Пов’язана з «Фабрикою тролів» російська мережа поширює дезінформацію про вибори в США, — CNN
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Пов’язана з «Фабрикою тролів» російська мережа поширює дезінформацію про вибори в США, — CNN
Угруповання «Шторм-1516», яке проводить кампанію дезінформації та намагається вплинути на американську аудиторію під час президентських перегонів, пов’язане з російським «Фондом боротьби з несправедливістю», створеного у 2021 році сумнозвісним російським пропагандистом, керівником «Фабрики тролів» Євгенієм Пригожиним. Про це йдеться у розслідуванні, проведеному CNN спільно з Центром медіакриміналістики Університету Клемсона.
«Аналіз виявив, що мережа під назвою "Шторм-1516", яка має історію створення постановних відео та дипфейків, що повторюють кремлівську пропаганду, має тісні зв’язки з групою, створеною покійним російським олігархом Євгенієм Пригожиним.
"Російський фонд боротьби з несправедливістю" (R-FBI), заснований колишнім босом найманців "Вагнера" у 2021 році, є частиною багатосторонньої дезінформаційної діяльності, яка все більше повертається — від неправдивих заяв про війну в Україні до президентських виборів у США 2024 року. Групу, яка називає себе "правозахисною" організацією, очолює росіянка, яка більше двох років відбула у в’язниці США за звинуваченнями у відмиванні грошей, Міра Терада», — повідомило видання.
За даними джерел в американській та європейській розвідці, діяльність організації R-FBI та кампанія, яку проводить Storm-1516, є одними з багатьох активних російських зусиль з дезінформації. Вони використовують американських та іноземних впливових людей у соцмережах для просування кремлівської пропаганди та дезінформації на Заході.
Дослідники Клемсонського університету та CNN з’ясували, що члени мережі Storm-1516 і R-FBI поширили в мережі щонайменше 54 різні наративи дезінформації з серпня 2023 року. З десяти останніх наративів сім зосереджені на американській політиці і не підтверджені жодними доказами.
«Ми виявили, що Storm-1516 тісно пов’язаний з Російським фондом боротьби з несправедливістю (R-FBI). Їхня поведінка надто тісно переплетена, це не могло б виникнути через випадковість або звичайну кореляцію цілей, — зазначили у звіті співдиректори медіакриміналістичного центру Клемсонського університету Даррен Лінвілл і Патрік Воррен. — Особи, пов’язані з R-FBI, часто діляться розповідями про Storm-1516 у своїх власних блогах або у стрічках новин. Все це робиться в стратегічний час і невипадково».
Останніми тижнями в мережі вигадували фейки, націлені на віцепрезидентку та кандидатку в президенти від Демократичної партії Камалу Гарріс та її колегу, губернатора Міннесоти Тіма Волза. Вони варіюються від сфабрикованих тверджень про те, що Гарріс відповідальна за наїзд і втечу в Сан-Франциско або застрелила носорога, який під загрозою зникнення, під час сафарі в Замбії, до безпідставних звинувачень у сексуальному насильстві, скоєному Волзом.
- Читайте також: «Репортери без кордонів»: деякі пропагандистські ресурси Пригожина все ще активні через рік після його смерті
Кампанія з дезінформації посилилася напередодні виборів 5 листопада, а розвідувальні служби США попереджають про значні спроби російського уряду вплинути на голосування на користь колишнього президента США Дональда Трампа, який, на їхню думку, є кращим вибором Кремля.
Багато сайтів, пов’язаних з російською мережею дезінформації, імітують американські медіа з такими назвами, як The Miami Chronicle, The Boston Times і DC Weekly — техніка, яку також використовувала «Фабрика тролів». Вони слугують прикриттям для наративів, вигаданих у Санкт-Петербурзі, де розміщена штаб-квартира «Вагнера» — офіс, який, за повідомленнями російських ЗМІ, також використовує R-FBI.
Один американець брав активну участь у поширенні фейкових історій: Джон Марк Дуган, колишній заступник шерифа Флориди, який утік до Москви в 2016 році після того, як зіткнувся з обвинуваченнями у прослуховуванні та вимаганні в США. Отримавши притулок у Росії, Дуган став активним гравцем в екосистемі дезінформації Кремля.
Дуган є частиною плеяди персонажів, які просувають проросійські погляди через підроблені відео та вебсайти. Минулорічний звіт центру Клемсонського університету пов’язав Дугана з фейковим новинним сайтом DC Weekly. Використання реальних людей є відходом від тактики «Фабрики тролів» Пригожина, яка часто поширювала дезінформацію через мережі ботів, коли більша частина повідомлень мала однаковий зміст.
Дуган і підтримувана Росією мережа сайтів фейкових новин виявилися пов’язаними з усіма 54 наративами, проаналізованими дослідниками.
Під час аналізу 25 тисяч фейків та дипфейків, опублікованих Storm-1516 і сайтами, пов’язаними з Дуганом, у період з липня 2023 року по лютий 2024 року, дослідники виявили, що лише 49 містили три або більше зображень чи відео. З цих 57% були ідентифіковані наративи Storm-1516, а 27% були історіями від R-FBI, які демонструють спільну екосистему.
«Хоча немає жодних доказів того, що Дуган несе відповідальність за створення самих наративів, він бере на себе відповідальність за серію створених штучним інтелектом фальшивих вебсайтів новин, які використовувалися для таємного поширення повідомлень Storm-1516», — ідеться у звіті.
Фото: віцепрезидентка США, кандидатка у президенти Камала Гарріс