Facebook-цькування

00:00,
22 Лютого 2012
1489

Facebook-цькування

00:00,
22 Лютого 2012
1489
Facebook-цькування
Десятки тисяч відвідувачів Facebook об’єдналися і вимагають покарати саудівського журналіста Хамзу Кашґарі за те, що той образив пророка Мухаммеда.

Вони хочуть подати повчальний урок іншим і домагаються страти 23-річного репортера. Натовпу майже ніхто не протистоїть.

Фактично в інтернеті було влаштовано віртуальний суд Лінча: до Facebook-групи «Саудівці хочуть покарати Хамзу Кашґарі» вступило вже понад 25 тисяч учасників. Більшість не сумнівається в тому, якою має бути кара. Вони вимагають смерті для 23-річного журналіста, котрий, на їхню думку, образив пророка Мухаммеда і тим самим вчинив богохульство.

Хамза Кашґарі вів нещодавно на Twitter уявну бесіду з пророком. Він заявив, що не молитиметься Мухаммеду і що дещо в ньому викликає ненависть. Окрім того написав: «У твій день народження я не схилятимуся перед тобою і не цілуватиму тобі руки».

Твіти молодика викликали в арабомовному сегменті інтернету бурю гніву й обурення. Коли Кашґарі збагнув, наскільки небезпечна лють його братів і сестер по вірі, він утік до Малайзії. Звідти, очевидно, мав намір летіти далі, до Нової Зеландії. Та влада Куала-Лумпуру швидко арештувала Хамзу й видала Саудівській Аравії, де його вже розшукували за наказом про арешт.

На батьківщині через три фатальні твіти на нього чекає смертна кара.

Вороги Кашґарі у Facebook уже виконали свій вирок. Вони представляють його «ворогом пророка» і додають портрет молодика, що горить у пекельному вогні. «Абу Алмані» вмістив в інтернеті колаж, на якому кат уже приклав меча до шиї Кашґарі. Інші зобразили портрет, на якому блогер поміж свиней і сам зі свинячим рилом із вухами. Тим часом раз у раз з’являються уявні висловлювання пророка, що виправдовують страту віровідступників. Це послання означає: Кашґарі вже не мусульманин, а брудний невірний, що заслуговує на смерть.

Підбурювачі беруть на приціл інших жертв

Щоби цькування журналістів відбувалося так, як це уявляють собі його заводії, один із керівників Facebook-групи Сауд Бін Мохаммед встановив десять правил. Серед них – заборона висловлювати співчуття Хамзі Кашґарі, оскільки мета – «домогтися справедливого процесу, а не захищати його». Крім того Бін Мохаммед оголошує, що кампанія не обмежиться Кашґарі. Вже чути перші голоси, що вимагають включити до списку інших єретиків, яких теж потрібно покарати.

Самопроголошені захисники пророка спрямовують ненависть не тільки проти журналістів, а й проти тих, хто нібито їх підтримує. Члени Facebook-групи вже укладають «список лібералів і віровідступників». Серед них – мусульмани, які публічно висловлюють розуміння вчинку Кашґарі і закликають його ворогів до співчуття. У Facebook міститься вимога: невдовзі вони мають відповісти за свої дії перед судами шаріату.

Фанатики воюють проти «лібералізму»

Пристрасті фанатиків розпалюють ультраконсервативні саудівські духівники, які користуються нагодою продемонструвати свою владу та мобілізаційні можливості. З їхнього погляду навіть хиткий процес реформ короля Абдулли веде надто далеко. Вони вважають, що їхній країні загрожує «лібералізм». І хочуть перевести стрілки годинника назад, а за рахунок Гамзи Кашґарі перемогти в боротьбі за владу з налаштованими на реформи саудівцями. Один із членів Facebook-групи, який називає себе «Ґосоном-Левине серце», пише: «Абдулла та його син стали жертвами ліберального мислення в Саудівській Аравії. Покарання Хамзи – це перемога для нас».

Інший вказує на те, що країна, де розташовані святині ісламу – Мекка та Медіна, має бути «взірцем для всього ісламського світу». Тож висловлюванням Кашґарі необхідно поставити заслон.

Підбурювачі відчувають, що можуть спертися на арабську громадськість, бо тих, хто насмілюється перескочити на бік Хазми Кашґарі, зовсім небагато. У будь-якому разі підтримка в інтернеті блогера, якому загрожує смертна кара, доволі скромна.

Арабомовної групи солідарності з Кашґарі досі немає. А на англомовній сторінці Facebook «Врятувати Хамзу Кашґарі!» його поки що підтримали лише 700 користувачів. Звернення з вимогою звільнити його підписали лише 5 тисяч осіб.

Джерело: Spiegel-online

Переклав з німецької Аркадій Сидорук

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Хамза Кашґарі / Spiegel-online
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду