Ніколи не пізно: 5 платформ для самоосвіти
Життєвий сценарій «закінчити виш — вийти на ринок праці — все життя працювати на одній роботі — вийти на пенсію», який був звичний для попередніх поколінь, вже не працює. Технології оновлюються з такою швидкістю, що ті ж виші не встигають оновлювати свої навчальні програми (частково про цю проблему MediaSapiens писав тут). Наперед виходить концепція «lifelonglearning» — безперервної освіти. А рекрутери навіть складають поради, як вписати навички самоосвіти в резюме й вигідно подати це потенційним роботодавцям.
Тож до 1 вересня MediaSapiens підготував для вас добірку освітніх платформ, корисних у самоосвіті. Так, є статистика, що 96% людей не закінчують курси в інтернеті, на які вони реєструються. Але ось ваш шанс перевірити, чи належите ви до цих 96%.
Prometheus
Prometheus — це український проект масових відкритих онлайн-курсів, який був створений у 2014 році Іваном Примаченком та Олексієм Молчановським. Серед його партнерів найкращі виші країни: Києво-Могилянська академія, КНУ ім. Тараса Шевченка, Київський політехнічний інститут, Український католицький університет та Львівська IT-школа (LITS).
Чим зручний Prometheus? Курси на платформі створено українською мовою, тож навчання доступне всім. Наприклад, відомий освітній сайт eDX (про нього йтиметься далі - MS) не підійде тим, хто погано володіє англійською мовою, адже не всі курси на ньому мають субтитри.
По-друге, курси на Prometheusбезкоштовні й доступні в мережі у будь-який час. Є й мобільний додаток для Android та iOS, що дає змогу вчитися в дорозі або в будь-яку вільну хвилині за допомогою мобільних гаджетів.
Курси Prometheus побудовані за системою пов’язаних між собою циклів, наприклад, за темою аналізу даних, підприємництва чи громадянської освіти. Є й цикл курсів з підготовки до ЗНО. Тож користувач, який зацікавився, наприклад, підприємництвом чи програмуванням, може пройти не один окремий курс, а цілу низку.
Coursera
Цей проект без перебільшення змінив уявлення про онлайн-навчання. Coursera заснували два професори інформатики зі Стенфордського університету Ендрю Нґ (AndrewNg) та ДафнаКоллер (DaphneKoller) у 2012 році. За перший же рік роботи понад 2 мільйони людей закінчили хоча б один курс на цій платформі. TechCrunchназвавCoursera «Найкращим стартапом 2012 року». Згідно зі статистикою в 2016 році на Coursera було 1563 навчальних курсів, підготованих 140 університетами з 28 країн. Отже, розмах, з яким працює Coursera, більш-менш зрозумілий. Давайте уважніше подивимось на саму платформу та як вона працює.
Сайт запускався англійською, що спершу створювало мовний бар’єр для тих, хто нею не володів. Але тепер Coursera отримала локалізацію й автоматично запускається кострубатою російською. В налаштуваннях можна змінити мову свого профілю знову на англійську, якщо є таке бажання. Одне з перших меню пропонує підібрати потрібний користувачеві освітній курс, залежно від цілі: просунутися в кар’єрі, опанувати нову професі, повчитися для задоволення тощо. Й залежно від обраної цілі Coursera систематизує усі свої незліченні навчальні програми під запити користувача. Можна шукати програми й просто через пошуковий рядок чи меню категорій.
Але в бочці меду є ложка дьогтю. В 2016 року Coursera почала запроваджувати на своїй платформі монетизацію — зробила платними сертифікати, а потім ще й запровадила на деяких курсах плату за виконання завдань. Особливо це ускладнило життя тим, хто вивчає програмування чи інші подібні спеціальності, де від виконання та перевірки завдань значною мірою залежить успішність навчання. На Coursera все ж залишились повністю безкоштовні курси, тож якщо ви не готові платити, то підібрати щось корисне для себе можете тут. Також можете подивитись гайд як безкоштовно пройти курс, в якому є платні матеріали.
EdEra
Ще один український проект, який пропонує онлайн-освіту. Особливість EdEra у тому, що платформа пропонує багато курсів, які орієнтовані на вчителів: про викладання у початковій школі, недискримінаційні підходи в освіті, роботу з дітьми з особливими освітніми потребами тощо. Є й курси з української мови, літератури, історії, фізики та багато іншого. Журналістів може зацікавити курс з економічної журналістики, а правників — про захист прав людини. Для школярів на EdEra є окрема ЗНО-платформа. А в блозі команда платформи викладає поради про те, як ефективно конспектувати, вивчати та запам’ятовувати матеріали.
Серед партнерів EdEra Міністерство освіти і науки України, Освіторія, VoxUkraine, Intel, Studway та багато інших. Поки що на EdEra немає такої вражаючої кількості матеріалів, як на Coursera чи Prometheus, але будемо стежити за тим, як розвиватиметься ця платформа далі.
EdX
EdX - платформа відкритих інтерактивних курсів, заснована Массачусетським технологічним інститутом і Гарвардським університетом. Вона позиціонується як місце, де ви можете в онлайні пройти навчальні програми від кращих світових університетів. Хто не мріяв повчитися у тому ж Гарварді? З EdX таке цілком можливо. Курси на EdX поділені за темами, рівнем складності та мовами. В меню курсів усі ці фільтри можна налаштувати таким чином, аби система запропонувала вам саме ті, які підходять вам.
На EdX, як і на Coursera, є безкоштовні та платні курси. Все залежить від програми та який виш її готував: в курсі можуть бути платні сертифікати чи платні навчальні матеріали. EdX хвалять за супровід тьюторів, які можуть підказувати та правити помилки студентів, але якщо ви не готові за це платити, то можете підписатися на навчальну програму в режимі «огляду» (auditlearner).
До речі, на EdX є система фінансової допомоги тим, хто дуже хоче навчатися на платформі, але не має змоги за це заплатити. При цьому допомога може становити до 90% від вартості.
Khan Academy
Ідея заснувати «академію Хана» з’явилася в американця Салмана Хана (SalmanKhan), коли він допомагав своїй двоюрідній сестрі з математикою. Салман закінчив Массачусетський технологічний інститут за трьома різними напрямками й через месенджер пояснював родичці завдання з математики, малюючи різні графіки та завдання. Після того, як інші люди почали звертатися до нього з тими ж проханнями, Салман почав робити відеоуроки, а потім запустив повноцінну освітню платформу KhanAcademy. Назва пішла від того, що перші учні Салмана жартома називали його відеоуроки «академією Хана».
Платформа дуже відкрита — навіть реєстрації не вимагає. Просто обираєте курс, який сподобався, читаєте його опис і можете одразу переходити до навчання. Оскільки сам Салман Хан знається на математиці, інформатиці та інженерних науках, на KhanAcademy багато навчальних програм з цих тем.
Для того, аби розібратися серед курсів, які пропонує KhanAcademy, можна піти кількома шляхами: просто перейти в розділ категорій, скористатися пошуковим рядком або ж меню «Для учнів», «Для вчителів», «Для батьків».
В KhanAcademy немає завдань та тестів, так само як і сертифікатів. За задумом самого засновника платформи, учні самі мають вирішувати в якому темпі їм навчатися та наскільки глибоко хочуть вивчити той чи інший предмет й за такою гнучкою системою буде майбутнє всієї освіти.