Німецький мовник ARD: між Росією та Україною

Німецький мовник ARD: між Росією та Україною

00:00,
30 Вересня 2014
1538

Німецький мовник ARD: між Росією та Україною

00:00,
30 Вересня 2014
1538
Німецький мовник ARD: між Росією та Україною
Німецький мовник ARD: між Росією та Україною
Консультативна рада з програм ARD нав’язує в німецькому ефірі українофобський, пропутінський, антизахідний курс?

Бенджамін Біддер, кореспондент упливового німецького видання Der Spiegel у статті в онлайн-версії видання розкритикував позицію консультативної програмної ради німецького суспільно-правового телеканалу ARD, який має також регіональних мовників. Рада висловила претензії щодо окремих програм каналу за нібито «антиросійські тенденції». Ми публікуємо переклад цього матеріалу з незначними скороченнями. Але також маємо зазначити, що аналіз ефіру ток-шоу на провідних німецьких телеканалах (у тому числі й на ARD), який зробив німецький дослідник, науковий співробітник вищої школи досліджень Східної та Південно-Східної Європи при Мюнхенському університеті Людвіга-Максиміліана Фабіан Буркхардт, продемонстрував протилежне  його дослідження зафіксувало очевидний перекіс у бік присутності російських або проросійських експертів на таких шоу.

Члени консультативної ради з програм телеканалу ARD [найбільшого у ФРН телерадіоконсорціуму суспільних мовників, що складається з 9 каналів. — MS], різко розкритикували одного зі своїх мовників за нібито «антиросійські тенденції». Натомість канал WDR [Westdeutscher Rundfunk — суспільний мовник землі Північний Рейн-Вестфалія з адміністративним центром у Кельні. — MS] чинить спротив, апелюючи до принципу дотримання журналістської честі.

На ARD точиться запекла суперечка про кризу в Україні. В документі, який став набутком громадськості, так званий дорадчий комітет ARD з програм докоряє своєму мовнику «антиросійськими тенденціями». Події, стверджується в ньому, не охоплюються всебічно, бракує висвітлення їхньої закулісної сторони та критики політики НАТО і Євросоюзу.

Віце-голова Лівої партії Сара Ваґенкнехт (Sara Wagenknecht) вела мову про «вбивчу доповідь». У ній стверджується, що ARD стає «поступливим приспішником політичних інтересів», які представляють «федеративний уряд чи навіть адміністрація США», заявила вона газеті Handelsblatt.

Минулого тижня консультативна рада критикувала висвітлення подій щодо України публічно. На порталі Heise Online було опубліковано «коротке резюме протоколу 582». У ньому йдеться про тенденційність повідомлень про Росію та російську позицію. Серед досліджених — десять передач про кризу в Україні, ток-шоу та близько 30 інших матеріалів, зокрема з програми Weltspiegel («Дзеркало світу»).

Рада висунула десять претензій. Зокрема, йшлося про відсутність повідомлень щодо відповідальності ЄС і НАТО за виникнення кризи; нехтування впливом націоналістів на революцію на Майдані; відсутністю бажаного «критичного аналізу ролі Юлії Тимошенко та Віталія Кличка». А також про те, що провина за ескалацію насильства в односторонньому порядку покладалася на Росію та поваленого президента Віктора Януковича.

Програмна рада закликала політичних редакторів ARD до «ґрунтовніших розслідувань». Дев’ятьох її членів делегують мовні компанії земель. Осуд програми ARD — це відповідь на «жорстку критику з боку громадськості», говорилося на одному з червневих засідань.

Однак як форма і різкість критики, так і манера, в якій це було публічно зроблено, не мають прецедентів в історії цього мовника. Публічно було представлено тільки вирване з контексту «резюме» лише на 4 сторінках. Натомість офіційний протокол засідання «Дискусія про висвітлення кризи в Україні» мав обсяг 23 сторінки і містив зваженіші формулювання.

Голова консультативної ради адвокат Пауль Зібертц (Paul Siebertz), делегований Bayerischer Rundfunk, вважав за потрібне згадати, що Рада «постійно працює з великою обережністю».

Сумніви стосовно цього має тепер не тільки WDR. Так, написаний у червні протокол містив критику удаваної відсутності «доказів проникнення у Крим російських солдатів». Натомість президент Володимир Путін підтвердив розгортання там військовослужбовців РФ ще у квітні.

Чимало закидів у «резюме» не підтверджують матеріали архіву ARD.

WDR поки що не висловила своєї офіційної позиції. З Кельна доходять, однак, відомості про те, що його директор Том Буров (Tom Buhrow) демонстративно підтримує своїх репортерів. «Наші колеги роблять велику роботу», — пише він у мережі мовника. Закиди щодо нечистих та однобічних репортажів не відповідають цьому. «Вони дотримуються журналістської честі», — йдеться далі.

Більшість колег Бурова з інших каналів дивляться на те, що відбувається, подібним чином. Редакційне обурення в ARD спрямоване нині проти консультативної ради. Її члени вдалися до публічної критики, однак не дали редакторам можливості висловитися щодо висунутих проти них звинувачень.

Автор: Бенджамін Біддер (Benjamin Bidder) — московський кореспондент тижневика Spiegel. Автор низки матеріалів про Україну та українсько-російські відносини. Широкий резонанс викликали його інтерв'ю з депутаткою Партії регіонів Оленою Бондаренко та відповідь на її звинувачення на свою адресу.

Джерело: Spiegel online

Переклад: Аркадій Сидорук

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: fubis.org
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2022 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду