Стрічку про розслідування журналістами Bellingcat катастрофи MH 17 представили у Києві
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Стрічку про розслідування журналістами Bellingcat катастрофи MH 17 представили у Києві
Видання Главком розповідає, що це за фільм і чому його варто подивитися навіть тим, хто далекий від світу журналістики.
Bellingcat — це інтернет-видання, яке зробило революцію у царині журналістських розслідувань. Команда громадських журналістів знаходить докази резонансних злочинів швидше, ніж правоохоронці та спецслужби. При цьому вони використовують інформацію лише з відкритих інтернет-джерел.
Одне із найважливіших розслідувань Bellingcat стосується збиття росіянами малайзійського «Боїнга» над Донбасом у 2014 році: журналісти знайшли докази того, що ракета, яка влучила у рейс MH17, була запущена російською системою «БУК».
Ідея зняти фільм про Bellingcat виникла у нідерландського режисера Ганса Пула (Hans Pool) два роки тому. Його надихнуло інтерв’ю хлопця з команди Bellingcat, який на той момент встановив, яка саме ракета влучила у «Боїнг» над Донеччиною.
«Він зробив це, не виходячи зі свого дому. Те, наскільки ефективно він використав відкритий інтернет-ресурс, було неймовірно», — визнає пан Пул в інтерв’ю Filmmaker.
Коли режисер домовився з командою про зйомки фільму, перед ним постала проблема: як назбирати відеоматеріал про людей, робота яких обмежується сидінням за комп’ютерами?
«Втілити це в життя було дуже важко. Я знімав все, що хоч трохи було цікавим з кінематографічної точки зору — кожного разу, коли вони відривалися від екранів комп’ютерів», — згадує пан Пул — Мені було важливо показати, що це звичайні хлопці з сім'ями та дітьми, які, ризикуючи життям, беруться розслідувати справи, що мають значення для всіх нас».
В українській столиці прем’єра фільму «Bellingcat: Правда у світі постправди» відбулась 22 березня на фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA. 88 хвилин фільму компактно нагадують про найбільш резонансні розслідування Bellingcat, які стосуються, зокрема, трагічних подій, спричинених Росією на Донбасі, громадянської війни в Сирії та отруєння Скрипалів у Британії.
У стрічці розповідається про механізми викриття фейків і те, як користуватися простими інструментами для пошуку надзвичайно важливих деталей (наприклад, встановлення дати зйомки відео за допомогою зафіксованих на ньому цін на пальне та інструментів Google Eath).
Після показу фільму у кінозалі відбулась публічна розмова зі спеціальним гостем - журналістом російського видання «Новая газета» Павлом Канигіним, який співпрацює з Bellingcat і консультував продюсерів стрічки. Канигін відомий тим, що своїми розслідуваннями також доводив непричетність українських збройних сил до збиття малазійського Боїнга 777 над Донбасом.
Нагадаємо, нещодавно у нічному ефірі німецького каналу ZDF показали фільм про корупційні оборудки, до яких нібито причетний президент Російської Федерації Володимир Путін.