Поет Андрій Бондар: Залишається один шлях - позов на адміністрацію Facebook
Поет Андрій Бондар: Залишається один шлях - позов на адміністрацію Facebook
Андрій Бондар в авторській колонці на Deutsche Welle пише про «паралельну журналістику» і «експертне середовище» некомпетентних людей, що сформувалося у Facebook за рахунок відсутності розвинених і незаангажованих ЗМІ в країні.
«Ти пишеш статус, вільно викладаючи думки. В тебе є дрібка аналітичних здібностей, візій, стратегічного мислення і три тисячі друзів та читачів - і завтра тебе можуть процитувати на espresso.tv або передрукувати в новинному сайті», - говорить поет.
Він зауважує, що Facebook-журналістика по-справжньому завирувала в період Майдану: «Все розпочалося з вікопомного статусу Мустафи Найєма», потім, вже за час революції та війни на сході сформувалися бренди українського сегменту сайту соцмережі – такі «лідери думок», як Карл Волох, Сергій Іванов, Євген Ґєндін, Олександр Ройтбурд та інші. Вони, наголошує публіцист, створюють смислове поле, що має вплив на реальність, і цей вплив з часом тільки зростає.
Андрій Бондар говорить про Facebook також як про горизонти можливостей, що є особливо розкішним за умов гібридної війни Кремля проти України: «Кілька кліків - і ти маєш повний доступ до альтернативної точки зору, яка у 99 відсотках підважує всі можливі темники кремлівської пропаганди».
Однак, пише поет, такий статус-кво не міг проіснувати довго, і з кінця лютого почалася масована війна російських ботів проти українських і опозиційних російських користувачів Facebook. Більша частина блокувань за минулий місяць виявилася звичайним інтернет-кілерством, а українці фактично зіткнулися із запереченням права на висловлювання.
Апогеєм цього Андрій Бондар називає звернення президента Петра Порошенка до Марка Цукерберга, а про прес-конференцію засновника говорить як про цинічну: «українцям прямим текстом було сказано стулити пельку і терпіти».
Нині навіть за вжите в самоіронічному сенсі слово «хохол» може прийти повідомлення про бан, «де тобі інкримінується або «графічне насильство», або «образа», або «мова ненависті», а найчастіше - просто «порушення правил», і це в той час, коли справжні заклики до насильства, знищення українців і відверта українофобія Facebook не хвилює.
Публіцист обурюється: «Хрестоматійний приклад подвійних стандартів - незнищенна група «Death to Israel», у якій пропагується ідея знищення держави Ізраїль з відео і картинками - ось уже кілька місяців принципово не порушує жодних правил Facebook».
Він наголошує, що не можна вести бізнес із Росією і водночас не вести його з Кремлем. І бачить єдиний спосіб, що здатен змусити Марка Цукерберга змінити правила гри – подати позов:
«Якщо це і є отой прекрасний новий світ, де не враховується ні контекст, ні культурні тонкощі, ні поточна геополітична ситуація, то залишається один шлях - позов на адміністрацію Facebook у найсправедливіший у світі суд. Американський».