Полум’я заколоту в Лондоні, BlackBerry і Twitter

00:00,
13 Серпня 2011
1734

Полум’я заколоту в Лондоні, BlackBerry і Twitter

00:00,
13 Серпня 2011
1734
Полум’я заколоту в Лондоні, BlackBerry і Twitter
Останнім часом найбільшу увагу світових медіа привертав заколот, вчинений британською молоддю. Впливовий американський тижневик розмірковує над роллю, яку відіграли у драматичних подіях масові комунікації.    

Навіть коли прибули правоохоронці, вибухи бензинових бомб не припинилися. 6 серпня, за два дні після того, як поліція застрелила темношкірого Марка Даггена, його родина влаштувала варту пам’яті на вулицях північного району Лондона – Тоттенгема. Упродовж кількох годин мирне зібрання обернулося безладом, коли розповсюдилася звістка, що поліціант бив чи, нібито, вдарив кийком дівчину-підлітка. Ватаги молоді з масками на обличчях жбурляли в поліціантів мотоцикли, різали покришки поліційних автівок і підпалювали їх. Коли опустилася ніч, двоповерховий автобус освітлював шлях іншим хуліганам, які трощили вітрини магазинів, крали мобілки та снікерси.

 

Перш ніж у Тоттенгемі розсіявся сморід палаючої гуми, спустошення поширилося на інші райони міста. Наступного вечора, у неділю, мавпуючи перших грабіжників, радше, не задля помсти за смерть Даггена, інші влаштували облогу північних районів Лондона – Енфілда, Іслінгтона та Волтгем Фореста. 50 хуліганів зібралися поблизу оксфордського цирку, у центрі столиці, й трощили майно. 200 вандалів вийшли на вулиці Брікстона, у південній частині міста, влаштувавши погром магазину електроніки та Foot Locker (міжнародна торгівельна мережа з продажу американського спортивного взуття. – ТК). У понеділок вранці поліція арештувала більше 200 чоловік і звинуватила ще 16 у грабіжництві зі зломом та безладі, що призвів до насильства. Трьох поліціантів доправили до шпиталів. Пізно по обіді сутички, нібито спровоковані інцидентом під час проведення поліцією операції із затримки та обшуку, виникли у Гекні, в Іст-Енді.

У добу соціальних медіа розлючена молодь часто кмітливіше обходиться зі смартфонами, ніж дорослі, які їх контролюють. Тож влада Лондона вважає, що підручні технології, ймовірно, допомогли тим, хто підбурював до насильства, розповсюджувати повідомлення. Замість того, щоб горлопанити у мегафони, як це було 1985 року під час ганебних заколотів у Тоттенгемі, теперішні підбурювачі наволочі більш схильні організовуватися online, користуючись iPhone та BlackBerry. Коли поширювався безлад, дехто, щоб розпалювати насильство, користувався Twitter. «Усім на ноги, й гайда до Тоттенгему ф (федералів) – 50 сподіваюся 1 вбили сьогодні ввечері», – «твітив» один з каламутників (федеральної поліції у Великій Британії не існує, та напередодні фатальної сутички з охоронцями порядку Марк Дагген надіслав електронне повідомлення своїй подрузі, в якому назвав їх федералами, і бунтівна британська молодь підхопила це слівце. – MC).

 

Джоді Макінтаєр, котрого під час торішніх демонстрацій у Лондоні поліція примусово виносила з інвалідного візка, звернувся через Twitter до дев’яти тисяч своїх послідовників із закликом поширити безлад по всьому місту: «Нехай вас надихають події у Тоттенгемі. Підіймайтеся у своєму районі. Скрізь має бути по 100 чоловік. Так ми віддухопелимо федералів».

 

Хоча через Twitter зручно й цікаво спостерігати за заколотами, та навіювати думку, що він сприяв хаосу, як це зробили деякі британські таблоїди, завчасно. Звісно, ті, хто ним користувався, сотні разів «твітили» знімок поліцейської автівки, що палала під час заколоту. Та навряд чи з того автоматично випливає, що ця картинка спонукала когось схопити лом і почати трощити вітрини магазинів.   

 

Джонатан Екв’ю, блогер «Міської мішанини», вважає, що більш значну роль у бійні, ймовірно, відіграла BlackBerry Messenger – метка служба миттєвої передачі повідомлень. «Каламутники користувалися послугами мережі BBM, повідомляючи свої маршрути», – сказав він в інтерв’ю Time. Екв’ю відзначив, що повідомлення на BBM про заворушення у Тоттенгемі почали накопичуватися за два дні до того, як там вибухнуло насильство. Перш ніж відбулися події, на мережі обмінювалися інформацією.

 

Швидкий пошук BBM у Twitter підказує, що в нього правильний хід думок. «На BBM вербують ″пацюків у масках″, щоб розпочати заколот, – «твітив» один з користувачів. – Щойно отримав три повідомлення з докладним планом нового організованого заколоту, доповненим ″правилами грабунку″». «Це – початок чогось нового. Анархія»,  писав інший користувач. Оскільки повідомлення BlackBerry передавали через приватні мережі, важко оцінити їхній зміст і масштаби пересилань.

 

8 серпня о 15:07 BlackBerry U.K. оприлюднила заяву: «Ми співчуваємо тим, хто постраждав від заколотів у Лондоні. Ми налагодили контакт із владою, щоб у будь-який можливий спосіб їй допомогти».

 

Однак BlackBerry роками прилучала міську молодь Британії через тривале партнерство з репером Джей-Зі та спонсоруючи гіп-гоп-концерт, що відбувся 22 липня у Лондоні. За словами Екв’ю,  популярність служби пояснюється ще й тим, що її пакети «влаштовують під зав’язку». Тож 37 відсотків британських підлітків мають зараз ручні комплекти BlackBerry. Для потенційних заколотників  у них ще одна перевага: на BlackBerry Messenger владі важче, ніж на Twitter, відстежити, звідки надходять повідомлення.

 

У той час як поліція розслідує, яким чином технології могли сприяти поширенню безладу та насильства, мешканці Тоттенгема та інших постраждалих районів зосереджують зусилля на відбудові. Вранці після нападів у столичному районі Волтемстоу член парламенту Стелла Крізі підраховувала збитки, завдані громаді. Після того, як грабіжники спустошили каси, супермаркет втратив близько 100 тисяч доларів. У десятках дрібніших торговельних закладів розтрощено вікна та пограбовано запаси товару. Крізі звернулася на сайті до своїх виборців, призначивши зустрічі зі стурбованими громадянами. «Простіше кажучи, вони прийшли сюди, щоб вкрасти товар, а потім продати награбоване, – заявила законодавець. – Це не заколот. Це – грабіжництво».

 

Крізі вважає, що певну роль відіграли повідомлення, які розповсюджувалися через BlackBerry та Twitter. Однак вона не хоче, щоб ґвалт, вчинений довкола соціальних медіа, затьмарив найважливіше. «Ви вважаєте, що відповідальність несуть соціальні медіа? Ні. Це – божевілля, – каже вона. – Винуватці – ті, хто це скоїв. Ми повинні, зрештою, це зрозуміти».

 

 

Джерело Time

Переклад Аркадія СИДОРУКА

 

   

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду