Експерти заперечують версію, що Нємцова вбили за коментарі з приводу Charlie Hebdo

Експерти заперечують версію, що Нємцова вбили за коментарі з приводу Charlie Hebdo

16:09,
11 Березня 2015
2233

Експерти заперечують версію, що Нємцова вбили за коментарі з приводу Charlie Hebdo

16:09,
11 Березня 2015
2233
Експерти заперечують версію, що Нємцова вбили за коментарі з приводу Charlie Hebdo
Експерти заперечують версію, що Нємцова вбили за коментарі з приводу Charlie Hebdo
Автори:
Сайт «Кавказский узел» на основі ексклюзивних інтерв’ю експертів спростовує заяву прокремлівського диктатора Чечні, що Заура Дадаєва, який зізнався в убивстві Бориса Нємцова, спонукав до цього особистий релігійний мотив.

«Кавказский Узел» нагадує: за твердженням Рамзана Кадирова, Заур Дадаєв – «глибоко віруюча людина» і як мусульманин був вражений позицією французького сатиричного часопису Charlie Hebdo та коментарями на підтримку його карикатур.

Раніше, нагадує сайт, представник правоохоронних органів РФ заявив, що у цій справі у якості версії розглядається «ісламсько-екстремістський слід». На думку слідства, причиною убивства могла стати помста Нємцову за його позицію щодо французького тижневика, який  висміював пророка Мухаммеда.

Член наукової ради Московського центру Карнегі Олексій Малашенко вважає: за такою схемою виникає припущення, що наказ убити опозиційного політика ніхто йому не давав.

«Це, безумовно, самодіяльність, -  саркастично завважує експерт.  – Однак вона така ж самісінька, як і під час убивства 1994 року кореспондента “Московского комомольца” Дмитра Холодова».

Журналіст-розслідувач критикував керівництво Міністерства оборони РФ. Фігурантами у справі були високі військові чини, яких виправдали.

У випадку з Холодовим захищалося відомство, яке помстилося за завдану йому «образу».

У січні ц.р. у Чечні за підтримки влади відбулася масова демонстрація проти публікації у Charlie Hebdo карикатур на пророка Мухаммеда, в якій за офіційними даними, брали участь понад мільйон  осіб.

«Ця акція, продемонструвала настрій, за яким могли настати дії», - вважає Малашенко.

Припустимо, розмірковує він, що  убивство скоїла група фанатиків. Та коли стріляють у спину людині уночі, це більше схоже на хуліганство, а не на помсту за пророка Інакше убивці вийшли б віч-на-віч і вигукнули «Аллах Акбар!».

«Те, що говорить Кадиров, - робить висновок експерт, - суперечить усьому, що ми знаємо про його підлеглих».

Голова Ісламського комітету Росії, політолог Гейдар Джемаль виключає ймовірність того, що у заступника командира спецбатальйону «Північ»  Заура Дадаєва «виникло бажання» з власних переконань помститися Нємцову за його висловлювання".

Цей батальйон був створений у Чечні  2006 року під патронатом Кадирова і  структурно увійшов до складу  бригади оперативного призначення внутрішніх військ МВС РФ.

«Усім зрозуміло, - пояснює Джемаль, - що йдеться про силовиків, які мають серйозний статус, чиї родичі  користуються впливом і високо піднялися владними щаблями. А там діє жорстка дисципліна».

Позицію Кадирова стосовно того, що убивство Нємцова могло бути скоєно «з особистих мотивів», розкритикував і голова ради правозахисного центру «Меморіал»Олександр  Черкасов.

«У силових структурах, підконтрольних.  Кадирову панує жорстка дисципліна, їхні співробітники добре вишколені, їхні вчинки  умотивовані й лояльні, - відзначає експерт. – Тож мені важко уявити собі, щоб у такій ситуації вони могли діяти з особистих мотивів. Слова Кадирова суперечать усьому, що нам відомо про його підлеглих».

М'яко кажучи, відзначив Черкасов, дивує  й мотивація, чому за ставлення  до  Charlie Hebdo убили саме Нємцова. Якщо придивитися, хто висловлювався з приводу ситуації, то відзначився не він. Усе це було б схоже на театр абсурду, якби в її сюжеті не було реального вбивства.

Після теракту в офісі редакції Charlie Hebdo Борис Нємцов залишив декілька записів у Facebook, а також у своєму блозі на сайті «Эхо Москвы». «Кавказский узел» наводить його висловлювання з другого джерела: «Нині ми - свідки середньовічної ісламської інквізиції. Минуть сторіччя, іслам подорослішає, а тероризм відійде у минуле. Однак сидіти й нічого не робити теж не варто».

Убивство опозиційного політика Бориса Нємцова «лягло у канву антизахідних та антиліберальних настроїв у суспільстві», вважає Олексій Малашенко. Однак вважає, що керівництву Чечніце невигідно.

«Як не ставитися до нього [Кадирова], за усієї своєї ексцентричності, він - політик федерального масштабу й чудово розуміє, яку роль відіграє, які у нього стосунки з владою у Москві. Інакше він підставляється двічі - себе самого і федеральну владу», - вважає представник Московського центру Карнегі.

Олександр Черкасов дотримується думки, що особистий релігійний мотив убивства Нємцова, Кадиров озвучив, не оцінивши її наслідків для репутації мусульман. 

Слабкою вважає версію про убивство Нємцова «на знак помсти за пророка» Гейдар Джемаль. При цьому він посилається на  висловлювання  політика, які уважно вивчав сам.

«Вони не  містять критики ісламу або пророка  Мухаммеда, - пояснює він. -  Є деякі загальні судження, що вбивати  - недобре, й щодо ісламської інквізиції.  Однак  Нємцов - не ісламофоб».

Експерт нагадує,  що  під час першої чеченської війни той зібрав  у Нижньому Новгороді мільйон підписів проти війни у Чечні. Він оцінює це як «важливу складову правозахисної боротьби за порятунок Північного Кавказу».

У січні у повідомленнях у Facebook Борис Нємцов висловив свою позицію не тільки проти розстрілу співробітників Charlie Hebdo, а й виступив на підтримку екс-голови «ЮКОС» Михайла Ходорковського та головного редактора радіостанції «Эхо Москвы» Олексія Венедиктова. Це сталося після того, як Рамзан Кадиров назвав Ходорковського своїм особистим ворогом, а також озвучив погрози на адресу Венедиктова.

У січні 2011 року він заявляв  на НТВ, що «необхідно» кинути до в'язниці опозиціонерів Бориса Нємцова та Михайла Касьянова, аби не повторювалися заворушення, подібні виступам на Манежній площі у Москві.

«Затримання бойовиків батальйону "Північ" – це удар і по Кадирову, і по Путіну», - вважає Гейдар Джемаль.

Та, незапежно від того, чи кинуть їх  за ґрати, на суспільну  думку серйозний вплив справить інше – арешт заступника командира батальйону «Північ» Заура Дадаева, вважає він. Фігуранта справи посадять, але при цьому твердитимуть, що він діяв за власною спонукою з пересердя на Charlie Hebdo. Однак у це ніхто ніколи не повірить. Це сприйматиметься так, що система вивела його з-під удару»,.

На думку Черкасова, убивство Нємцова є великою проблемою для російської влади як усередині країни, так і за її межами. «Коли ж виявиться, що до цього причетні підлеглі Кадирова, то це вочевидь і  проблема очільника Чечні», - вважає експерт.

Та  якщо фігурантів справи  засудять, Кадиров у будь-якому разі  виплутається з ситуації. Він може повністю  змінити свою позицію, прогнозує подальший розвиток подій Олексій Малашенко.  Скажімо, заявить: ось до чого довели мусульман, штовхнувши їх на злочин. А може заявити: «У нас теж є відморозки, які люблять пророка, однак люблять його не так як слід».

«Убивство Нємцова у ситуації, коли підлеглий його ставленика Кадирова звинувачений у вбивстві, - дуже серйозна  проблема для репутації президента Росії", - наголошує Черкасов.

«В останнє десятиріччя  не раз траплялося, що центральна влада зіштовхувалася з дилемою – розслідувати убивства й псувати стосунки з Кадировим  чи визнати, що він як гарант стабільності у Чечні для неї важливіший, - заявляє він. - Однак по суті йому завжди надавали додаткові повноваження».

І все ж у справі про убивство Бориса Нємцова фігуранти з батальйону «Північ» загнали Кадирова у вразливу ситуацію. Тож йому доводиться їх виправдовувати, відзначає Олексій Малашенко.

У соціальній мережі Instagramвін  висунув вимогу пояснити причину звільнення Заура Дадаєва, а також іншого  фігуранта скандалу Біслана Шаванова, який десять років служив у тому ж батальйоні «Північ» і підірвав себе  на гранаті у Грозному.

Їхнє звільнення - це радше ознака неочікуваної ситуації – того, що Рамзан Кадиров не все контролює. Нещодвно було вчинено теракт у Грозному, відбулися й інші інциденти. З’ясувалося, що очільник Чечні вже не тримає  під контролем опозицію. Більш того – підозри викликають вже й свої.

Натомість Гейдар Джемаль розцінює  звільнення Дадаєва і Шаванова з  батальону «Північ» як «заздалегідь продуманий» прийом чеченського диктатора,  що має на меті «локалізувати слідчі дії на рівні арештованих». Це відразу відсікає усі запитання щодо того, хто замовник убивства. Лишається мотивація – особисте обурення антиісламськими  висловлюваннями Нємцова, вважає експерт.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
news.cc.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду