Google і ЗМІ – конкуренти чи союзники?

00:00,
24 Квітня 2012
2330

Google і ЗМІ – конкуренти чи союзники?

00:00,
24 Квітня 2012
2330
Google і ЗМІ – конкуренти чи союзники?
Які інструменти для нових медіа пропонує Google, розповів директор компанії із зовнішніх зв’язків Пітер Берон. 

Google, як і соціальні мережі, поступово стає конкурентом новинних веб-сайтів. Оскільки цей інтернет-гігант не тільки шукає, але й фільтрує новини, відповідно до інтересів користувача – подібну функцію відбору новин виконують і Facebook чи Twitter.

У Google новини можуть фільтруватися різними способами, зокрема, завдяки соціальній мережі Google+   та через основний інструмент – Google News . Тут можна налаштовувати новинну стрічку відповідно до цікавих тем, веб-сайтів, стежити, якими новинами діляться друзі, - кількість новацій та додатків постійно зростає. 

Завдяки подібним новим сервісам, пошукові системи, безумовно, впливають  на трансформацію журналістики. Цій темі була присвячена   презентація «Медіа 3.0: можливості і перспективи» Пітера Берона, директора Google із зовнішніх зв’язків у європейському, близькосхідному та африканському регіоні, яка пройшла в Києві.  

Пітер Берон – журналіст, який більше 20 років пропрацював на британських телеканалах - ВВС, Channel 4 і ITV. Три з половиною роки тому він покинув журналістику і почав працювати у Google. За його словами, така зміна професії  відбулась через особисту зміну у споживанні медіа: незважаючи на роботу на ТВ, Берон дивився телебачення все рідше, і зацікавився пошуком нових рішень для вироблення  кращої інформації – завдяки інтернету.  

Нові  платформи – нові формати   

Конкретної характеристики для медіаери «3.0» Пітер Берон  так і не дав, проте підкреслив:  у 21-му столітті відкриваються не тільки нові перспективи для журналістів, але і постають нові завдання, які треба вирішувати.

«Темпи розвитку медіа феноменальні, ще шість років тому, коли я працював на Бі-Бі-Сі, ми не використовували соціальні мережі. 3,5 роки тому люди не читали новини з планшетів. Думаю, складно уявити, що буде навіть через два роки, не кажучи вже про більш довгі терміни», - вважає він.  

Сьогодні журналістика існує на п’яти основних платформах, вони ж будуть розвиватися і розгалужуватися  в майбутньому -  телебачення, комп’ютер, газети, мобільні телефони, планшети. Потрібно враховувати відмінності використання всіх медіаплатформ. Особливо це стосується часу подачі новин. Традиційно редактори орієнтуються на графік споживання новин, який залежить від класичного робочого дня людини, відповідно піки читання новин - це ранок (перед роботою), 12-та година, та піки  о 6 і 8 вечора. 

Однак тепер часові проміжки активності аудиторії зміщуються. Новини легко можна читати в дорозі -  зі смартфонів, планшетів, електронних книжок. Новини у соціальних мережах взагалі генеруються з ранку до ночі. Тому медіа мають розвивати формати подачі інформації для цих пристроїв. До речі, саме крос-платформовому контенту буде присвячений всесвітній саміт новин NEWS! У Парижі - що свідчить про актуальність цієї задачі.

Крок у напрямі мобільних додатків для Android чи iPhone\iPad – це Google Currents, інтерактивний журнал нового покоління. Це інноваційна  платформа для публікації і поширення матеріалів від он-лайн видань,   яка була запущена ще у кінці 2011 року, але тільки у квітні стала доступною не лише для США, а й для решти країн.  За допомогою цього додатку користувач може читати статті, блоги, дивитися відео безкоштовно і в будь-який час. Додаток при першій можливості синхронізується з сервером і зберігає доступні оновлення, тому користувачі Google можуть читати новини навіть при відсутності постійного зв’язку з мережею.

Amazon краще розуміє користувача, ніж Guardian

Ще одна тенденція – новини стануть більш персоналізовані. З одного боку, про перевагу персоналізації новин начебто знають всі журналісти – саме цим поясняється успіх Твітера і Фейсбук, які дають власну новинну картину дня кожному користувачу. Проте навіть якщо зайти на сайти BBC чи Guardian, не відчуваєш, що контент пропонують відповідно до твоїх смаків. Щоб знайти те що, цікавить, потрібно шукати у рубриках. 

Натомість більш прогресивними  в цьому напрямі виявилися торгівельні сайти, он-лайн магазини, яким вдається зрозуміти смак користувача.  «Я вже декілька років займаюсь шопінгом на Амазоні, і логіка їх рекомендацій просто вражає. Вони пропонують те, що б я сам не почав шукати, але зрештою мені це дійсно подобається. Тобто я до цього прийшов би сам, але через місяць», - говорить Пітер Берон. Згодом таке ж відбудеться у журналістській сфері – сайт буде передрікати наступний інтерес користувача.

Журналістика з відритими джерелами та залучення контенту користувачів – ці тенденції також активно підтримує Google. Один із інструментів -  Google Plus Hangout, відеоконференції на платформі Google+. Велика перевага сервісу – економічність, адже навіть для міжнародних групових  інтерв’ю не потрібно використовувати додаткову техніку (про особливості використання Google Plus Hangout у журналістиці в матеріалі MS). Один з останніх проектів на платформі Hangout - це CERN People on Google + and Youtube, конференція на тему ядерних досліджень, відеоплатформа, де можуть  виступати вчені.

Прогнозувати запитання і відповідати на них

Думка, що Google стає конкурентом для ЗМІ, за словами Берона, – не зовсім вірна. Хоча ця пошукова система і перетворюється  на потужного медіагравця. Але головна задача для Google – сприяння у створенні високоякісного контенту, розробка сервісів, які необхідні для майбутнього журналістики.

Потужний інструмент Google, який сьогодні мабуть найбільш поширений у ЗМІ по всьому світу –це Google Analytics, що дозволяє відстежувати детальну статистику відвідувань сайту.

Однак є й інші інструменти, про які не завжди знають чи пам’ятають журналісти. Зокрема, Google Insights може допомогти вивчити запити своєї аудиторії -  щось подібне важко було уявити ще 10 років тому.

За заданими ключовими словами Google Insights простежує динаміку пошукових запитів – можна ставити фільтри за регіонами, періодами часу, обирати весь інтернет чи лише новини. Сервіс може візуалізувати дані у вигляді графіків, - починаючи з 2004 року і по сьогоднішній день  і, що головне, – екстраполювати гіпотетичне продовження графіка на рік вперед, якщо є достатньо даних.

Крім візуалізації трендів, Google Insights  відображає важливі новини, які стосуються піків пошукового інтересу користувачів, показує найбільш популярні тематичні категорії і ключові слова, з яким пов’язаний ваш запит, відображає на карті світу зміну популярності запиту з плином часу.

Інші інструменти, які можуть бути корисними для журналістів – це Public Data Explorer  та Fusion Tables - сервіси для роботи з величезними масивами даних, які їх конвертують у таблиці чи карти, діаграми.

За словами Пітера Берона, складно передрікати розвиток Google у найближчі роки, оскільки зараз  не просто вдосконалюються технічні можливості.  Змінюється користувач – його комп’ютерна культура, медіаграмотність та, відповідно,  потреби. Якщо раніше систему використовували саме для пошуку конкретної речі,  то зараз користувач ставить все більше питань інтернету, і працівники пошукових систем мають орієнтуватися на цей більш інтелектуальний пошук, передрікати інтереси користувачів.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
news.elise.com.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду