і інші урядові кроки, були сприйняті як загрози свободі польської преси, спричинили масові демонстрації та викликали міжнародну критику. 2016, очевидно, буде під впливом цієї історії.
Адам Шинол (Adam Syznol), редактор польської EJO
Португалія: Похмурі перспективи для журналістів. Однак, кабельне телебачення процвітає
У Португалії 2016 рік розпочався із невтішних перспектив для журналістської професії та різноманіття на медіа на ринку. Рік стартував із масових скорочень штату у кількох газетах та з відчуттям, що багато друкованих видань може закритися упродовж року.
Стосовно різних бізнес-стратегій у медіа, ми спостерігаємо консолідаційні процеси, коли видання закриваються, щоби раціоналізувати пропозицію відповідно до нинішнього попиту на друковані новини.
Телевізійні канали, тимчасом, рухаються у напрямку нового кабельного буму. Впродовж наступних 12 місяців будуть запущені нові канали. Це стало можливим після кількох раундів переговорів із власниками телекомунікаційних компаній щодо відновлення кабельної дистрибуції на наступні кілька років. Це дало нові грошові потоки для португальських телевізійних брендів TVI, SIC і CMTV та RTP.
Новинна агенція LUSA повністю оновить свою онлайн-присутність, інновації на нових сервісах та монетизаційні стратегії.
Цього року також з’являться нові онлайн-медіаплатформи, що збалансують консервативний онлайн новинний проект Observador.
На жаль, досі під питанням, чи можливою є стабільна монетизаційна стратегія, яка б дозволила онлайн-версіям видань звільнитися від боргів, накопичених їхніми колегами із друкованих .
Густаво Кардосо (Gustavo Cardoso), директор португальської EJO
Швейцарія: Зниження якості журналістики та більше видавничих об’єднань?
У цьогорічному звіті «Якість швейцарських медіа» (Qualität der Medien Schweiz), Науково-дослідний інститут громадської думки та суспільства (Forschungsinstitut Öffentlichkeit und Gesellschaft) усьоме поспіль спостерігатиме зниження якості журналістики у Швейцарії.
Більше швейцарських видавців приєднаються до нового об’єднання суспільних мовників SRG, Ringier та Swisscom, щоби продавати рекламу спільно.
Інші мої прогнози можуть більшою мірою бути міркуванням про бажане. Нові форми громадсько-приватного партнерства у журналістиці розвиватимуться повільно, але це неминуче. Оскільки швейцарський ринок надто малий, NZZ Group (Neue Zürcher Zeitung) може вдатися до тіснішої міжнародної кооперації з провідними ліберально-консервативними медіа на кшталт Frankfurter Allgemeine Zeitung (Німеччина) та Die Presse (Австрія).
Доктор Штефан Русс-Моль (Dr Stephan Russ Mohl), директор мережі EJO
Україна: Болісний та напружений рік попереду у журналістів в умовах політичного хаосу та змін у медіа
2015 року в Україні відбулося прийняття кількох важливих законів у сфері медіа, в тому числі – про суспільне мовлення, про прозорість медіавласності та про реформування державних та комунальних медіа (що були пережитком радянських часів).
У найближчі місяці очікується прогрес стосовно імплементації прийнятих законів та здійснення медіареформ щодо збільшення прозорості та незалежності медіа. Зокрема, експерти сподіваються, що завершиться розпочатий торік процес повного переходу від колишнього державного телебачення та радіомовлення до суспільного.
Перетворення державних та комунальних медіа на приватні джерела, передбачений в одному із прийнятих законів, як очікується, буде болючим та проблематичним для багатьох журналістів та ЗМІ.
Редакційна незалежність від власників залишається нагальною проблемою українських провідних ЗМІ і, очевидно, визначатиме зміни у медіа і цього року. Бурхливе політичне середовище, загрози ескалації конфлікту на Сході України та складна економічна ситуація, як очікується, ускладнюватимуть умови для професійної діяльності журналістів.
Доктор Дарія Орлова (Dr Dariya Orlova), редакторка української EJO
Велика Британія: Скорочення у BBC, оновлення Хартії громадського мовника та водонепроникні смартфони?
BBC, очевидно, домінуватиме у британських новинних заголовках 2016 року. До кінця року завершиться дія Хартії громадського мовника Уряд повинен навесні опублікувати “Білу книгу”, як частину консультаційного процесу стосовно проектів нової Хартії (Charter and Agreement).
Можливо, передбачаючи погляди уряду стосовно BBC, директор корпорації з новин Джеймс Гардінг заявив цього тижня, що 2016 буде “визначальним роком” для BBC News, оскільки передбачаються значні урізання витрат та перевірки.
Майбутні зміни включають перехід BBC3 лише в онлайн у лютому та обговорення стосовно того, чи закриється безперервний News Channel.
Як пишуть ЗМІ, уряд обдумує приватизацію Channel 4 (мовника, що перебуває у державній власності та фінансується комерційним шляхом) і сподівається отримати £1 мільярд від цієї угоди.
Медіа-експерти також передбачають зростання робо-журналістики у 2016-му, адже штучний інтелект відіграє все більшу роль у редакціях. Битва між видавцями та блокувальниками реклами продовжиться, і віртувальна реальність (VR) може посилити свій вплив у 2016 році. Понад 2,5 млн шоломів віртуальної реальності, за прогнозами, буде продано впродовж наступних 12 місяців. Очікуйте гнучких та (можливо, це найкраща з усіх новин) водостійких смартфонів.
Керолайн Ліс (Caroline Lees), редактор англійської EJO
Переклад з англійської мови статті 2016: A Year Of Change For Europe’s Media, Європейська обсерваторія журналістики