Консультативна програмна рада німецького ARD (найбільшого у ФРН телерадіоконсорціуму суспільних мовників, що складається з 9 каналів) висунула претензії одному зі своїх каналів — Westdeutscher Rundfunk (WDR) — за нібито «антиросійські тенденції». Бенджамін Біддер, кореспондент Der Spiegel, у статті в онлайн-версії видання розкритикував позицію Ради. MediaSapiens раніше публікував переклад цієї статті. Ця тема набула широкого розголосу, і Бенджамін Біддер відгукнувся на неї ще однією статтею — «Матеріали про Україну: інтернет-активісти звинувачують ARD та ZDF в антиросійській пропаганді». MediaSapiens публікує її скорочений переклад.
Суперечка щодо репортажів з України громадського мовника триває. В інтернеті активісти пишуть про «фальшиві» матеріали ARD і ZDF. Телеканал Westdeutsche Rundfunk (WDR) роздратований тим, що критика набула публічного характеру. Консультативна програмна рада звинуватила цього мовника ARD в «антиросійських тенденціях».
«Ми завжди повідомляємо про те, що відбувається, тримаючись на “професійній відстані” — це стосується і проукраїнських сил», — сказав Spiegel Online директор телевізійних програм WDR Йорг Шененборн (Jörg Schönenborn). Він «пишається роботою своїх кореспондентів».
WDR називає однією з причин свого обурення те, що консультативна рада виносила судження на основі близько 40 матеріалів. Натомість лише московська студія ARD надіслала понад 800 матеріалів про українську кризу.
Консультативна рада наголошує, що її члени не проштовхували протоколу. Цього погляду дотримується її голова Пауль Зібертц. Однак чимало німців поділяло критику на адресу ради. Це демонструють численні зауваження на форумі Spiegel Online. Сам Зібертц висловлював думку, що ці коментарі «гідні уваги».
Критики в Раді отримують прикриття від активістів, які називають себе «постійною громадською конференцією». В інтернеті вони збирають так звані фальшиві матеріали, надають докази та формулюють скарги щодо програм мовника.
«Вади української влади повністю замовчуються», — стверджує одна з активісток Марен Мюллер (Maren Müller). Водночас президента Росії Володимира Путіна, за її словами, зображують як жахливу особу.
У січні цього року Марен Мюллер написала петицію «Геть Маркуса Ланца з моєї абонентної платні за мовлення!» У петиції йдеться, що цей ZDF-ешник (модератор і продюсер німецького телебачення) особливо жорстко поводився з лівими, хоча сам раніше належав до них. Під петицією Марен Мюллер було зібрано понад 200 тис. підписів.
«Сумнівне перекручення фактів»
Саме тоді й виникла ідея «громадської конференції», каже Мюллер. Об’єднання публікує на своєму сайті, окрім іншого, повідомлення, які спільно поширювали ARD і ZDF. У травні у м. Красноармійську на сході України, де виборці виявили бажання взяти участь в оголошеному сепаратистами референдумі, пролунали смертельні постріли. Обидва мовники повідомили, що в мирних жителів стріляли повстанці. Насправді виборчу дільницю штурмувала й відкривала вогонь по прихильниках сепаратистів Національна гвардія України. Однак, як стверджує Марен Мюллер, обидва мовники брехали всупереч здоровому глузду. Вона вважає, що розпізнала в цьому методі «сумнівне журналістське перекручування фактів». Мовники повідомляють про «прикрі помилки», а між тим вони мали би дати відсторонену оцінку.
Активісти скаржилися також на матеріал у програмі Heute-Journal на ZDF. У ній показували українських бійців — добровольців батальйону «Азов», серед яких можна було впізнати правих екстремістів. Їхній символ — Wolfsangel — вовк у подобі янгола, дуже популярний серед німецьких неонацистів. Коли це викликало критику, ZDF вилучив матеріал з інтернет-версії Heute-Journal, не пояснивши причини.
Тепер ARD завдають клопоту інші речі. Йдеться про матеріал у журналі Weltspiegel («Дзеркало світу»). В ньому розповідається про українську військову частину, яка потрапила в оточення. Її супроводжувала команда WDR. Репортери — місцеві українські журналісти — приєдналися наприкінці серпня до конвою, що мав вивести з котла поранених, однак його перемололи «дружнім вогнем», саме так подав події Weltspiegel.
Де ж золота середина?
На громадській конференції Мюллер розкритикувала створений на основі цих подій фільм «Втеча з Іловайська» (Flucht aus Ilowaisk). В іншому сюжеті ARD розповідав про український військовий конвой, який намагався прорватися силою.
Схоже, між двома цими тлумаченнями однієї події — величезна відстань. Матеріал ARD наводить на думку про те, що сепаратисти вчинили різанину поранених, а отже й військовий злочин. Критики, проте, вважають, що українські вояки хотіли обдурити повстанців і вивести з котла не тільки поранених, а й військовий контингент.
Правда, мабуть, все ж таки десь посередині. ARD жалкує з приводу того, що виникло враження, ніби йшлося тільки про транспортування поранених. Насправді ж у матеріалі говорилося й про присутність танків, що «можна було сформулювати чіткіше». За даними кореспондентів з Іловайська, було домовлено про виведення всіх солдатів. Створення такого «коридору» вимагав від сепаратистів у ніч перед подіями президент Росії — Путін вів мову не тільки про поранених.
Марен Мюллер шокована тональністю матеріалу ARD, мовляв, канал не пояснив, що репортери були «прикомандировані» до військової частини. За її словами, український персонал WDR налаштований «суто патріотично й упереджено». На знімках видно, що з вікна джипу команд ARD цілився вояка з кулеметом.
WDR заперечує: його медійна команда супроводжувала війська, однак не була до них «прикомандирована». До Іловайська репортери дісталися автобусом, а фотографію вояка зі зброєю в джипі було зроблено раніше, ніж вони скористалися автомобілем, щоби врятуватися.
Однак Марен Мюллер чомусь спадає на думку чимало прикладів української дезінформації чи пропаганди, перехоплених німецькими медіа. Я розумію, що в журналістів сьогодні набагато більше роботи, ніж учора, каже вона. Їм бракує часу для ретельного дослідження. Але їй впадає в око, що недопрацювання постійно обертаються звинуваченнями проти Росії.
«Ми зобов’язані дотримуватися певних цінностей, бути прихильними до миру, європейської інтеграції та верховенства права, — каже директор телевізійних програм WDR Шененборн. — Це для нас орієнтир в оцінці поведінки Москви». Він має на увазі, що Росія поводиться агресивно, Путін не підлягає демократичному контролю й тому на нього слід дивитися критичніше, ніж на західні уряди.
Це — суть докорів як від консультативної ради з програми, так і від багатьох глядачів. Незалежно від окремих випадків, вони відчувають, що Росія загалом ступила на хибний шлях.
Інші спостерігачі доходять інших висновків. Так, берлінська журналістка Джемма Перцген (Gemma Pörzgen) проаналізувала для фахового часопису Osteuropa, як представлена Україна. Вона виявила брак компетентності з проблем Східної Європи передусім у друкованих та електронних медіа. Однак ARD і ZDF, на її думку, «загалом і в цілому компетентність зберегли».
Автор: Бенджамін Біддер (Benjamin Bidder) — московський кореспондент тижневика Spiegel. Автор низки матеріалів про Україну та українсько-російські відносини. Широкий резонанс викликали його інтерв'ю з депутаткою Партії регіонів Оленою Бондаренко та відповідь на її звинувачення на свою адресу.
Джерело: Spiegel online
Переклад: Аркадій Сидорук