Цьогоріч ГПУ направила до суду 8 проваджень про перешкоджання журналістам

Цьогоріч ГПУ направила до суду 8 проваджень про перешкоджання журналістам

12:51,
23 Листопада 2015
1917

Цьогоріч ГПУ направила до суду 8 проваджень про перешкоджання журналістам

12:51,
23 Листопада 2015
1917
Цьогоріч ГПУ направила до суду 8 проваджень про перешкоджання журналістам
Цьогоріч ГПУ направила до суду 8 проваджень про перешкоджання журналістам
Автори:
23 листопада, у Міжнародний день боротьби з безкарністю за злочини проти журналістів, Генеральна прокуратура України (ГПУ) відзвітувала про розслідування злочинів, пов’язаних з перешкоджанням законній професійній діяльності співробітників ЗМІ.

Про це повідомляє Управління зв’язків із громадськістю та ЗМІ ГПУ.

За результатами розслідування кримінальних проваджень про перешкоджання роботі журналістів цьогороіч у 16 провадженнях повідомлено про підозру 18 особам.

У жовтні-листопаді прокурорами за матеріалами проведених Національною поліцією розслідувань повідомлено про підозру 6 особам у вчиненні злочинів, пов’язаних з перешкоджанням.

Два повідомлення про підозру у перешкоджанні співробітникам ІА «Українська Медіа Група» було вручено в м. Миколаєві. Прокурором Центрального району м. Миколаєва 17 листопада повідомлено про підозру у перешкоджанні законній професійній діяльності журналіста адміністраторці інтернет-клубу, яка 25 липня виривала фотокамеру та посвідчення корреспондента.

4 листопада прокурором м. Миколаєва повідомлено про підозру особі, яка перешкоджала журналісту в здійсненні відеозйомки для сюжету про ДТП.

16 листопада прокурором прокуратури Дніпровського району м. Києва повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 345-1 КК України (погроза або насильство щодо журналіста) жінці, яка перешкоджала роботі журналістки програми «Абзац»  Нового каналу. Власниця однієї з перукарень м. Києва напала на журналістку під час підготовки сюжету. За це передбачена відповідальність у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк до 5 років.

У Житомирській області прокурором 30 жовтня повідомлено про підозру особі, яка переслідувала журналіста за низку викривальних статей, у тому числі про організацію видобутку бурштину. Підозрюваний підмовив ще двох осіб напасти на журналіста й вони його побили та обікрали. У ході слідства у кримінальному провадженні зазначеній особі повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 171 КК України та всім трьом нападникам повідомлено про підозру за вчинення розбою.

У Закарпатській області 28 жовтня прокурором повідомлено про підозру чоловіку, який перешкоджав  з професійній діяльності знімальної групи телерадіокомпанії «Мукачево (М-Студіо)» під час підготовки сюжету про господарський спір між власниками одного з магазинів у м. Ужгороді. Підозрюваний вдарив по надкамерній підсвідці та пошкодив її.

Також 28 жовтня прокурором Слов’янської міжрайонної прокуратури особі повідомлено про підозру члену терористичної організації «ДНР», який спільно з іншими особами на блокпосту поблизу м. Слов’янськ зупинив автомобіль знімальної групи телеканалу «ICTV» та, погрожуючи зброєю, заволодів її обладнанням. Ці дії також кваліфіковані як розбійний напад.

Ще у 9 провадженнях правоохоронцями встановлені особи, які вчинили злочини, однак у зв’язку з ухиленням підозрюваних від слідства триває їх розшук.

Зокрема зупинено у зав’язку з розшуком підозрюваного кримінальне провадження за фактом пошкодження відеокамери знімальної групи телеканалу «СТБ» 19 лютого 2014 року під час розгону мітингу поблизу академії ВВ МВС України на пл. Повстання у м. Харкові.

Усього до суду прокуратура направила 8 проваджень.

Звенигородська міжрайонна прокуратура спрямувала до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо особи, яка погрожувала редактору районної газети «Шевченків край» та побила його.

До Яворівського районного суду Львівської області 30 червня направили обвинувальний акт за перешкоджання професійній діяльності журналіста щодо депутата VI скликання Яворівської районної ради, який силою виштовхав з приміщення райради позаштатного журналіста газети «Антикорупційний вісник» та погрожував йому.

Судовий розгляд у цих кримінальних провадженнях триває.

Прокурорами також підтримуються обвинувачення у кримінальних провадженнях згаданої категорії.

У 2015 році судами України постановлено 3 обвинувальні вироки у кримінальних провадженнях за фактами перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.

Вироком Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 14 квітня засуджено особу за перешкоджання законній професійній діяльності знімальної групи «Надзвичайні новини» телеканалу «ICTV». Нападник вимагав припинити зйомку та вдарив по відеокамері.

Вироком Приморського районного суду м. Одеси від 30 квітня засуджено особу, яка разом з іншими 19 лютого 2014 року на площі біля Одеської ОДА завдала удару по відеокамері оператора телекомпанії «5 Канал», через що зйомку довелося припинити.

Шевченківський районний суд м. Києва від 4 березня  засудив нападника на знімальну групу одного з телеканалів, який 1 січня на Майдані Незалежності вимагав припинити зйомку та вдарив по камері.

Усього у цьому році органами прокуратури здійснювалося процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях щодо 221 злочину, пов’язаного з перешкоджанням законній професійній діяльності журналістів, які розслідувались органами внутрішніх справ (Національною поліцією).

«Наявність значної кількості розпочатих кримінальних проваджень не вказує на поширеність злочинних посягань на журналістів у зв’язку із здійсненням ними своїй професійних обов’язків, а обґрунтовується особливостями кримінального процесуального законодавства України, яке передбачає проведення розслідування за кожним повідомленням про неправомірні дії, які можуть мати ознаки злочину. Лише в ході досудового розслідування встановлюється наявність у діях осіб складу кримінального правопорушення», - зазначили в ГПУ.

За результатами розслідування за 77 фактами провадження були закриті у зв’язку з непідтвердженням факту кримінального правопорушення.

У прес-службі відомства нагадали, що у травні 2015 року Кримінальний кодекс України доповнено окремими статтями, які посилили відповідальність за злочини проти журналістів й передбачають покарання від штрафу у сумі 850 грн до 15 років позбавлення волі або довічного ув’язнення (у випадку посягання на життя журналіста). Органи прокуратури України зацікавлені у взаємодії з журналістською спільнотою та беруть активну участь у створенні Ради з питань захисту професійної діяльності журналістів та свободи слова. 

Наразі правоохоронними органами України за вказаними статтями розпочато вже 6 кримінальних проваджень, в одному з яких особі повідомлено про підозру.

Нагадаємо, у вересні ГО «Телекритика», Національна спілка журналістів України (НСЖУ), Незалежна медіа-профспілка України (НМПУ), Інститут масової інформації (ІМІ), Центр спільних дій відзначили у день 15-річчя від вбивства українського журналіста Георгія Гонгадзе  звернулися до Президента України, Прем’єр-міністра, Міністра МВС, Генпрокурора з вимогою розслідувати напади та зупинити агресію щодо журналістів.

За даними Інституту масової інформації за 8 місяців 2015 року зафіксовано 224 факти порушень прав журналістів,в тому числі 36 побиттів та 1 убивство.

16-го вересня, у день вшанування пам'яті Георгія Гонгадзе та інших загиблих українських журналістів, в Адміністрації Президента відбулась зустріч представників медійних організацій та силових структур, де вирішили створити робочу групу, яка контролюватиме розслідування злочинів проти журналістів, до якої увійдуть представники медійних громадських організацій, АП і силових структур.

Як повідомляв Media Sapiens, учасники зустрічі розповіли про завдання цієї робочої групи.

З 2 до 23 листопада за ініціативи Міжнародної федерації журналістів у світі проходитиме кампанія «Стоп безкарності» #endimpunity, яка нагадує про злочини, скоєні проти журналістів Національна медіа-профспілка України (НМПУ)  разом з Національною спілкою журналістів України (НСЖУ) приєднались до міжнародної кампанії та закликали колег долучатись до спротиву і вимагати розслідування усіх злочинів проти журналістів.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
«Аргумент»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду