Російська служба Euronews вдалася до маніпуляцій у сюжеті про воєнний стан в Україні

Російська служба Euronews вдалася до маніпуляцій у сюжеті про воєнний стан в Україні

18:16,
4 Грудня 2018
6221

Російська служба Euronews вдалася до маніпуляцій у сюжеті про воєнний стан в Україні

18:16,
4 Грудня 2018
6221
Російська служба Euronews вдалася до маніпуляцій у сюжеті про воєнний стан в Україні
Російська служба Euronews вдалася до маніпуляцій у сюжеті про воєнний стан в Україні
Третього грудня російська служба каналу Euronews випустила сюжет під назвою «Ніхто не хоче війни». Замість збалансованого висвітлення введення воєнного стану в Україні автор вдався до маніпуляцій.

Кореспондент Деймон Емблінг починає сюжет із суб’єктивізму, мовляв, у Києві воєнний стан не вводили, тому столиця, на його думку, живе звичайним життям. А далі йде таке узагальнення: «Молоді кияни стурбовані тим, що відбувається: вони називають нове загострення цілком очікуваним, але не вважають загрозу війни неминучою». Цими твердженнями пан Емблінг порушив журналістські стандарти точності та відокремлення фактів від коментарів. Адже кожна думка «молодого киянина» має бути персоніфікована. Поговорити з двома киянами і в сюжеті узагальнювати їхні слова до думки всіх — очевидна маніпуляція.

«Вони сподіваються на те, що прагматичний підхід восторжествує, а 30-денний воєнний стан не змінить ситуацію в країні в гірший бік», — каже автор сюжету про жителів столиці України. Що саме мається на увазі під цим «прагматичним підходом» — невідомо. Жодного слова про те, чому був введений воєнний стан, ні слова про відкриту агресію військових російських кораблів проти українських у нейтральних водах Чорного моря (це підтвердили вже й розслідувачі Bellingcat), незаконний арешт  росіянами 24-х українських моряків — нічого. Це порушення стандарту повноти інформації.

Натомість Euronews нарешті показує тих, на чиїх словах ґрунтується його узагальнення про настрої молоді в столиці України. Виявляється, джерелом інформації про це для кореспондента стали лише дві людини — хлопець із дівчиною, з якими Деймон Емблінг спілкувався в барі. У сюжеті навіть не наведено імен цих осіб. Чому саме вони дають оцінку воєнного стану – незрозуміло.

Невідомі молоді люди діляться своїм баченням подій в країні. Дівчина каже, що вона «в першу чергу за мир і впевнена, що більшість жителів країни — за мир». Хлопець узагалі вважає, що «ми самі не керуємо своєю країною», а нею керують невідомо хто з Європи, Німеччини чи США. Далі він з впевненістю каже, що «росіяни на нас [Україну] ніколи не нападуть». Слова молодика дуже подібні на заяви російських депутатів, які транслюють телеканали РФ. Як герой сюжету собі пояснює анексію Російською Федерацією Криму, підтримку Росією бойовиків на Донбасі, Іловайський котел — хтозна.

Певно, що співрозмовники Деймона Емблінга мають право на свою думку зі складних політичних подій у країні. Однак відсутність у сюжеті коментарів киян з іншою позицією є порушенням ще одного стандарту журналістики — балансу думок.

Двом неназваним невідомим людям Euronews відводить більшу частину сюжету. Натомість від політолога Тараса Березовця кореспондент дає синхрон лише на три речення: «Ми сподіваємося побачити більше натівських кораблів у Чорному морі. Ніхто не хоче відкритої війни з Росією, включаючи НАТО. Зрозуміло, що Україна теж не хоче воювати з Росією».

«Детектору медіа» пан Березовець розповів, що його цитата була вирвана з контексту: «Ми записували це інтерв’ю близько 30 хвилин. Я наполягав на тому, щоб інформація подавалась у повному обсязі, але ця репліка була вирвана з контексту. Основна маса запитань стосувалась обставин запровадження воєнного стану. Ми говорили про російську агресію в морі, детально зупинялися на цій російській провокації, реакції США, Дональда Трампа тощо. Було одне запитання про те, яким чином світ має реагувати на цю агресію. Я сказав, що в цьому контексті треба вводити ембарго на російську нафту, обмеження SWIFT (система фінансових повідомлень, що базується в Бельгії. — ДМ), і ми хочемо кораблі НАТО в Азовському морі. Але справді ніхто не хоче війни з Росією — ні Україна, ні НАТО. Він також перепитав, чи Україна хоче війни, я відповів: ні. Згодом я побачив першу частину сюжету, де невідома дівчина з хлопцем сидять і розповідають, що мы за мир, а эту войну организовали власти”… Тобто їм цілеспрямовано потрібна була моя цитата, що війни ніхто не хоче. У мене і до цього були сумніви щодо Euronews, але тепер я розумію, що в принципі давати інтерв’ю цьому телеканалу, який не дотримується жодних стандартів, це шкідливо і для себе, і для країни. Повністю перекручується зміст і підганяється під заздалегідь прописані рамки».

У матеріалі Деймон Емблінг також розповідає про заборону в’їзду в країну російським чоловікам віком від 16 до 60 років та «скасування запланованих виборів в органи місцевого самоврядування». Хоча Президент України Петро Порошенко 3 грудня вніс в раду законопроект про проведення місцевих виборів під час воєнного стану.

Після сюжету про «молодих киян», які не хочуть війни, YouTube-канал Euronews пропонує переглянути відео з виступом президента РФ Володимира Путіна на саміті G20, де він заявляє, що «Москва не готує симетричних дій у відповідь на часткове закриття українського кордону для росіян». Путін розповів, що навпаки Кремль планує лібералізувати перебування українців на території Росії та спростити отримання паспорту РФ. Напад російських кораблів на українські в нейтральних водах кореспондент Euronews називає «збройним конфліктом в Керченській протоці».

До речі, кілька днів тому у Facebook-спільноті Mammas з’явилося повідомлення, що телеканал Euronews шукав героїв для сюжету про те, як обмеження на в’їзд до України громадян РФ (чоловіків віком 16-60 років) вплине на родинні зв’язки. Зйомки нібито планувалися на 2 грудня, а сюжет мав вийти в ротацію з 3 грудня.

Нагадаємо, що українська служба Euronews вже не працює. Вона почала мовити у 2009 році і закінчила у 2017-му. В ефірі українських кабельних мереж її замінила російська версія телеканалу, яка фінансується російським державним телебаченням. Штаб-квартира Euronews розташована в Ліоні (Франція). Зараз канал доступний 12-ма мовами, а головний його акціонер (51 % акцій) — єгипетський мільярдер Нагіб Савіріс (Naguib Sawiris). ВДТРК є одним з міноритарних акціонерів Euronews.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду