Адвокат програми «Схеми» оскаржить закриття кримінального провадження про перешкоджання журналістам

Адвокат програми «Схеми» оскаржить закриття кримінального провадження про перешкоджання журналістам

13:42,
7 Січня 2016
1993

Адвокат програми «Схеми» оскаржить закриття кримінального провадження про перешкоджання журналістам

13:42,
7 Січня 2016
1993
Адвокат програми «Схеми» оскаржить закриття кримінального провадження про перешкоджання журналістам
Адвокат програми «Схеми» оскаржить закриття кримінального провадження про перешкоджання журналістам
Автори:
Адвокат програми «Схеми», спільного проекту «Радіо Свобода» та каналу «UA:Перший», оскаржить постанову про закриття кримінального провадження у справі про перешкоджання журналістам «Схем».

Про це повідомляє «Радіо Свобода».

За даними адвокатів програми «Схеми», 31 грудня Військова прокуратура закрила кримінальне провадження за статтею 171 про перешкоджання законній журналістській діяльності, відкрите після нападу співробітників Служби безпеки України на знімальну групу програми «Схеми» 2 жовтня.

Підставою для закриття справи, відповідно до постанови Військової прокуратури, стала «відсутність у діянні військовослужбовців Служби безпеки України … складу будь-якого кримінального порушення».

«Військовослужбовці Служби безпеки України...не усвідомлювали, що своїми діями перешкоджають законній професійній діяльності журналістів, умислу на пошкодження відеокамери не мали, а тому в діях останніх відсутній склад злочину, передбачений частиною 1 статті 171 Кримінального кодексу України», – йдеться в постанові військової прокуратури, яку цитує «Радіо Свобода».

Адвокат програми «Схеми» зазначила, що постанову буде оскаржено, як це передбачає законодавство, упродовж 10 днів.

Медіаюрист Інституту розвитку регіональної преси Віра Крат вважає постанову Військової прокуратури протизаконною: «Слідство вважає, що в діях співробітників СБУ формально містяться ознаки діяння, передбаченого Кримінальним кодексом, але через малозначність вони не становлять суспільної небезпеки. Такий висновок є неправомірним, бо посягання на особисту свободу і свободу слова не можуть бути малозначними і суспільно безпечними. Слідство, встановивши, що до журналістів було застосовано фізичний вплив та заходи примусу, не зазначило законних підстав для їх застосування. За законом, їх застосовують при скоєнні правопорушень, а в даному випадку таких підстав не було. Тож за ці дії має бути відповідальність».

Окрім того, медіаюрист наголосила, що слідством було встановлено, що всі знали, що ці особи – журналісти і здійснюють журналістську діяльність, оскільки знімальна група «Схем» неодноразово представлялася.

Нагадаємо, 2 жовтня співробітники Служби безпеки України затримали в Києві під час виконання професійних обов’язків знімальну групу спільного проекту «Радіо Свобода» і «UA:Першого» «Схеми. Корупція в деталях» – журналіста Михайла Ткача й оператора Кирила Лазаревича – та пошкодили знімальну техніку.

Згодом співробітники СБУ відпустили журналістів програми «Схеми». Голова СБУ Василь Грицак пообіцяв провести службове розслідування.

Військова прокуратура Київського гарнізону відкрила кримінальне провадження щодо інциденту за перешкоджання законній роботі журналістів.

7 грудня 2015 року головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що упродовж 20 днів буде ухвалене рішення за результатами розслідування стосовно нападу співробітників СБУ на знімальну групу програми «Схеми», і це рішення «задовольнить і суспільство, і журналістів "Схем", і всіх причетних».

23 грудня 2015 року під час засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики начальник Головного управління СБУ в місті Києві та Київській області Степан Грещук повідомив про звільнення із займаної посади начальника служби охорони пропускного режиму Служби безпеки України Юрія Бондарєва, який брав участь в інциденті із затриманням журналістів.

29 грудня 2015 року в Печерському районному суді Києва відбулося судове засідання щодо адміністративної справи про перевищення службових повноважень начальником служби охорони пропускного режиму СБУ Юрієм Бондарєвим. Завдяки суду стало доступним відео нападу на журналістів. Після допиту частини свідків засідання було перерване і продовжиться 14 січня 2016 року.

6 січня журналіст «Схем» Михайло Ткач із посиланням на свого адвоката повідомив, що кримінальне провадження за статтею 171 про перешкоджання законній журналістській діяльності було закрито 31 грудня 2015 року.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Radiosvoboda.org (RFE/RL)
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду